facebook RSS # #

20.04.2018 18:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-16 16:18       aktualizacja: 2017-03-16 16:28       Wiadomości PAP
  A A A

Potrzeba współpracy. RPO: samorządy powinny wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Potrzeba współpracy. RPO: samorządy powinny wspierać osoby w kryzysie psychicznym
Fot. Fotolia
To bardzo ważne, by samorządy zaczęły ze sobą współpracować na płaszczyźnie wspierania osób w kryzysie psychicznym – podkreślił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Podczas spotkania z samorządowcami RPO powiedział, że wciąż brakuje kompleksowego systemu wsparcia osób w kryzysach psychicznych. „Jeśli pojawiają się dobre inicjatywy to mają one raczej charakter wyspowy, który nie zawsze odpowiada realnemu zapotrzebowaniu” – zaznaczył.

Bodnar przywołał raport NIK dotyczący Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP), w którym wskazano, że w okresie realizacji programu liczba samobójstw wzrosła o ponad 60 proc.

„Sytuacja jest szczególnie zła w przypadku niektórych powiatów. To błędne koło – samorządy potwierdzają, że nie zrealizowały zadań wskazanych w programie, ale dlatego, że nie dostały na ten cel dodatkowych pieniędzy” – stwierdził.

Według obecnego podczas konferencji prof. Jacka Wciórki, niereformowanie systemu ochrony zdrowia psychicznego to wykroczenie przeciwko przepisom Konstytucji. „Niezaspokojone potrzeby zdrowotne naruszają moralną kondycję społeczną, dlatego niezwykle ważna jest zmiana postaw. Należy wspierać lokalne inicjatywy” – powiedział.

Ekspert przypomniał również, że NPOZP zakłada utworzenie sieci powiatowych Centrów Zdrowia Psychicznego, które mają zapewniać zarówno opiekę ambulatoryjną, jak i środowiskową. „Ważne są także dzienne oddziały psychiatryczne. Powinno ich powstać w Polsce ok. 380-400, aby zaspokoić zapotrzebowanie na tego typu pomoc w naszym kraju” – ocenił.

Z kolei dyrektor PCPR w Gnieźnie Elżbieta Pilarczyk opowiedziała o projekcie „Akord” stanowiącym część lokalnego programu dla osób z niepełnosprawnością. „Chcieliśmy dzięki niemu pokazać, że można normalnie funkcjonować pomimo choroby i zachęcić osoby po kryzysach psychicznych, by wyszły z domu” – podkreśliła.

Pilarczyk wspomniała, że utworzono również sieć punktów konsultacyjno-informacyjnych dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz opiekunów na terenie poszczególnych gmin. Przygotowano także kampanię informacyjno-edukacyjną przełamującą stereotypy w myśleniu o problemach psychicznych.

Konferencja pt. „Lokalne wsparcie w zdrowiu psychicznym” odbyła się w biurze RPO. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucje świadczące pomoc osobom w kryzysach psychicznych, Związek Powiatów Polskich i organizacje pozarządowe.

Źródło: RPO
dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25