facebook RSS # #

21.09.2018 14:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-15 10:42       aktualizacja: 2017-09-15 15:46       Wiadomości PAP
  A A A

Ostatnia mila. Nadmorskie gminy ułatwią turystom dotarcie do miejsc wypoczynku

Ostatnia mila. Nadmorskie gminy ułatwią turystom dotarcie do miejsc wypoczynku
Fot. PAP/M. Bielecki
Samorząd województwa zachodniopomorskiego wraz z nadmorskimi gminami opracują program zrównoważonej mobilności na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w komunikacie, list intencyjny w sprawie projektu „Ostatnia mila” podpisał marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wraz z samorządami Dziwnowa, Międzyzdrojów, Kamienia Pomorskiego i Wolina.

Pomoc w opracowaniu elastycznych systemów transportowych zapewni samorządom Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, które przez ponad rok analizowało sytuację komunikacyjną w nadmorskich gminach. Instytucja opracuje tzw. plan działania zawierający niezbędne zmiany organizacyjne i legislacyjne oraz potencjalne źródła finansowania rozwiązań.

Według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, wstępna koncepcja działań przewiduje, że zrównoważoną mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych można osiągnąć m.in. poprzez powołanie wspólnego koordynatora transportowego.

„Najbardziej efektywnym dla nadmorskich gmin rozwiązaniem wydaje się być uruchomienie turystycznej linii autobusowej jeżdżącej po zapętlonej trasie Wolin – Kamień Pomorski – Dziwnówek – Międzyzdroje. Znaczącym ułatwieniem mogą być również parkingi typu Park&ride czy Park&Bike umiejscowione w pobliżu przebiegających przez te gminy linii kolejowych. Ich oferta z pewnością ograniczyłaby nadmierne zatłoczenie nadmorskich miejscowości” – podkreślono w komunikacie.

Jak dodano, ze względu na specyfikę położenia gminy powinny także rozważyć wykorzystanie transportu wodnego, np. tramwaju wodnego.

Wstępna koncepcja zakłada ponadto, że każdy z projektów mógłby być realizowany zarówno przez samorządy, jak i we współpracy z podmiotami prywatnymi.

Zdaniem marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, projekt „Ostatnia mila” może stanowić udogodnienie nie tylko dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale także dla turystów. „To szansa na zbudowanie również spójnej i bardzo bogatej oferty turystycznej, nie tylko jednej, ale przynajmniej czterech gmin” – powiedział.

Projekt „Last Mile” rozpoczął się w kwietniu 2016 r. od analiz i poszukiwania możliwości wdrożenia koncepcji. Według twórców projektu, opracowanie planu działania powinno zakończyć się we wrześniu 2018 r. Z kolei do końca 2020 r. przewiduje się realizację planu działań, a także monitorowanie, nadzór i ocenę rezultatów.

Źródło: UMWZ
dap/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25