facebook RSS # #

21.09.2018 18:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-04 17:17       aktualizacja: 2017-10-05 14:41       Wiadomości PAP
  A A A

Sprawdzą Kraków. Zespół śledczych sprawdzi przejęcia kamienic w Krakowie

Sprawdzą Kraków. Zespół śledczych sprawdzi przejęcia kamienic w Krakowie
Fot.PAP/S.Leszczyński
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorskiego, który zajmie się aferą wyłudzeń kamienic na terenie Krakowa. Według niego w Krakowie mogło zostać niewłaściwie przejętych dziesiątki kamienic. 

Z tej decyzji zadowolony jest krakowski magistrat, który przypomina, że pod Wawelem kamienice zwracano inaczej niż w Warszawie - po wyrokach sądowych.

Zbigniew Ziobro tłumaczył w środę, że decyzja o powołaniu zespołu została poprzedzona, przeprowadzoną przez prokuratora regionalnego w Krakowie, analizą i kwerendą zaległych spraw w Prokuraturze Okręgowej oraz w podległych jej prokuraturach. Miała ona na celu weryfikację, czy również w tym mieście, podobnie jak w Warszawie, mógł mieć miejsce proceder wyłudzeń kamienic i nieruchomości przez zorganizowane grupy przestępcze.

Minister podkreślił, że z analizy wynika, że "mamy do czynienia z wielką aferą wyłudzeń kamienic na terenie miasta Krakowa". Według Ziobry w Krakowie mogło zostać niewłaściwie przejętych dziesiątki kamienic. "Tych kamienic jest bardzo wiele. (...) Za wcześnie, aby mówić o całości spraw, które zostaną objęte tym postępowaniem. Mogę tylko powiedzieć, że rzecz dotyczy 80 postępowań, w tym 68 postępowań związanych z kontrolą dochodzeń i śledztw" - powiedział. Dodał, że "12 postępowań, to są postępowania o charakterze cywilnym i administracyjnym" i "w ramach tych postępowań nie pojawia się jedna, ale wiele kamienic".

W skład zespołu prokuratorskiego wejdą przedstawiciele policji. Jego zadaniem będzie dokonanie dokładnej oceny wszystkich tych postępowań, które toczyły się do tej pory na różnych szczeblach prokuratury w Krakowie. Zespół będzie mógł wznawiać postępowania zakończone decyzjami o umorzeniu bądź odmowie ich prowadzenia.

"W każdym wypadku, kiedy prawo na to pozwoli, zespół ten ma doprowadzić, z jednej strony, do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych wyłudzeń i nadużyć. Z drugiej zaś strony - podjąć ma wszelkie działania pozakarne, w tym natury cywilnej oraz administracyjnej, aby móc odzyskać to, co uda się jeszcze odzyskać z rąk przestępców i grup zorganizowanych, które działały na terenie miasta Krakowa" - zapowiedział minister sprawiedliwości.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek oceniła, że decyzja o powołaniu komisji jest słuszna. Trzeba pamiętać, że zwrot kamienic w Krakowie odbywał się na innych zasadach niż w Warszawie. W Krakowie decyzje te zapadały po wyrokach sądowych - powiedziała. 
 
Dyrektor Biura Prasowego Maciej Grzyb zapewnił, że Urząd Miasta Krakowa pozostaje w stałym kontakcie z prokuraturą. Na wniosek udostępnia wszelkie informacje i dokumenty, a w przypadku wątpliwości zwraca się do prokuratur z prośbą o zbadanie sprawy, bądź przystąpienie do trwających postępowań, bądź złożenie stosownych wniosków do sądów. Podobnie rzecz wygląda z innymi organami ścigania, a także z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.

"Mamy nadzieję, że działania prokuratury i powołanie zespołu przyczyni się do wyjaśnienia spraw i wątpliwości związanych z regulacją stanu prawnego nieruchomości na terenie Krakowa, pamiętając, że w sprawach krakowskich kamienic i innych nieruchomości decyzje podejmowane są przez organy administracji rządowej, sądy administracyjne i cywilne. Urząd Miasta Krakowa korzysta z wszelkich dostępnych i przewidzianych prawem możliwości dochodzenia swoich praw, również w postępowaniach odwoławczych" - dodał krakowski magistrat.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25