facebook RSS # #

26.09.2018 13:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-13 14:21       aktualizacja: 2017-10-13 14:40       Wiadomości PAP
  A A A

Przejrzeć system. Ekspert proponuje systemowe zmiany w prawie wyborczym

Przejrzeć system. Ekspert proponuje systemowe zmiany w prawie wyborczym
Fot. Fotolia
Zmiany w prawie wyborczym należy wprowadzać w sposób systemowy, a nie tylko w perspektywie najbliższych wyborów samorządowych – ocenił dr hab. Bartłomiej Michalak, ekspert ds. prawa wyborczego Fundacji im. Stefana Batorego. Według niego o ostatecznym kształcie reform systemu wyborczego powinni zadecydować obywatele w referendum.

W raporcie „Jak zmieniać prawo wyborcze. Doświadczenia porównawcze” Michalak podkreślił, że trzeba przeprowadzić kompleksowy przegląd prawa wyborczego, aby przy zmianie systemu uwzględnić nie tylko interesy partii politycznych, ale oprzeć ją na jasnych i społecznie akceptowanych kryteriach.

Ekspert zaproponował, aby analizę przeprowadziła komisja niezależnych specjalistów i praktyków systemów wyborczych. „Najlepiej, żeby zespół przeglądu prawa wyborczego powołała Państwowa Komisja Wyborcza. Prezydent też byłby właściwym organem do wykonania takiej inicjatywy. Powinien to być zespół ekspertów, który miałby konkretne cele i działałby permanentnie oraz przedstawiałby konkretne rozwiązania systemowe, z projektami legislacyjnymi włącznie” – podkreślił Michalak w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP.

W opinii specjalisty Fundacji Batorego, propozycje opracowane przez komisję ekspertów powinny być poddane pod ocenę w referendum. „Takie rozwiązanie zagwarantowałoby z jednej strony wysoki poziom społecznego poparcia dla nowych rozwiązań, a z drugiej – usunęłoby tę kwestię z pola bieżących rozgrywek partyjnych” – ocenił.

Zapytany o ewentualny termin referendum ws. zmian w systemie wyborczym, podkreślił, że nie widzi możliwości zorganizowania go przed najbliższymi wyborami samorządowymi.

„Żeby zorganizować referendum trzeba mieć jasno określone problemy i propozycje rozwiązań. Dyskusja o referendum kierunkowym ws. zmian systemu wyborczego jest zdecydowanie za wczesna. Trzeba się pochylić nad prawem wyborczym, ale w sposób systemowy, a nie w perspektywie najbliższych wyborów” – uważa Michalak.

Ekspert zwrócił uwagę, że jeżeli zmiany w prawie wyborczym nie będą przeprowadzane systemowo, to dyskusja na temat zmian będzie się pojawiała przy każdych wyborach. „Jest to sprawa, która wymaga spokojnej i wyważonej dyskusji w oderwaniu od problemów politycznych. Wprowadzenie tego do kontekstu bieżącego zawsze będzie prowadzić do cząstkowych partykularnych zmian” – zapewnił.

Michalak zaznaczył, że „nie możemy być naiwni; propozycje rozwiązań nie mogą abstrahować od oczekiwań sił politycznych. Bez poparcia partii politycznych, które sprawują władzę, żadne referendum nie zostanie przeprowadzone”.

Rozmawiał: Mateusz Mikowski

mm/ woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25