facebook RSS # #

22.06.2018 11:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-13 10:00       aktualizacja: 2017-09-13 12:50       Wiadomości PAP
  A A A

Zbudują mediatekę. Piotrków Trybunalski stawia na supernowoczesną bibliotekę

Zbudują mediatekę. Piotrków Trybunalski stawia na supernowoczesną bibliotekę
Fot. UM Piotrków Trybunalski
Piotrków Trybunalski wybuduje jedną z pierwszych w Polsce mediatek, będącą połączeniem nowoczesnej biblioteki z kilkoma innymi funkcjami.

W budynku – obok biblioteki – znajdzie się centrum naukowo-konferencyjne, pracownia multimedialno-komputerowa, minisale kinowe, kawiarnia i izba historyczna. W centrum naukowo-konferencyjnym mają być pokazywane różne nowinki technologiczne (np. grafen), ale też osiągnięcia technologiczne piotrkowskich firm (w tym mieście znajduje się m.in. fabryka dużego koncernu produkującego części samochodowe do wielu marek aut).

„W dobie zanikania relacji międzyludzkich chcemy stworzyć miejsce integracji, miejsce spotkań i twórczych działań, w którym ludzie będą mogli inspirować i rozwijać się czy też po prostu nawiązywać znajomości” – mówi Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego urzędu miasta. „Będzie to miejsce integracji dla młodzieży, seniorów, jak i integracji międzypokoleniowej”.

Pomysł wyszedł jednak od tego, że miasto potrzebowało nowej siedziby dla publicznej biblioteki. Dotychczasowa mieści się bowiem w gmachu byłej synagogi, w którym są zbyt słabe stropy i nie zapewnia on komfortowych warunków ani pracownikom ani czytelnikom (tym drugim brakuje swobodnego dostępu do księgozbioru). W nowym budynku te warunki będą bez porównania lepsze. Czytelnicy będą mogli sami ściągać książki z półek i przeglądać, zanim je wypożyczą.

Budowa piotrkowskiej mediateki rozpocznie się z pewnym opóźnieniem (ale jeszcze w tym roku) – z powodu problemów z wyborem wykonawcy. Jedna z firm startujących w przetargu na budowę zaskarżyła jego wynik do Krajowej Izby Odwoławczej. Zarzucając, że zwycięska oferta nie spełnia warunków udziału w postępowaniu. KIO podzieliła te wątpliwości i miasto musiało wybrać inną, trochę droższą ofertę. Na dodatek okazało się, że obydwie, najtańsze oferty przekraczały kwotę, jaką urząd zarezerwował na ten cel w miejskim budżecie (z drugiej jednak strony mieściły się one w kosztorysie inwestorskim). Radni musieli więc ją zwiększyć, choć pytali, czy nie lepiej byłoby powtórzyć przetarg.

„Rozważaliśmy powtórzenie postępowania” – mówi prezydent Piotrkowa, Krzysztof Chojniak. „Jednak biorąc pod uwagę fakt, że prawie wszystkie ceny były znacząco niższe od kosztorysu inwestorskiego, a rynek zmienia się na mniej korzystny dla inwestora, byłoby duże ryzyko, że ceny w ponownym przetargu będą wyższe od tych, które uzyskaliśmy. Cztery z pięciu firm zaproponowały kwoty zbliżone do siebie, co wskazuje, że uzyskaliśmy ceny rynkowe”.

Inwestycja ma kosztować łącznie35,6 mln zł.

jmk/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25