facebook RSS # #

23.01.2020 11:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-18 12:59       aktualizacja: 2017-09-18 13:25       Wiadomości PAP
  A A A

Sposób na smog. MR zapowiada dopłaty na zakup paliwa i wymianę kotłów grzewczych

Sposób na smog. MR zapowiada dopłaty na zakup paliwa i wymianę kotłów grzewczych
Fot. PAP/J. Turczyk
„Pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na poprawę jakości powietrza w Polsce” – poinformował minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier zapowiedział wprowadzenie dopłat dla mieszkańców, których nie stać na wymianę kotłów i kupienie paliwa dobrej jakości.

Podczas konferencji „Jak rozwiązać problem smogu" Mateusz Morawiecki podkreślił, że działania związane z poprawą jakości powietrza powinny być wspólną pracą rządu samorządu i organizacji pozarządowych.

Poinformował, że w najbliższych latach rząd przeznaczy kilkaset milionów złotych na zmniejszenie ubóstwa energetycznego i dystansu do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza.

Wicepremier przypomniał, że jest już rozporządzenie dotyczące jakości kotłów. Zapowiedział, że „kopciuchy" zatruwające powietrze w wielu miejscach Polski zostaną wyeliminowane dzięki regulacjom.

Na rozporządzenie resortu rozwoju zwrócił uwagę również Andrzej Guła prezes Polskiego Alarmu Smogowego. „Na rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju, wprowadzone w zeszłym tygodniu, czekały samorządy. Ta regulacja jest niezbędna. To rozporządzenie niewiele jednak zmieni jeśli nie będą przyjęte kolejne regulacje”- zaznaczył.

Guła podkreślił, że potrzebna jest w szczególności ustawa regulująca normy jakości węgla spalane w gospodarstwach domowych. Przypomniał, że w przypadku norm jakości paliw trafiających do gospodarstw domowych nie ma praktycznie żadnych kontroli.

Morawiecki zwrócił też uwagę, że zanieczyszczenie powietrza powodowane jest również przez transport. Zaznaczył, że aby zmniejszyć emisję spalin z tytułu transportu i poprawić jakość powietrza rząd stawia na elektromobilność. Poinformował, że podpisano już pierwsze umowy z samorządami w zakresie rozwoju elektromobilności. „Zgodziliśmy się na subsydiowaną z rządu zmianę części floty autobusowej na autobusy elektryczne. Około 10 proc. autobusów będzie w ciągu najbliższych lat +zeroemisyjne+” – zapowiedział.

Prezes Polskiego Alarmu Smogowego podał, że co roku z powodu zanieczyszczenia środowiska umiera w Polsce przedwcześnie 40 tys. osób. Według niego Polska od wielu lat pozostaje purpurową wyspą na mapie Europy. „70 proc. polskich domów jest opalanych przestarzałymi, wysokoemisyjnymi kotłami na paliwa stałe. To jest źródło smogu. Ten problem za miesiąc do nas powróci” – podkreślił.

Guła zaapelował o większą determinację rządu w walce o czyste powietrze, o lepszą koordynacje działań rządu w tym zakresie, ale przede wszystkim o inwestycje w czyste powietrze. „Ta inwestycja bardzo szybko nam się zwróci” – dodał.

W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.

mm/ woj/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-19 08:06:21
purpurowyspianin: Takich informacji czekam od lat!

Kłopot w tym, że politycy sobie gadają, obiecują a naiwniacy jak ja myślą, że z wyspy purpurowej na zieloną się przeniosą.

Żeby coś z tego wyszło w najbliższych latach trzeba się porządnie spiąć i solidnie popracować latami. Edukować, edukować i dawać powszechnie dostępne możliwości zakupu (pomp ciepła, PV, hybryd, turbin) dla chętnych i świadomych obywateli, pomagać faktycznie biednym i ścigać tych co śmiejąc się w twarz robią bezkarnie zadymę sąsiadom
 
2017-09-19 07:34:46
czytelniczka: proponuję aby wrócić do toreb papierowych pozyskanych z recyklingu

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25