facebook RSS # #

22.06.2018 22:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-13 11:22       aktualizacja: 2017-09-13 11:24       Wiadomości PAP
  A A A

Szkolna sieć. Wszystkie placówki będą miały bezpłatny dostępu do szybkiego internetu

 Szkolna sieć. Wszystkie placówki będą miały bezpłatny dostępu do szybkiego internetu
Fot. Fotolia
Od 1 września 2018 r. w wiejskich szkołach pojawi się internet 100Mb/s. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Dokument przewiduje stworzenie publicznej sieci telekomunikacyjnej, dzięki której szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny dostęp do szybkiego internetu wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego oraz usługami ułatwiającymi dostęp do technologii cyfrowych.

Jak zaznaczył resort cyfryzacji, dzięki OSE na terenach dotychczas wykluczonych cyfrowo, przy wsparciu państwa, powstanie najnowocześniejsza infrastruktura z szybkim internetem. Już od 1 września 2018 r. roku rozpocznie się wyrównywanie szans dzieci ze szkół w najmniejszych miejscowościach, które będą mogły korzystać z internetu 100Mb/s na tych samych zasadach, co ich rówieśnicy z dużych miast.

Projekt ustawy jest konsekwencją przyjęcia przez rząd uchwały w sprawie realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej „100 Mega na 100-lecie”. Jak podkreślił resort cyfryzacji, zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce możliwości bezpłatnego dostępu do szybkiego internetu wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Będzie to także jeden z największych w skali Unii Europejskiej program dotyczący cyfryzacji szkół wchodzących w skład systemu oświaty.

Zgodnie z projektem ustawy, OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej będącej własnością operatorów telekomunikacyjnych lub jednostek samorządu terytorialnego wykonujących działalność związaną z telekomunikacją (do której operator sieci OSE będzie musiał uzyskać dostęp).

Projekt ustawy przewiduje również możliwość inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną przez operatora sieci OSE, ale wyłącznie, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia jednostkom oświatowym dostępu do sieci OSE. Operatorem OSE będzie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji.

Koszty funkcjonowania OSE zostaną pokryte ze środków budżetu państwa, przy czym podejmowane są działania na rzecz pozyskania środków na sfinansowanie nakładów inwestycyjnych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Prace nad OSE w Ministerstwie Cyfryzacji toczą się od 2016 roku, od pierwszej w historii kompleksowej inwentaryzacji stanu dostępu do internetu w jednostkach oświatowych, z której wynikało, że jedynie ok. 23 proc. z nich znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Jednocześnie ponad 40 proc. jednostek oświatowych korzysta z usług dostępu do internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Oznacza to, że większość jednostek oświatowych w Polsce jest wykluczona cyfrowo. Brak powszechnego dostępu do szybkiego internetu w szkołach stanowi zaś przeszkodę w budowie potencjału intelektualnego społeczeństwa oraz utrzymywania skutecznej przewagi konkurencyjnej gospodarki.

Źródło: Ministerstwa Cyfryzacji
jma/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-18 09:35:24
goscinf: Kolejną sprawą jest serwisowanie i dbanie o dostarczony sprzęt kto to będzie robił??? Dyrektor? Zastępca Dyrektora? Nauczyciel informatyki? Czy może księgowa bądź sprzątaczki?? Szkoły to najbardziej opłakany temat w Polsce jeśli chodzi o technologię informatyczną. Wiem bo sam reanimowałem całe pracownie w jednej z wiejskich szkół bo nikt temu nie umiał podołać a specjalista się ceni że hoho. Podsumowując wygląd szkół podstawowych i gimnazjalnych pod względem informatycznym jest TRAGICZNY!!! Ciekawi mnie kto się tym zajmie Dostawca nowych usług?? Na pewno nie!!! i w efekcie szkoły zostaną jak dziś z kilkoma łączami internetowymi za które rocznie płacą nie małe pieniądze do tego dostaną jeszcze dodatkowe łącze darmowe 100 Mb/s. Swoją drogą 100 Mb/s to nie mała prędkość chyba będą światłowody dociągać oby tak było bo zwykłych liniach które teraz wiele szkół wiejskich ma to sam operator deklaruje jak się pomyli że wydajność max to 40 Mb/s a rozkładając to na masę klientów indywidualnych zostają jakieś ochłapy nie prędkość poza tym każda umowa ma magiczny przedrostek DO 40, do 60 Mb/s więc jeśli MC zagwarantuje prętkośc DO 100 Mb/s to jestem w stanie w to uwierzyć bo bardzo znana firma w Polsce już wciska ludziom do neta nawet do 600 Mb/s więc co to dla nich prędkość DO 100 Mb/s. A widziałem że to właśnie z tą firmą chyba została podpisana umowa o wykonanie sieci OSE. Nie omieszkam śledzić temat w mojej wsi i skorygujemy za lat kilka jaka będzie rzeczywistość. Zapewniam że pierwszego dnia po uruchomieniu OSE pójdę ją przetestować jakie realne będzie miała osiągi.
 
2017-09-14 07:32:20
jotka: Do tego, co zauważył 2maxx, po raz kolejny dodam pytanie o treści dostępne za pomocą tej sieci i o gotowość nauczycieli do korzystania z tej formy edukowania w sposób sensowny, planowy i przemyślany.
Z tej przepustowości 10Mb/s korzysta w szkole dyrektor i księgowa i to im na co dzień wystarcza. Nic mi nie wiadomo, żeby dyrektorzy szkół oczekiwali od nauczycieli twórczego stosowania multimediów i internetu podczas lekcji.
Będzie postęp na papierze, bez zainteresowanych użytkowników, jak w przypadku sieci, którą obecna pani minister budowała w Wielkopolsce.
 
2017-09-13 11:53:24
2maxx: Założę się z MC o skrzynkę dobrego piwa, że nie zostanie to zrealizowane w wyznaczonym terminie. W większości miast w Polsce nie ma dostępu do 100Mb/s, a co dopiero w każdej wiejskiej szkole.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25