facebook RSS # #

23.01.2018 07:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-12 15:17       aktualizacja: 2017-09-13 16:24       Wiadomości PAP
  A A A

Nadzór zostaje. Projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego

Nadzór zostaje. Projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego
Fot. PAP/M.Kulczyński
Powiatowe urzędy nadzoru budowlanego zostaną zachowane – przewiduje projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. „Jest to bardzo dobra decyzja, jednak rozwiązania dotyczące powoływania powiatowych inspektorów dążą do likwidacji samorządności na poziomie powiatowym” – komentuje prezes Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn.

Rządowy projekt ustawy zakłada m.in. zachowanie dotychczasowego podziału organów nadzoru budowlanego, w tym powiatowych inspektoratów. Natomiast jeszcze w czerwcu wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiadał utworzenie stu okręgowych inspektoratów nadzoru w miejsce obecnych 377 powiatowych.

„Redukcja inspektoratów najniższego szczebla pociągnie za sobą m.in. zmniejszenie kosztów organizacyjnych. To pozwoli na zwiększenie nakładów na etaty merytoryczne”- przekonywał wiceminister.

Z kolei prezes ZPP pozytywnie ocenił pozostawienie inspektoratów powiatowych. „Ta decyzja będzie miała pozytywne skutki dla mieszkańców. W powiecie bocheńskim najbardziej oddalona miejscowość położona jest w odległości 20 km od powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Natomiast do zapowiadanego okręgowego inspektoratu byłoby 75 km” – tłumaczył Węgrzyn.

Radca prawny Konrad Młynkiewicz z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy również zaznaczył, że zachowanie powiatowych inspektoratów jest dobrym rozwiązaniem. „Organy te pokrywają się ze starostwami Pozytywnym aspektem projektu tej ustawy jest to, że pozostaną inspektoraty nadzoru budowlanego na poziomie każdego powiatu, a to przecież starostwa wydają m.in. pozwolenia na budowę” – wyjaśnił.

„Myślę, że zmiana struktury inspektoratów nadzoru budowlanego utrudniłaby efektywne prowadzenie kontroli inwestycji budowlanych” – dodał Młynkiewicz.

Projekt ustawy zakłada również, że to główny inspektor nadzoru budowlanego będzie wydawał zgodę na powołanie oraz występował z wnioskiem o odwołanie powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. Obecnie kompetencje te należą do starostów i wojewodów.

W ocenie Ludwika Węgrzyna przepisy te bezpośrednio godzą w kompetencje powiatów. „Sądzę, że jest to ciąg dalszy likwidacji samorządności na poziomie powiatowym, a w szczególności administracji zespolonej. Struktura powiatowa wypracowana przez lata sprawdza się. Natomiast teraz inspektorzy nadzoru budowlanego będą realizować +centralne wytyczne+”- podkreślił.

Projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego został skierowany do konsultacji.

mm/
TAGI: POWIAT , STAROSTA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich     Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25