facebook RSS # #

23.06.2018 02:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-10 10:22       aktualizacja: 2017-03-10 14:04       Wiadomości PAP
  A A A

Nabór bez fikcji. Ekspert: system rekrutacji urzędników wymaga poprawy

Nabór bez fikcji. Ekspert: system rekrutacji urzędników wymaga poprawy
Fot. Fotolia
„System naboru urzędników samorządowych jest nieefektywny (…), co prowadzić może do zatrudniania niekompetentnych urzędników, faworyzmu i protekcji”- stwierdzono w raporcie dotyczącym realizacji usług publicznych w JST, przygotowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Autorzy publikacji zwrócili uwagę, że w dalszym ciągu występują problemy z definiowaniem określenia „wolne stanowisko urzędnicze”. Ponadto w ustawie o pracownikach samorządowych, która reguluje system naboru, nie określono konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem procedury rekrutacji.

W raporcie podkreślono również, że „pomimo rekomendacji komisji kierownik urzędu nie musi zatrudnić kandydata uzyskującego najlepszy wynik w naborze, może też wybrać jedną z pięciu osób, wskazanych przez komisję, wcale nie najlepszą w ocenie komisji”.

Zdaniem Cezarego Trutkowskiego, prezesa zarządu FRDL, główny problem dotyczy ostatniego etapu naboru, w którym szef podejmuje czasami „niezbyt przejrzyste decyzje”.

„Istotnym problemem jest arbitralność w końcowej fazie procesu. Stwierdzono szereg przypadków, w których arbitralność jest zbyt daleko posunięta, włączając w to nawet wpływy polityczne”- zaznaczył Trutkowski.

Prezes FRDL podkreślił również znaczenie nieogłaszania naborów i ich nieskutecznego ogłaszania. „Nie ma informacji, gdzie i w którym BIP-ie ma pojawić się informacja o naborze. Sprawia to potencjalnym kandydatom trudności w dotarciu do ogłoszenia.” – powiedział Trutkowski.

Z kolei w opinii Jerzego Zielińskiego, sekretarza miasta Bolesławiec, system naboru urzędników samorządowych funkcjonuje dobrze.

„Generalnie ustawa o pracownikach samorządowych zawiera wiele wad, natomiast kwestia naborów wydaje się być już uporządkowana. Poza tym rozwiązania związane z naborem zależne są też od kultury organizacyjnej każdego urzędu. Przeprowadziłem ponad 100 naborów i uważam, że rekrutacja na stanowiska urzędnicze w samorządach nie jest fikcją” – ocenił Zieliński.

Natomiast w raporcie dotyczącym realizacji usług publicznych w JST stwierdzono, że wady systemu naboru urzędników samorządowych skutkować mogą obniżeniem poziomu jakości świadczenia usług przez urzędy. Zaznaczono, że w ocenie 40 proc. sekretarzy zwiększenie kompetencji urzędników najskuteczniej wpłynie na poprawę działania administracji lokalnej.

Cezary Trutkowski zaznaczył również, że w samorządach istnieje możliwość tworzenia innego rodzaju stanowisk, które nie są uznawane za stanowiska urzędnicze, jak np. doradcy, pełnomocnicy. „W tych przypadkach przejrzystość procesu naboru jest daleko zaburzona. Znane są przypadki urzędów, w którym kluczem do zatrudniania na stanowiskach nieurzędniczych był klucz partyjny” – podkreślił prezes FRDL.

mm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-14 08:51:50
jotka: Oczekujemy, że w instytucjach publicznych, finansowanych przez wszystkich obywateli, zatrudnienie powinien otrzymać każdy, kto najlepiej spełnia wymagane kryteria profesjonalne. Kluczem jest słowo "najlepiej", które wprowadza labilny przebieg sztywnego, sformalizowanego procesu.

Zatem można by w przypadku, gdy formalne warunki naboru spełnia więcej osób, niż jedna, po prostu dokonywać losowania jednej z nich w ich obecności i nie byłoby zarzutów o nepotyzmy, klucze partyjne, plotek, odwołań etc. A gdyby o stanowisko referenta w dziale promocji urzędu gminy ubiegał się np. były minister kultury, to jego doświadczenie zawodowe raczej nie spełniałoby wymagań. Za wysokie kwalifikacje to też kłopot dla pracodawcy.

Na niewygodnego zwycięzcę losowania zawsze można znaleźć jakąś formę mobbingu, której on nie udowodni nawet na sądzie ostatecznym.
 
2017-03-10 23:25:16
OldestWoman: A na czyje zlecenie FRDL ten raport tworzyła? To jest bardzo interesujące. Śmiem twierdzić, że kiedy PiS przejmie władzę w samorządach konkursy, przynajmniej na kierownicze stanowiska urzędnicze, zostaną zniesione w trybie pilnym. Przecież system naboru posiada wady, jest protekcyjny, a jak wiadomo partia rządząca nienawidzi protekcji, nieprawdaż? Dopiero zaczną się układy.
 
2017-03-10 11:31:19
śWIĘTA KROWA: Czyli jednym słowem UKŁADY.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25