facebook RSS # #

26.09.2018 13:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-13 10:03       aktualizacja: 2017-10-13 12:03       Wiadomości PAP
  A A A

Miliony na maluchy. Rafalska: program Maluch+ ruszy na przełomie października i listopada

Miliony na maluchy. Rafalska: program Maluch+ ruszy na przełomie października i listopada
Fot. Fotolia
Program „Maluch+” zostanie ogłoszony na przełomie października i listopada. JST będą mieć 2-3 tygodnie na złożenie oferty – zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w liście do samorządów.

Jak podkreśliła, jednym z czynników wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci jest możliwość sprawnego powrotu rodziców na rynek pracy, „dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad najmłodszymi”.

„W wyniku przeglądu ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin resort przygotował zmiany w obszarze funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które ułatwią prowadzenie tych placówek. Zmiany te wchodzą w życie 1 stycznia 2018 r.” – przypomniała.

Minister dodała, że nowe przepisy rozszerzają katalog podmiotów mogących zakładać żłobki i kluby dziecięce oraz zatrudniać dziennych opiekunów. Ponadto znoszą wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci i stwarzają możliwość większej integracji żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami.

„Żłobki i kluby dziecięce będą zwolnione z opłat od nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oraz z podatku od nieruchomości. Jednocześnie, w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych, wprowadzono normy żywieniowe, obowiązek odbywania przez opiekunów i wolontariuszy cyklicznych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy” – czytamy w liście.

Według Rafalskiej, zachętą do tworzenia żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów jest dodatkowo realizowany przez resort program „Maluch+”.

„Na edycję 2018 zostanie przeznaczonych 450 mln zł, tj. o 300 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. W ramach programu będzie można uzyskać wsparcie tworzenia nowych miejsc opieki oraz funkcjonowania miejsc opieki. W edycji 2018 nacisk położony zostanie na rozwój instytucji opieki na terenach tych gmin, gdzie nie funkcjonują jeszcze żadne żłobki, kluby dziecięce lub dzienni opiekunowie. Gminy te mają gwarancję dofinansowania w zgłoszonej przez siebie wysokości zapotrzebowania, ale nie wyższej niż 80 proc. wartości dla projektów o wartości do 3 mln zł” – poinformowała.

Jak dodała, program „Maluch+” edycja 2018 zostanie ogłoszony na przełomie października i listopada, a jednostki samorządu terytorialnego będą mieć, w zależności od ubiegania się o środki na utworzenie lub funkcjonowanie miejsc opieki, dwa lub trzy tygodnie na złożenie oferty.

Minister zapowiedziała także, że w kolejnych edycjach programu resort planuje przeznaczać większe dofinansowanie na funkcjonowanie miejsc opieki utworzonych w latach poprzednich z pomocą środków programu. „Zapewni to większe bezpieczeństwo finansowe realizowanych inwestycji powstawania, a następnie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi najmłodszymi” – oceniła.

Jej zdaniem realizację projektu z wykorzystaniem środków z programu „Maluch+” ułatwi także wydłużenie terminu zakończenia zadania, którym jest utworzenie miejsc opieki, do 28 lutego 2019 r.

Informacje na temat konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej resortu.

dap/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25