facebook RSS # #

21.09.2018 14:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-06 15:14       aktualizacja: 2017-10-06 15:35       Wiadomości PAP
  A A A

Po nawałnicach. Premier Szydło: wszyscy poszkodowani otrzymają pomoc

Po nawałnicach. Premier Szydło: wszyscy poszkodowani otrzymają pomoc
Fot. PAP/L. Muszyński
Na najbliższym posiedzeniu rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na sytuacje klęsk żywiołowych i podejmie decyzję, czy i jakie zmiany w nim wprowadzić - zapowiedziała premier Beata Szydło.

Podczas piątkowego posiedzenia sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze szefowa rządu zapewniła,
że wszystkie osoby, które ucierpiały w czwartkowych burzach, otrzymają pomoc. „W tej chwili będziemy tę pomoc uruchamiali dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani. Nikt nie zostanie pozostawiony sam" - powiedziała Szydło.

„Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich tych aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek, będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach" – wyjaśniła premier.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że ministerstwo uruchomiło specjalny fundusz klęskowy, z którego wypłacana będzie pomoc dla poszkodowanych w czwartkowych nawałnicach. „Wojewodowie przystępują teraz do usuwania skutków nawałnic i szacowania strat. Służby są przygotowane do niesienia pomocy. Podkreślam jednak, że skala zniszczeń, w porównaniu z sierpniowymi nawałnicami, jest dużo mniejsza” – dodał Błaszczak.

Szef resortu przekazał, że zobowiązał wojewodów do bezpośredniego kontaktu z poszkodowanymi samorządami. Zapowiedział, że wójtowie powołają komisje, które oszacują straty, następnie będą wnioskowali do wojewodów o pomoc finansową, a wojewodowie przekażą środki na konta gmin.

„To gminy, po wydaniu decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponują pieniądze do poszkodowanych. Rząd jest przygotowany na wypłatę pomocy” – zapewnił minister.

Błaszczak podkreślił, że poszkodowanym będzie wypłacana pomoc na takich samych zasadach, jak w przypadku sierpniowych nawałnic. Poszkodowane rodziny otrzymają w pierwszej kolejności pomoc finansową do 6 tys. zł. Jest to doraźny zasiłek, przeznaczony na najpilniejsze potrzeby i w jego przypadku nie ma konieczności przedstawiania rachunków. Natomiast na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, a na budynek gospodarczy do 100 tys. zł.

Z informacji resortu wynika, że w burzach, które przeszły nad Polskę we wtorek zginęły dwie osoby, a 39 odniosło obrażenia. Nawałnicami najbardziej dotknięte zostało województwo lubuskie. Burze przeszły także przez województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie i zachodniopomorskie.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25