facebook RSS # #

21.09.2018 14:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-22 12:34       aktualizacja: 2017-09-22 15:38       Wiadomości PAP
  A A A

Przyszłość Europy. Przewodniczący Komitetu Regionów UE Karl-Heinz Lambertz o przyszłośći UE

Przyszłość Europy. Przewodniczący Komitetu Regionów UE Karl-Heinz Lambertz o przyszłośći UE
Fot. Komitet Regionów
Potrzebujemy solidniejszego budżetu UE, który odpowiadałby europejskim ambicjom – zaznaczył przewodniczący Komitetu Regionów UE Karl-Heinz Lambertz.

Szef Komitetu Regionów, który odniósł się zeszłotygodniowego orędzia przewodniczącego KE Jean-Claude Junckera o stanie Unii w 2017 r., przyznał, że cel dotyczący zbudowania „bardziej zjednoczonej, silniejszej i demokratyczniejszej Unii” wyznacza właściwą drogę. Podkreślił przy tym rolę współpracy z regionami w osiąganiu tego celu.

„To oczywiste, że Unia Europejska i jej instytucje zrealizują (ten cel) jedynie wtedy, gdy będą współpracować ze sobą i z wszystkimi poziomami sprawowania rządów, w tym z władzami lokalnymi i regionalnymi. Jasne jest także, że celu tego nie można +zarządzić z góry+” – podkreślił Lambertz.

Według niego zainicjowany przez Komitet Regionów cykl debat „Rozważania nad Europą” uzupełnia starania Komisji Europejskiej i innych instytucji unijnych, by wsłuchiwać się w głos obywateli i współpracować z nimi przy podejmowaniu decyzji o przyszłości Europy. Debaty pod patronatem KR odbyły się również w Polsce: w Jasionce k. Rzeszowa i Gdyni.

„By czynić postępy, UE powinna ściślej współpracować z regionami i miastami w dziedzinach ich kompetencji, zwłaszcza jeżeli pragnie realizować politykę ochrony środowiska, która umożliwi przejście na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną, poprawi lokalne połączenia transportowe, zapewni integrację uchodźców na poziomie społeczności oraz sprawi, że powstaną godne miejsca pracy” – podkreślił Lambertz.

W ocenie szefa KR bez odpowiednich środków nie można osiągnąć wyznaczonych celów, potrzebny jest zatem solidniejszy budżet UE, który odpowiadałby europejskim ambicjom. Lambertz odniósł się również do zapowiedzi wzmocnienia Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, czyli finansowego filara tzw. Planu Junckera, zastrzegając, że nie może się to odbyć kosztem polityki spójności.

„Choć z zadowoleniem przyjmujemy deklarowaną potrzebę wzmocnienia Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, to jednocześnie podkreślamy, że instrumenty finansowe powinny uzupełniać politykę spójności adresowaną do wszystkich regionów, a nie ją zastępować, co idzie w parze z bardziej elastycznym wdrażaniem paktu stabilności i wzrostu” - zaznaczył Lambertz.

Jak powiedział, polityka spójności jest podstawowym wyrazem europejskiej solidarności. „Wzywamy zatem wszystkich tych, którzy są pewni wartości dodanej polityki spójności, by przyłączyli się do przymierza na rzecz spójności (#CohesionAlliance), które zostanie zainaugurowane 9 października br. w Brukseli” - podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego Komitetu Regionów, „Unia Europejska nie może dłużej spoczywać na laurach”. „Musimy dowieść, że UE gotowa jest wykazać się większą skutecznością i wydajnością, że jest postępowa w sprawach socjalnych oraz że poprawia jakość życia wszystkich obywateli. Samorządy lokalne i regionalne znajdują się na pierwszej linii działań, dlatego znają zarówno wyzwania, jak i środki niezbędne do ich przezwyciężenia, są +wiatrem w żaglach Europy+” – powiedział.

W październiku Lambertz wygłosi pierwsze orędzie na temat stanu Unii z perspektywy regionów i miast.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25