facebook RSS # #

22.06.2018 11:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-17 14:35       aktualizacja: 2017-03-17 14:37       Wiadomości PAP
  A A A

Miasto Świdnica: Forum Samorządowe

Miasto Świdnica: Forum Samorządowe
Fot. UM w Świdnicy
W czwartek, 16 marca w Warszawie ponad 1600 samorządowców z całej Polski – prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, marszałkowie i radni spotkali się na Forum Samorządowym. Jest ono wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz organizacji regionalnych, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Celem spotkania było zjednoczenie się w sprawie ochrony samorządności w Polsce.

„Myślę, że to największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat. W obronie praw obywateli musimy działać wspólnie i solidarnie. Wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd zmian prawa samorządowego” – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Samorządowcy krytycznie odnieśli się nie tylko do zmian proponowanych w ordynacji wyborczej, ale też do bieżących działań rządu, który zwiększając zadania samorządu, nie zwiększa adekwatnie do tego środków. Narzuca również siłowo pewne rozwiązania, jak choćby w przypadku ostatniej zmiany w systemie oświaty, gdzie samorządy, które są odpowiedzialne za organizację sieci szkół, pozbawione zostały mocy decyzyjnej jako organ prowadzący.

Ponad 40 prelegentów, reprezentujących wszystkie korporacje samorządowe w Polsce, posłowie, osoby związane z samorządem od wielu lat, przedstawiały kolejne aspekty dotyczące próby niszczenia samorządności w naszym kraju. Wśród gości specjalnych był m.in. konstytucjonalista, współtwórca reformy samorządowej profesor Jerzy Stępień. Władze parlamentarne reprezentowali posłowie Tomasz Siemoniak z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Marek Sowa z Nowoczesnej. Zadeklarowali oni działania na rzecz obrony samorządności.

W czasie obrad przyjęto przez aklamację apel przedstawicieli środowisk samorządowych i Kartę Samorządności w której przypomina się wszystkie najważniejsze zasady na jakich opiera się samorząd lokalny w naszym kraju.

Treść Karty Samorządności dostępna jest na stronie http://www.obronasamorzadu.pl/?m=karta

Na spotkaniu w Warszawie była także liczna reprezentacja samorządowców dolnośląskich. Świdnicę reprezentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Obecni byli także m. in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25