facebook RSS # #

14.08.2018 11:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-21 12:49       aktualizacja: 2017-09-21 13:21       Wiadomości PAP
  A A A

Jest nadzieja. Brodnicki ZOZ może liczyć na środki finansowe z kujawsko-pomorskiego NFZ

Jest nadzieja. Brodnicki ZOZ może liczyć na środki finansowe z kujawsko-pomorskiego NFZ
Fot. Fotolia
Pieniądze na badania tomografii komputerowej, endoprotezoplastykę stawów, pokrycie nadwykonań w OIOM-ie, zapowiada kujawsko-pomorski NFZ dla szpitala w Brodnicy.

Piotr Boiński, starosta brodnicki i Dariusz Szczepański, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy zwrócili niedawno uwagę na sytuację brodnickiego szpitala w kontekście zmian wynikających z wprowadzenia od października sieci szpitali.

Starosta brodnicki podczas konferencji prasowej, mówił o rozwoju szpitala, zwiększonej liczbie pacjentów i większym zakresie usług. Przypomniał, że obecnie działania placówki się bilansują, a powiat nie musi dopłacać do systematycznie spłacanego kredytu.

Jak nadmieniono, istnieje jednak obawa, że wprowadzony od października system sieci szpitali i zmiana zasad finansowania placówek medycznych może zaburzyć funkcjonowanie brodnickiej lecznicy.

Według przewidywań dyrekcji, wysokość finansowania szpitala zapowiada się niekorzystnie i trudno będzie zbilansować bieżącą działalność bez ograniczenia usług. Dlaczego tak się dzieje w przypadku brodnickiego ZOZ?

Dariusz Szczepański, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy powiedział nam, że w 2015 roku przeprowadzono znaczną modernizację szpitala. Była to inwestycja przekraczająca 45 mln zł. Zmieniono architekturę, prawie dwukrotnie zwiększyła się powierzchnia. Dostosowano placówkę do wymogów ministerialnych, uzupełniono sprzęt i w dalszym ciągu jest on uzupełniany.

Zapytany o ryzyko dla brodnickiego szpitala, wynikające ze zmiany systemowej odpowiedział, że dwa lata temu, kiedy prowadzono prace modernizacyjne, ograniczone były funkcje szpitala i w tym jest problem.

„Skoro bazą do wyliczenia ryczałtu jest 2015 rok, to w związku z tym jesteśmy mocno poszkodowani. W trzech kwartałach 2015 r., w leczeniu szpitalnym, poradniach specjalistycznych oraz badaniach kosztochłonnych, mieliśmy kontrakt na poziomie 16,5 mln zł, natomiast w tym roku trzy kwartały mamy zakontraktowane na poziomie 18,5 mln zł, a więc o 2 mln zł więcej. Jeżeli ryczałt będzie liczony w oparciu o 2015 rok, to my się cofniemy” – wyjaśnia Szczepański.

Jeśli placówka nie dostanie dodatkowych środków w ramach ryczałtu, to nastąpi dosłowne cofnięcie do 2015 roku i pieniądze zostaną podzielone tak jak wtedy.

„Będziemy zmuszeni ograniczyć wydatki we wszystkich obszarach. Ryczałt nie bierze pod uwagę, że mogą wystąpić nadwykonania. W związku z tym będziemy musieli wrócić z jakością usług do 2015 roku. Czyli wszystkie oddziały będą miały zmniejszoną kwotę na funkcjonowanie i nie będą mogły jej przekroczyć, bo nie będzie środków na pokrycie nadwyżek” – tłumaczy.

Dodał, że prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia i dzięki temu częściowo uwzględniono wymagania szpitala.

„Żeby zrównoważyć funkcjonowanie i dopasować kontrakt do tegorocznych potrzeb, powinniśmy mieć 716 tys. zł. Komisja dała nam 221 tys. zł – mówimy o kwocie kwartalnej. W związku z tym kwartalnie brakuje nam na zbilansowanie około 0,5 mln zł” – zauważa dyrektor brodnickiej placówki.

I dodaje, że w zeszłym roku zapłacono 2 mln zł wynikające z nadwykonań. W tym roku jest to kwota 1 mln zł, przy czym NFZ zalega szpitalowi ponad 800 tys. zł na OIOM-ie, gdzie – jak podkreśla dyrektor – „wszystkie świadczenia mają za zadanie ratowanie życia i trudno zakwestionować którekolwiek z nich”.

„Mamy jeszcze niezapłacone porody, które także są nielimitowane, nie mówiąc już o takich oddziałach jak interna, chirurgia, ortopedia czy jeszcze rehabilitacja, badania tomografem komputerowym, itd. W sumie w ciągu ośmiu miesięcy mamy realizację nadwykonań za około 2,2 mln zł” - wyjaśnia.

Dyrektor Szczepański, przypomniał o rozmowie z przedstawicielami kujawsko-pomorskiego NFZ, jaką przeprowadzono 19 września.

„Poinformowano nas o pojawieniu się możliwości zapłaty za część nadwykonań w tym za intensywną terapię i porody oraz badania kosztochłonne. A także zasygnalizowano zwiększenie kontraktu na wszczepy endoprotez” - oświadczył. Dodając, że w najbliższym czasie mają pojawić się dodatkowe środki dotyczące ryczałtu na 4 kwartał.

Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy oddziału Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, poinformowała, że dyrektor oddziału uwzględnił modernizację ZOZ w Brodnicy i skorzystał z elementu wzoru na wyliczanie wartości ryczałtu.

W tym przypadku, jak twierdzi, wyliczany jest on z uwzględnieniem różnicy w liczbie wykonanych świadczeń między 2015 a 2016 rokiem oraz po aktualnie obowiązujących cenach, co z nawiązką zostało uwzględnione w wyliczonych wartościach ryczałtu.

„Dodać trzeba, że na kontrakt każdego szpitala w podstawowym systemie zabezpieczenia szpitalnego (tzw. sieci szpitali) składa się suma wartości ryczałtu i świadczeń wyodrębnionych, finansowanych poza ryczałtem” – podkreśliła rzecznik.

Według Nawrockiej, „kwartalna wartość wykonanych świadczeń w roku 2015 w szpitalu w Brodnicy wynosiła 5 571 184,78 zł, a w roku 2016 – 6 314 548,18 zł”. Jak zauważyła, przedstawione wartości obejmują pełne wykonanie, wraz z tzw. nadwykonaniami.

„Uzgodnione ze świadczeniodawcą środki finansowe, przeznaczone na udzielanie świadczeń w IV kwartale 2017 roku i uwzględniające wejście w życie ustawy o sieci szpitali, są o 7,8 proc. wyższe, aniżeli pełne wykonanie roku 2016, a tylko o niespełna 4 proc. niższe od bieżącego wykonania” – wyjaśniła.

Nawrocka podkreśliła również, że uruchomiono zapasowy fundusz umożliwiający większą dostępność do świadczeń zdrowotnych jeszcze w bieżącym roku.

„W przypadku szpitala w Brodnicy zostaną one przekazane na badania tomografii komputerowej, świadczeń endoprotezoplastyki stawów oraz na pokrycie nadwykonań w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej” – oświadczyła.

Jak dodała, kolejne środki finansowe, które otrzymają oddziały wojewódzkie NFZ w bieżącym roku, będą przeznaczone na pokrycie wartości nadwykonanych świadczeń przez placówki medyczne.
 
Rzecznik poinformowała o dodatkowych 41 mln 162 tys. zł, które otrzymał Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Wynika to z decyzji prezesa NFZ dotyczącej przekazania dodatkowych środków do oddziałów wojewódzkich funduszu w ramach zmiany planu finansowego na rok 2017.

jas/

TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25