facebook RSS # #

24.09.2018 18:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-06 09:31       aktualizacja: 2017-10-06 10:25       Wiadomości PAP
  A A A

Szansa na mniej. Minister edukacji o nadmiarze prac domowych

Szansa na mniej. Minister edukacji o nadmiarze prac domowych
Fot. Fotolia
Są możliwości, by uczniowie mieli mniej zadań domowych, choć nie da się z tej formy nauki całkowicie zrezygnować – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Minister odniosła się pisma Rzecznika Praw Dziecka, skierowanego do resortu oświaty.

Czytaj więcej: Lekcje w domu. RPD pisze ponownie do MEN w sprawie nadmiaru prac domowych

"Każda szkoła odpowiada za to, jak organizuje zajęcia. Pojawia się teraz dobra okazja, żeby współdziałać i razem pracować na lekcji - 20 proc. podstaw programowych należy zrealizować w projektach. To doskonała okazja, by eliminować zadania domowe" – powiedziała minister Zalewska.

Dodała, że obecnie rodzice mają też szerszą możliwość wpływu na pracę szkoły, w której uczą się ich dzieci. "Po raz pierwszy tak na poważnie traktujemy rodziców, po raz pierwszy uczestniczą w konstruowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego. Mają okazję ustalić z nauczycielami, w jaki sposób zadania domowe będą realizowane, żeby dziecka nie przeciążać" – podkreśliła szefowa MEN.

Odnosząc się do problemu uczenia na dwie zmiany – poranną i popołudniową – minister uznała, że to problem dużych miast. Jej zdaniem wyeliminowanie tego zjawiska potrwa jeszcze kilka lat. Minister zdementowała też pogłoski, jakoby nauczyciele w związku ze proponowanymi zmianami mieli stracić jedną pensję w roku. Jak podkreśliła, z wypłacanym w lipcu świadczeniem urlopowym będzie to 14 pensji rocznie.

Odnosząc się do wskazywanych przez media przypadków przeludnienia klas czy nauki w niesprzyjających warunkach, minister przypomniała, że za warunki w szkołach odpowiadają zarówno MEN, jak i samorządy.

"Finansowo jesteśmy razem w szkołach. Ministerstwo edukacji przez subwencję oświatową jest odpowiedzialne za pieniądze dla nauczycieli, stąd mówimy o podwyżkach i dodatkowych kwotach na tę podwyżkę, mówimy o podstawach programowych, darmowych podręcznikach – przypomnę, że od I klasy do ostatniej przekształconego gimnazjum mamy darmowe podręczniki - mówimy o doskonaleniu zawodowym nauczyciela, natomiast wyposażenie i inwestycje są po stronie samorządów, bo tak to jest zapisane w przepisach, m.in. samorządy mają bardzo duży udział w podatek PIT po to, żeby zrealizować te zadania" – powiedziała.

Jak zaznaczyła, problemy z wyposażeniem nie są kwestią ostatnich lat. "Np. 17 lat budowania gimnazjów to tylko 25 proc. gabinetów przyrodniczych" – wskazała. W tym kontekście wspomniała o ogłoszonym na początku września programie rządowym, który zakłada szybkie wyposażenie pracowni przyrodniczych szkołach. Projekt takiego uniwersalnego gabinetu ma przygotować Centrum Nauki Kopernik.

Minister przypomniała też, że rząd przyjął ustawę o ogólnopolskiej sieci edukacyjnej: "Za 2 lata mamy w każdej placówce oświatowej szerokopasmowy internet powyżej 100 MB, jednocześnie informujemy, że zostanie rozprowadzony internet w szkole, jak również że przez 10 lat internet w szkole będzie za darmo, czyli dyrektor nie będzie się martwił, skąd wziąć pieniądze na internet" – powiedziała Anna Zalewska.

Podała, że dużą popularnością cieszy się program "Aktywna tablica" na rzecz wyposażenia szkół w tablice multimedialne. "Nie możemy udawać, że chcemy zwiększyć kompetencje informatyczne dzieci i nauczycieli, mówiąc, że mają to zrobić przy tablicy z kredą. W każdej szkole w ciągu 2 lat będzie tablica multimedialna. Mamy pieniądze i jesteśmy na to gotowi" – oświadczyła.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

jma/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25