facebook RSS # #

26.09.2018 13:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-16 18:55       aktualizacja: 2017-10-16 23:38       Wiadomości PAP
  A A A

Miejskie życie. Frankiewicz: poprawa jakości życia w miastach to zasługa samorządów mobilizujących mieszkańców

Miejskie życie. Frankiewicz: poprawa jakości życia w miastach to zasługa samorządów mobilizujących mieszkańców
Fot.PAP/J.Kaczmarczyk
Poprawa jakości życia w miastach to zasługa samorządów, które potrafią mobilizować mieszkańców do rzeczy nadzwyczajnych – powiedział prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz.

Jakość życia w polskich miastach była tematem jednego z paneli dyskusyjnych, który odbył się w poniedziałek w ramach XV Kongresu Miast Polskich. 

Jak podkreślił prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz, władze lokalne pracują na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, którzy mają pewne oczekiwania. „Bardzo trudno jest zadowolić mieszkańców. Nawet jeżeli statystyka mówi nam, że jest dobrze, to codzienna nasza korespondencja sprowadza nas na ziemię. Pomimo to w ciągu dwudziestu paru lat funkcjonowania samorządu dokonał się skok cywilizacyjny, jakość życia poprawiła się. To zasługa państwa, którzy potrafią mobilizować mieszkańców do rzeczy nadzwyczajnych” – zaznaczył.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wskazywał w swoim wystąpieniu, że „27 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego to czas przełomu”. „Czasem zapominamy, z jak wielkimi zaległościami musieliśmy mierzyć się przez ten czas. Te lata to przede wszystkim odbudowa tkanki twardej miasta, infrastruktury. To był fundament, rzecz, która bez względu na poziom zamożności była wielkim oczekiwaniem mieszkańców” – powiedział.

Jak dodał, zmieniająca się sytuacja gospodarcza w kraju była przyczyną zmian oczekiwań mieszkańców. „Na szczęście niezależnie od zewnętrznych badań jesteśmy sprowadzani na ziemię poprzez permanentną rozmowę, jaką prowadzimy z mieszkańcami. Oni nam uświadamiają, jak wysoko chcą stawiać poprzeczkę. To jest znakomite, bo nie ma lepszej motywacji, żeby tę poprzeczkę wysoko sobie stawiać” – ocenił.

Według Szczurka, warunkiem wysokiej jakości życia w mieście jest zaangażowana społeczność lokalna. „Szybko zrozumieliśmy, że poza tkanką twardą bardzo ważna jest tkanka społeczna. Bardzo wcześnie zaczęliśmy politykę dedykowaną osobom niepełnosprawnym, rady dzielnic. Te wszystkie mechanizmy, które powodują, że mieszkańcy są aktywni, powinny być przez samorząd wspierane. Właściwe wyważenie proporcji między polityką infrastrukturalną i polityką społeczną jest kluczem do powodzenia” – stwierdził.

Zdaniem prezydenta Gdyni wysoka jakość życia nie byłaby możliwa bez zapewnienia mieszkańcom miasta bogatej oferty kulturalnej. „Kultura to czynnik, który poprzez kreacje staje się elementem napędowym rozwoju. Dzisiaj najsilniejszym brandem Gdyni nie jest gospodarka morska, tylko Opener Festival. W tych miastach, gdzie dzieje się cos ciekawego w kulturze, tam jest wysoki rozwój” – wskazał”.

Szczurek podkreślił, że wyzwaniem dla miast jest odpowiednie zdiagnozowanie miejsc, w których powinny zachodzić procesy rewitalizacyjne. „Nie ma w Polsce nowoczesnego miasta, w którym nie ma przestrzeni wymagających rewitalizacji. Dzisiaj korzystamy ze środków zewnętrznych, ale procesy rewitalizacyjne powinny stać się częścią polityk miejskich. Tak naprawdę o rozwoju można myśleć z pespektywy tego co błyszczy, najbardziej przynosi efekty, ale też wspierając najsłabsze obszary, wspieramy biedniejszych mieszkańców. Tylko dostrzeganie tych dwóch skrajności pomaga tworzyć politykę miejską” – zaznaczył.

Zdaniem prezesa Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” Jakuba Wygnańskiego nie ma jednego uniwersalnego modelu jakości życia. „My sami mamy różne podejścia do tego, co to znaczy jakość życia. Miasta muszą wybrać któryś wymiar kosztem innego. Zmieniają się też oczekiwania mieszkańców. Pierwotnie uważano, że mieszkanie w zamkniętym osiedlu poprawia jakość życia. Dzisiaj widać, że to idzie w innym kierunku” – powiedział. 
 
Jak wskazał, poprawa jakości życia w mieście nie byłaby możliwa bez właściwego zarządzania oczekiwaniami mieszkańców. „Ludzie myślą, że nagrodą za szczęście jest docenienie. A jest dokładnie odwrotnie. Szczęście zależy od tego, czy doceniamy. Budujcie autentyczne partnerstwa” – zaapelował do samorządów.
 
dap/ woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25