facebook RSS # #

21.09.2018 14:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-22 10:15       aktualizacja: 2017-09-23 14:34       Wiadomości PAP
  A A A

Gminy w tarapatach. RPO: rozwiązanie problemu Ostrowic i Drawska ma ogromne znaczenie dla innych samorządów

Gminy w tarapatach. RPO: rozwiązanie problemu Ostrowic i Drawska ma ogromne znaczenie dla innych samorządów
Fot. PAP/M. Bielecki
Celem połączenia Ostrowic i Drawska Pomorskiego nie może być tylko przejęcie długu. Trzeba wypracować przepisy, które nie będą rujnowały Drawska – uważają przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podczas spotkania poświęconego próbom przyłączenia zadłużonej gminy Ostrowice do Drawska Pomorskiego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreślał, że dla mieszkańców Drawska wzięcie na barki długu będzie się wiązać z ograniczeniem dostępu do usług publicznych, leczenia i opieki.

„Tu chodzi o dowozy dzieci do szkół, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, pomoc seniorom, utrzymanie szkół. Rozwiązanie problemu Ostrowic i Drawska ma ogromne znaczenie dla innych samorządów w kłopotach. Rzecznik może więc interweniować u władz, choćby po to, by odłożyć decyzję o połączeniu gmin, by wypracować nowe przepisy i znaleźć pomoc dla Drawska. Bo dziś przepisów nie ma” – zaznaczył Bodnar.

Łukasz Kosiedowski, naczelnik w Zespole Prawa Gospodarczego i Administracyjnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zwrócił uwagę, że przepisu dotyczące łączenia gmin są niejasne. „Tylko raz w historii rząd połączył dwie gminy wbrew woli mieszkańców. W zeszłym roku w Opolu. Dlatego Państwa zdanie ma znaczenie. To nieprawda, że wszystko zostało już zdecydowane” – przekonywał mieszkańców Drawska Pomorskiego.

Według niego, prawo nie pozwala na przejęcie długu Ostrowic przez całe województwo. „Powinniście Państwo zabiegać o to, by przynajmniej decyzja o połączeniu nie zapadła w tym roku” – stwierdził.

Zdaniem uczestniczącej w spotkaniu Barbary Imiołczyk, dyrektor Centrum Projektów Społecznych Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Drawsko Pomorskie nie powinno odpowiadać za nie swoje błędy. „Moim zdaniem trzeba apelować do rządu o nadzwyczajną pomoc albo stworzenie dodatkowych warunków rozwoju” – powiedziała.

Jak dodała, przepisy wspierające łączenie się samorządów były wprowadzone po to, by poprawić jakość usług publicznych. „W Drawsku po połączeniu z Ostrowicami jakość usług się pogorszy. Prawo jest dla ludzi. Skoro nie ma przepisów, musimy je wypracować po to, by nie rujnowały gminy Drawsko” – podkreślił.

Wiceburmistrz Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski zaznaczył, że przejęcie długu Ostrowic byłoby dla gminy „ogromnym obciążeniem”.

„Mamy dostać pożyczkę od państwa. Wraz z odsetkami będziemy mieli do spłacenia ok. 60 mln zł. Warunkiem przyjęcia pożyczki jest wdrożenie programu naprawczego, który bardzo ograniczałby działania gminy. Drawsko Pomorskie ma budżet ok. 70 mln zł rocznie. Spłacając pożyczkę przez najbliższe 20 lat nie moglibyśmy brać żadnych kredytów, prowadzić inwestycji” – wyjaśnił.

Źródło: RPO
dap/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-22 15:29:25
obywatel: Zobowiązania finansowe zaciągał wójt/burmistrz/prezydent za zgodą rady. To są w danej jednostce czasu konkretne osoby fizyczne zajmujące stanowisko. Więc od tych osób wymagać zapłaty za niekorzystne rozporządzenie mieniem gminy. Sprawa jasna i oczywista.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25