facebook RSS # #

18.06.2018 07:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-13 16:01       aktualizacja: 2017-07-13 16:01       Wiadomości PAP
  A A A

U źródeł afery. Komisja weryfikacyjna o zwrocie Chmielnej 70

U źródeł afery. Komisja weryfikacyjna o zwrocie Chmielnej 70
Fot.PAP/R.Guz
Komisja weryfikacyjna badała w czwartek sprawę działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, od której w 2016 r. zaczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy. Zeznawał były pracownik Biura Gospodarki Nieruchomościami Krzysztof Śledziewski.

Jak powiedział, przygotowanie decyzji w sprawie Chmielnej 70 zlecił mu ówczesny wicedyrektor BGN Jakub R., który następnie wydał decyzję na rzecz Janusza Piecyka, mec. Grzegorza Majewskiego i Marzeny K. Śledziewski podkreślił, że Jakub R. kazał mu napisać pozytywną decyzję reprywatyzacyjną w tej sprawie.

Świadek był pytany o tzw. umowy indemnizacyjne, czyli kwestie odszkodowań dla dawnych właścicieli działek z zagranicy. Informacja o wypłacie odszkodowania dla obywatela Danii, dawnego właściciela działki Chmielna 70, stanowiłaby podstawę do odmowy wydania decyzji reprywatyzacyjnej.

Śledziewski zeznał, że o tym, iż obywatel Danii jest objęty taką umową, mówił swemu kierownikowi i swej naczelnik. "Treść mojej informacji była taka, że w wykazie duńskiej listy znajduje się nazwisko Jana Holgera Martina; jest co prawda przekreślone. Pytanie moje było do moich zwierzchników: co my dalej z tym robimy? Po pewnym czasie uzyskałem informację, że kwestie indemnizacji należą do Ministra Finansów i jeśli oni znajdą podstawy to wszczną postępowanie i generalnie sprawa zamarła chyba do czerwca 20102 r." - dodał świadek.

Jak zeznawał Śledziewski, w lutym lub marcu 2011 r. do ratusza wpłynęło pismo z ministerstwa finansów, do którego załączona była płyta CD z wykazami beneficjentów trzech układów indemnizacyjnych: z Francją, Danią i Holandią. Wiedza o tym, że coś wpłynęło i że takowe listy były, była powszechna - dodał. "Ja tej płyty nigdy nie ukrywałem, była ona dostępna dla wszystkich pracowników, którzy z tych materiałów korzystali. Podobnie jak radcowie prawni z BGN" - zapewniał Śledziewski. 

Pytany, czy decyzja ws. zwrotu Chmielnej 70 była dobra i czy dzisiaj podpisałby się pod nią, Śledziewski odpowiedział, że dzisiaj nie podpisałby się. Dodał, że wówczas uważał, że decyzja jest prawidłowa "z uwagi na fakt niewszczęcia postępowania przez Ministerstwo Finansów i stanowisko moich zwierzchników". "Jednakowoż teraz, na dzień dzisiejszy, miałbym o wiele bardziej poważne wątpliwości przy tym zasobie wiedzy, który mam dzisiaj" - dodał. Ocenił, że postępowanie "należałoby albo zawiesić, albo po prostu monitować ministra finansów", żeby udzielił prawidłowej odpowiedzi.

Śledziewski poinformował, że przy pl. Defilad objętych roszczeniami było ponad 40 dawnych nieruchomości; w kilkunastu przypadkach dokonano zwrotów.

Śledziewski przypomniał, że zwolnienie dyscyplinarne z pracy w warszawskim magistracie otrzymał 21 września 2016 r., a wcześniej - 26 sierpnia - odbyła się konferencja prasowa prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która poinformowała, że zwrot działki Chmielna 70 był pochopny, zaś odpowiedzialni za to są miejscy urzędnicy oraz resort finansów. Zapowiedziała wtedy zwolnienia - m.in. Śledziewskiego. Podkreślił, że czuł się pokrzywdzony, gdyż decyzja o zwolnieniu dotknęła szeregowego urzędnika.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25