facebook RSS # #

22.06.2018 16:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-09 11:19       aktualizacja: 2017-03-09 16:59       Wiadomości PAP
  A A A

Inteligentne miasta. Prezydent Lublina: rozwój technologii smart city zależy od oczekiwań mieszkańców

Inteligentne miasta. Prezydent Lublina: rozwój technologii smart city zależy od oczekiwań mieszkańców
Fot. Fotolia
Rozwój inteligentnych technologii wykorzystywanych przez miasto zależy w dużej mierze od oczekiwań mieszkańców – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żak.

Podczas konferencji Smart City Forum prezydent Lublina wskazał, że 30 proc. mieszkańców w jego mieście stanowią osoby młode, uczniowie i studenci.

„Te osoby będą wymagały takiej jakości i różnorodności usług publicznych, które będziemy musieli im zaoferować, a które będą oczywiście związane z wykorzystaniem nowoczesnych i zintegrowanych technologii” – stwierdził.

Jak dodał, ludzie chcą m.in. takich rozwiązań jak internet w komunikacji miejskiej.

Uczestniczący w konferencji wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj przypomniał, że w jego mieście funkcjonuje system ITS odpowiadający za sterowanie ruchem miejskim. Promuje on pojazdy transportu miejskiego, dzięki czemu mogą się one sprawnie poruszać.

„Oferowane są też informacje o zajętości miejsc parkingowych albo o wolnych miejscach parkingowych wielopoziomowych w mieście. Kolejny etap to są informacje o parkingach na ulicach, na ich temat dowiemy się niedługo z aplikacji” – powiedział.

Wiceprezydent Wrocławia wskazał również korzyści, jakie przyniosło miastu wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart city. „Dzięki inteligentnym rozwiązaniom uzyskaliśmy pożądane efekty i o 43 proc. spadła awaryjność w sieci wodociągowej, co dla mieszkańców jest ważną informacją” – zaznaczył.

Z kolei dyrektor generalna Microsoft na rynek środkowej i wschodniej Europy Marianne Roeling podkreśliła, że inteligentne miasta to nie tylko rozwiązania cyfrowe, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ich mieszkańców.

Roeling przypomniała, że niektóre miasta na Zachodzie mają zamontowane czujniki na lampach, dzięki czemu otrzymują dokładne informacje nie tylko na temat natężenia ruchu, ale też warunków pogodowych. Te same lampy służą jednocześnie jako punkty ładowania samochodów elektrycznych.

„Lampy, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom, stały się jednocześnie rozsianymi co sto metrów maszynami do generowania zysku. Ten przykład dokładnie pokazuje jaki przełom zapewniają rozwiązania smart city” – podsumowała.

Konferencja Smart City Forum rozpoczęła się w środę w Warszawie i potrwa do czwartku. Biorą w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, świata nauki i biznesu.

Materiał powstał we współpracy z Microsoft. (PAP)

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25