facebook RSS # #

20.04.2018 18:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-14 16:26       aktualizacja: 2017-03-14 16:29       Wiadomości PAP
  A A A

Sieć pod lupą. Łódzki kurator oświaty ma zastrzeżenia do uchwalonego projektu nowej sieci szkół

Sieć pod lupą. Łódzki kurator oświaty ma zastrzeżenia do uchwalonego projektu nowej sieci szkół
Fot. Fotolia
Proponowana przez radnych sieć szkół doprowadziłaby do pogorszenia warunków realizacji obowiązku szkolnego – uważa łódzki kurator oświaty.

Jak podkreślił łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, uchwalony przez radnych miejskich projekt przekształcania szkół zawiera propozycję przekształcenia Gimnazjum nr 1 w Liceum nr XI z przeniesieniem siedziby, która jest niezgodna z przepisami wprowadzającymi prawo oświatowe.

„Według tej ustawy można dokonywać tylko takich zmian, które są w niej określone. Nie ma możliwości włączenia gimnazjum do liceum, które nie istnieje i nie ma nawet aktu założycielskiego” – powiedział.

Jak dodał, zmiany siedzib szkół dokonuje się na podstawie odrębnych przepisów ustawy o systemie oświaty, dlatego nie powinny znajdować się w uchwale w sprawie projektu nowej sieci szkół.

Według niego miasto dysponuje wystarczającą liczbą miejsc w liceach, więc dodawanie nowej szkoły jest nieuzasadnione.

Wierzchowski zapowiedział, że przyjmie projekt pod warunkiem wprowadzenia w nim kilku zmian. „Zaproponowałem w czterech przypadkach przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową, a w trzech - włączenie gimnazjum w strukturę szkoły podstawowej” – wyjaśnił.

Zdaniem współtworzącego projekt wiceprezydenta Łodzi Tomasza Treli, kurator nie powinien ingerować w merytoryczne zapisy prezydenta i rady miejskiej. „Moim zdaniem propozycja kuratora to wchodzenie w kompetencje radnych. Jeśli takie sformułowania będą w opinii, będę wnioskował o zaskarżenie jej do sądu administracyjnego” – zaznaczył.

Jak wyjaśnił, rolą kuratora nie jest także tworzenie nowych szkół. „Każda szkoła podstawowa musi mieć swój rejon, określony przez radę miejską. Tworzenie kolejnej nowej szkoły to ograniczanie obwodu szkół już istniejących” – powiedział.

Trela podkreślił również, że zmiana lokalizacji szkół pojawiła się jedynie w uzasadnieniu uchwały jako dodatkowy argument wyjaśniający. Jak dodał, po opinii kuratora i głosowaniu rady miejskiej „będzie kolejna uchwała porządkująca kwestie zmian siedzib szkół”.

Stan przygotowań do wprowadzenia nowego ustroju szkolnego w woj. łódzkim był tematem konferencji, która odbyła się w poniedziałek w Skierniewicach. Według informacji przekazanych przez kuratorium, uchwały określające nowe sieci szkół przyjęło 175 spośród 177 gmin i wszystkie powiaty.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25