facebook RSS # #

18.06.2018 11:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-07 17:07       aktualizacja: 2017-03-07 17:12       Wiadomości PAP
  A A A

Obciążająca sieć. ZPP: samorządy będą musiały pokryć deficyt środków na system ochrony zdrowia

Obciążająca sieć. ZPP: samorządy będą musiały pokryć deficyt środków na system ochrony zdrowia
Fot. Fotolia
Sieć szpitali może obciążyć budżety powiatów znaczną częścią kosztów zaspokajania potrzeb zdrowotnych obywateli – alarmuje ZPP.

Jak podkreślił Związek Powiatów Polskich w stanowisku, od lat postulowane było stworzenie modelu szpitala powiatowego i określenie jego roli w zapewnieniu dostępności świadczeń medycznych przy zapewnieniu adekwatnego poziomu finansowania zadań.

„Tworzona obecnie tzw. sieć szpitali częściowo stanowi odpowiedź na zgłaszane wnioski legislacyjne. Jednocześnie ZPP zwraca uwagę na brak kompleksowego podejścia i koordynacji w czasie wejścia w życie planowanych zmian w ochronie zdrowia” – czytamy w komunikacie.

Związek przytacza wyniki kontroli NIK dotyczącej Narodowego Funduszu Zdrowia, z których wynika, że dostęp pacjentów do świadczeń szpitalnych jest ograniczony, choć blisko 90 proc. szpitali deklaruje, że mogłoby wykonywać więcej zabiegów bez zwiększania zatrudnienia.

Z kolei proponowany w nowym systemie kontraktowania sposób ustalania ryczałtu dla podmiotów medycznych w pierwszym okresie rozliczeniowym odwołuje się do danych o świadczeniach udzielonych za rok 2015. Zdaniem ZPP, budzi to obawy, że ubocznym skutkiem wprowadzenia sieci szpitali będzie obciążenie budżetów powiatów znaczną częścią kosztów zaspokajania potrzeb zdrowotnych obywateli.

„Nie kwestionujemy zasadności podnoszenia poziomu wynagrodzeń dla pracowników medycznych, niemniej jednak zmiany takie powinny zostać poprzedzone analizą możliwości finansowych podmiotów leczniczych oraz znaczącym wzrostem nakładów finansowych na publiczną służbę zdrowia” – podkreślono w stanowisku.

Jak dodano, z zapowiedzi resortu zdrowia wynika, że Ustawa o Narodowej Służbie Zdrowia zakładająca również zmiany w zakresie finansowania ochrony zdrowia, wejdzie w życie najwcześniej 1 stycznia 2018 r.

Według ZPP, w okresie przejściowym deficyt środków na funkcjonowanie systemu będzie pokryty z budżetu samorządów. Korporacja podkreśla również, że nie wiadomo, czy docelowy model to zmieni, ponieważ zgodnie z deklaracjami ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, dokonywane zmiany mają być neutralne, także finansowo.

Związek postuluje o pilne przedstawienie założeń do projektu ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, które będą zawierać konkretne rozwiązania w zakresie finansowania systemu ochrony zdrowia gwarantujące podmiotom leczniczym adekwatne do potrzeb i odpowiedzialności, jaka spoczywa na tych podmiotach.

Stanowisko w sprawie systemu ochrony zdrowia przyjęto w poniedziałek podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Częstochowie.

Źródło: ZPP
dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: POWIAT , ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25