facebook RSS # #

18.06.2018 07:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-17 14:24       aktualizacja: 2017-03-17 15:24       Wiadomości PAP
  A A A

Zadania samorządów. Samorządowcy postulują zmiany w przepisach o finansowaniu JST

Zadania samorządów. Samorządowcy postulują zmiany w przepisach o finansowaniu JST
Fot. Fotolia
„Należy zmienić przepisy o finansach samorządów, ale raczej w kierunku, który się rządowi nie spodoba” – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Samorządowcy w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP odnieśli się do propozycji premier Beaty Szydło, która wyraziła potrzebę dokonania zmian w ustawie o finansach samorządowych.

Szefowa rządu powiedziała w środę, że „trzeba zmienić ustawę o finansach samorządowych, trzeba pomyśleć, jak samorządy i czym powinny przede wszystkim zarządzać, jak powinno to wszystko być poukładane”.

Samorządowcy zgadzają się z premier, że zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego są niezbędne. „Oczekujemy zmiany ustawy o dochodach gmin, ponieważ dochody ustalone ustawą z 2003 r. są dzisiaj niewystarczające. Przede wszystkim domagamy się, aby zadania zlecone były właściwie wycenione i opłacane według kosztów jakie gminy ponoszą” – podkreślił Edward Trojanowski, zastępca sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich.

W podobnym tonie wypowiedział się również Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. „Za zadaniami zleconymi powinny iść pieniądze. Jeżeli rząd zleca samorządom zadania to musi za nie zapłacić” – przekonywał.

Na potrzebę zwiększenia finansowania zadań zleconych zwrócił także uwagę prezydent Białegostoku. „Zadania zlecone samorządowym powinny być w stu procentach finansowane przez stronę rządową. Białystok w tej chwili dokłada kilka milionów złotych do zadań zleconych, plus 150 mln zł. do edukacji” - zaznaczył Truskolaski.

Do kwestii oświaty odniósł się również Trojanowski. „Przepisy dotyczące subwencji oświatowej również wymagają zmian. Szczególnie kiedy mają funkcjonować małe szkoły, do których gminy dopłacają dużo więcej niż otrzymują subwencji – powiedział.

Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, zwraca uwagę na znaczenie udziału PIT w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

„Należy również dookreślić udział samorządu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli określić nie udział w podatku, tylko część, która bez redystrybucji zostaje w samorządzie. Gdyby część podatków z automatu zostawała w gminie czy powiecie to byłoby to lepiej zrozumiane, bardziej motywujące i sprawdzalne” – ocenił Frankiewicz, zaznaczając, że” raczej nie o takie zmiany chodziło pani premier”.

Szydło podkreśliła także w środę, że drogi to najważniejsze inwestycje w każdej gminie. „Zaproponujemy niedługo takie rozwiązanie, które pozwoli nam wygospodarować więcej pieniędzy właśnie z myślą o realizacji i budowie dróg lokalnych: gminnych, powiatowych, tych, które są w małych miejscowościach" - oświadczyła.

mm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: FINANSE , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25