facebook RSS # #

19.06.2018 04:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-19 14:02       aktualizacja: 2017-05-19 15:11       Wiadomości PAP
  A A A

Kiedy na wybory?. Czytelnicy piszą o wyborach samorządowych

Kiedy na wybory?. Czytelnicy piszą o wyborach samorządowych
Fot. Fotolia
Wybory samorządowe powinny odbywać się w czerwcu, aby nowa władza miała czas na przygotowanie swojego projektu budżetu; prezentujemy cotygodniowy przegląd komentarzy czytelników.

W minionym tygodniu poinformowaliśmy, że zgodnie z Kodeksem wyborczym termin wyborów samorządowych przypada 11 listopada. Zdaniem socjologa dra hab. Jarosława Flisa wzór wyznaczania terminu ten jest nieszczęśliwy, a wybory powinny zostać przesunięte na październik, tak aby druga tura odbyła się przed pierwszym listopada (czytaj: Wybory wcześniej. Ekspert: trzeba zmienić Kodeks wyborczy).

Państwa zdaniem termin wyborów należy przełożyć na okres wiosenno-letni. 

„Wybory samorządowe powinny odbywać się w czerwcu, aby nowa władza, zarówno ustawodawcza jak i wykonawcza, miała czas na przygotowanie swojego projektu budżetu, a nie realizowanie budżetu poprzedników” – uważa Jarek.

Jego opinię popiera stary wójt: „Kiedyś wybory odbywały się właśnie w połowie roku i to było ok. Był czas na wdrożenie nowego +włodarza+, był czas na nowy budżet, nie było więc możliwości zrzucania winy za wszystko na poprzednika… Mądry prezydent i mądry rząd tymi kryteriami powinien się kierować, a nie partyjnymi interesikami (…)”.

Samorządowiec dodaje: „(…) wybory zapisane sztywno w miesiącach maj-czerwiec, przecież to ma wpływ ogromny na frekwencję, a o to chyba chodzi, choć jak słucha się polityków, to chodzi o wszystko tylko nie o to, czego oczekują wyborcy”.

Komentowali Państwo również wypowiedź przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzeja Maciejewskiego, który w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP podkreślił, że jednomandatowe okręgi wyborcze powinny być w wyborach do rad wszystkich gmin oraz powiatów i sejmików wojewódzkich. Zdaniem posła Kukiz’15 należy wprowadzić także bezpośrednie wybory starostów i marszałków wojewódzkich (czytaj: Potrzeba zmian. Maciejewski: JOW-y i bezpośrednie wybory szansą na odpartyjnienie samorządu).

Dziwny pisze: „Zgadzam się z Panem Maciejewskim w pełni. Co mnie, jako mieszkańca gminy (…) obchodzi z jakiej jest partii kandydat na radnego? Ważne jakim jest człowiekiem, jakim gospodarzem, jak będzie mnie reprezentował w radzie, a nie naciskom którego szefa partii będzie ulegał. Nie wypowiadam się na temat wyboru starostów czy marszałków, bo te szczeble władzy są wg mnie zbędne i tylko tworzą biurokratyczne stołki (…).

„(…) Należałoby połączyć wybory organu wykonawczego z wyborami organu stanowiącego. Powinny być tylko jedne wybory na radnych, a ten z kandydatów, który otrzymałby największą liczę głosów powinien z mocy prawa (i głosów wyborców) zostać wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą. My, mieszkańcy gminy, wybieramy do samorządu swego przedstawiciela, a ten z kandydatów, który zyskuje największą liczbę głosów, zostaje wójtem, oczywiście w JOW. To byłaby demokracja w prawdziwym tego słowa znaczeniu” – twierdzi Tomasz Wojtania.

Polityk kwituje: „JOW-y i bezpośrednie wybory szansą na odpartyjnienie samorządu... najpierw wprowadza się politykę wszędzie, ze wszystkiego robi się politykę, a teraz próbuje się odpartyjniać”.

dap/ woj/
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-24 15:04:07
wymówka: budżet zawsze można skorygować lub całkowicie zmienić

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25