facebook RSS # #

20.04.2018 18:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-17 11:04       aktualizacja: 2017-07-18 09:55       Wiadomości PAP
  A A A

Większy ruch. Wzrosło zainteresowanie turystów tarnogórskimi zabytkami

Większy ruch. Wzrosło zainteresowanie turystów tarnogórskimi zabytkami
Fot. PAP/A. Grygiel
W zabytkach Tarnowskich Gór, które przed tygodniem zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znacznie wzrosła liczba turystów - poinformował rzecznik prasowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Grzegorz Rudnicki.

Tarnogórskie zabytki to 15. polski obiekt na prestiżowej liście, w tym pierwszy w woj. śląskim. Obejmują pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Według rzecznika prasowego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Grzegorza Rudnickiego, od momentu wpisania Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa, z dnia na dzień ruch turystyczny w obiektach zdecydowanie zwiększył się. „W tym tygodniu odwiedzali nas turyści z całego kraju m.in. z Wielkopolski i Warszawy. Nie zabrakło też reprezentantów państw uczestniczących w ubiegłotygodniowej sesji UNESCO w Krakowie. Jednak liczymy, że to dopiero początek wzmożonego zainteresowania naszymi zabytkami" – powiedział Rudnicki.

Jak dodał, w ostatnich dniach "gigantycznie" wzrosła także liczba odsłon stron internetowych oraz profilów w mediach społecznościowych dotyczących Tarnowskich Gór. "Zabytki cieszą się również ogromnym zainteresowaniem mediów, m.in. portali turystycznych, które proponują artykuły sponsorowane. Mamy też telefony w sprawie produkcji filmów promocyjnych" – relacjonował Rudnicki.

W związku z wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa w najbliższym czasie konieczne jest m.in. skoordynowanie działań związanych z wprowadzeniem planu zarządzania zabytkami, opracowanie budżetu, zorganizowanie biura, rozpoczęcie badań archeologicznych na terenie niektórych atrybutów (objętych wpisem miejsc lub obiektów), a także zaplanowanie ruchu turystycznego - w tym wytyczenie ścieżek dla zwiedzających czy zorganizowanie transportu do obiektów.

Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zapadła w niedzielę, 9 lipca, w Krakowie podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łącznie wpis na listę UNESCO objął 28 obiektów pogórniczych, w tym zajmujący 150 ha kompleks podziemi po dawnym górnictwie rud ołowiu, srebra i cynku. W toku prac nad wnioskiem m.in. z podziemnego kompleksu wydzielono, jako osobne atrybuty dwie zasadnicze sztolnie, na których oparto systemy odwadniające: Głęboką Sztolnię Fryderyk (której częścią jest Sztolnia Czarnego Pstrąga), a także Sztolnię Boże Wspomóż.

Pozostałe obiekty to liczne szyby górnicze (w tym trzy będące częścią podziemnej trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra i dwa w Sztolni Czarnego Pstrąga), pierwotny rejon założenia Kopalni Fryderyk w dzielnicy Bobrowniki Śląskie, krajobraz pogórniczy z XIX wieku, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, Park Miejski, hałda popłuczkowa dawnej Kopalni Fryderyk oraz Stacja Wodociągowa Staszic wraz z kompleksem podziemnych komór.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

dap/
TAGI: TURYSTYKA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-18 07:02:38
er: tarnogórskimi - nie tarnowskimi. ..
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25