facebook RSS # #

24.09.2018 04:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-19 09:36       aktualizacja: 2017-09-19 10:56       Wiadomości PAP
  A A A

Kara za zwłokę. Nawet 500 zł kary za dzień zwłoki w przekazaniu wykazów gruntów do KZN

Kara za zwłokę. Nawet 500 zł kary za dzień zwłoki w przekazaniu wykazów gruntów do KZN
Fot. Fotolia
Za każdy dzień zwłoki w przekazaniu kompletnych wykazów gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości przewidujemy karę 500 zł - mówił PAP wiceszef MIB Tomasz Żuchowski. Kary mogą dotknąć starostwa powiatowe oraz podmioty gospodarujące gruntami Skarbu Państwa.

"System kar jest przewidziany z prostej przyczyny. Jeżeli nie ma systemu sankcyjnego, nie będzie efektów. Podobnie zresztą jest w pracy - jeżeli nie ma sankcji - czy zrobię coś, czy nic nie zrobię, i tak dostaję pensję. Każde określone zadanie musi mieć sankcje, a każda umowa zawiera sankcje za niedotrzymanie terminu realizacji" - powiedział Żuchowski.

Wiceminister dodał, że grunty skarbu państwa "to mienie nas wszystkich. Dlatego samorządy, czy spółki nie powinny mieć problemów z przygotowaniem ich wykazów". Dodał, że każdy, kto gospodaruje mieniem państwowym, "powinien w każdej chwili móc powiedzieć, co z tym mieniem się dzieje i sądzę, że podmioty władające nieruchomościami Skarbu Państwa taką wiedzę posiadają, wiedzę aktualną".

Żuchowski dodał, że "ma nadzieję, iż wykazy gruntów zostaną przygotowane na czas, a kary nigdy nie zostaną wymierzone". KZN powinien otrzymać część wykazów nieruchomości Skarbu Państwa, tych położonych na obszarach miejskich, do 10 listopada 2017.

"Po wejściu w życie ustawy o KZN (11 września) starostowie i prezydenci miast na prawach powiatów oraz inne organy wskazane w ustawie będą miały 60 dni na sporządzenie i przekazanie do weryfikacji przez wojewodę lub prezesa KZN pierwszych wykazów nieruchomości Skarbu Państwa" - przypomniał Żuchowski.

Wykazy sporządzane przez Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czy Agencję Mienia Wojskowego będą trafiały bezpośrednio do prezesa KZN. Z kolei wykazy sporządzone przez starostów czy prezydentów miast najpierw będą podlegały weryfikacji u wojewody.

W związku z tym do prezesa KZN trafią najwcześniej 10 grudnia 2017 r. Żuchowski zwrócił uwagę, że w przypadku nieruchomości położonych na obszarach wiejskich, które mogą zostać przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, termin przygotowania wykazu nieruchomości został określony na 180 dni.

Zdaniem przedstawiciela Zarządu ZMP ds. legislacyjnych Marka Wójcika dotrzymanie narzuconego w przepisach terminu będzie dla wielu samorządów niemożliwe. „Systemy informatyczne są niekompatybilne z tym zakresem informacji, który musimy zgromadzić. Część tych informacji wymaga kontaktu z podmiotami trzecimi, tego nie da się załatwić w tym terminie. Ustawa powoduje, że musimy zbierać dodatkowe informacje, wszystko jedno czy trafią w końcowym etapie do KZN czy nie” – mówił podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Także prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślał, że rozporządzenie ws. wykazu nieruchomości przekazywanego do KZN generuje problemy dla samorządów. „Będziemy musieli przeorganizować prace stosownego wydziału, a ściśle mówiąc, znacznie wzmocnić referat zajmujący się nieruchomościami Skarbu Państwa. Skierowałem cztery dodatkowe etaty po to, żeby nie znaleźć się w sytuacji mało komfortowej w sensie wizerunkowym naliczania 500 zł kary za opóźnienie. Spotkaliśmy się z tym pierwszy raz, bo do tej pory te regulacje nie przewidywały kar dla właściwych organów” – zaznaczył.

Jak dodał, możliwość otrzymania kar pieniężnych zmobilizuje samorządy do tego stopnia, że „będzie oznaczała brak racjonalności wydatków albo powstrzymanie innego zakresu działań”.

15 września minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru wykazu nieruchomości przekazywanego Krajowemu Zasobowi Nieruchomości.

Jak wynika ze strony internetowej Rządowe Centrum Legislacji rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej 21 września br. Wejdzie w życie następnego dnia po publikacji.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, Serwis Samorządowy PAP

mp/ dap/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-20 10:47:59
urzędnik: Jakbym ja miała robić te wykazy to nie wiem czy nie wolałabym zapłacić tych "500 +". Robota dla roboty jak zwykle. Tabele są mało czytelne i trzeba się dobrze wczytać żeby wiedzieć co pomysłodawca tej durnoty miał na myśli.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25