facebook RSS # #

10.12.2018 15:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-19 15:46       aktualizacja: 2017-10-19 16:00       Wiadomości PAP
  A A A

Kongres Gmin. Olszewski: Wciąż czekamy na uszczegółowienie Paktu dla wsi

Kongres Gmin. Olszewski: Wciąż czekamy na uszczegółowienie Paktu dla wsi
Fot.ZGW
W Centrum Konferencyjnym Ossa rozpoczął się w czwartek XVII Kongres Gmin Wiejskich. W trakcie dwudniowych obrad - z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu - samorządowcy podejmują zarówno zagadnienia ustrojowe związane ze strategią rozwoju obszarów wiejskich, realizacją zadań oświatowych, integralnością terytorialną gmin, przyjętymi i planowanymi istotnymi dla samorządu rozwiązaniami prawnymi, jak i bieżące problemy z obszaru zarządzania kryzysowego.

O tym, jak można rozwiązywać te problemy, Serwis Samorządowy PAP rozmawiał z przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP Markiem Olszewskim.

PAP: - Proszę powiedzieć kilka słów na temat wzajemnego oddziaływania między polskimi miastami a gminami wiejskimi.

M.Olszewski: - W ostatnich dwóch latach zauważamy zbyt łatwe uleganie miastom o przyłączenie obszarów sąsiednich gmin. Na razie nie chodzi o przyłączanie całych gmin, tylko chodzi o wybieranie takich smakowitych kąsków, tj. elektrownia, kopalnia, oczyszczalnia ścieków, itd. Niestety, ale Rada Ministrów, która jest uprawniona do podejmowania w tej sprawie decyzji, na ogół tym miastom ulega. Często zresztą, jak miało to miejsce w przypadku zmiany granic Opola, nawet z naruszeniem ustawy o Komisji Wspólnej, bo bez jej opinii się to dokonało.

- Jakie rozwiązanie w związku z tym można zaproponować?

- Chcielibyśmy, nie kwestionując prawa władzy centralnej do podejmowania decyzji, żeby w tej sprawie zostało zmienione prawo. Dla nas przede wszystkim decydujące jest to, czy mieszkańcy bezpośrednio zainteresowani, zamieszkujący te obszary, wyrażają zgodę czy nie.

Jest jeszcze kwestia rozliczeń. Okazało się w ostatnim czasie, że gminy traciły duże dochody na rzecz miast. Zmieniała się sytuacja do tego stopnia, że np. płaciły janosikowe, bo były zamożne. Po zmianie granic administracyjnych stawały się biedne, a jeszcze przez dwa lata musiały płacić janosikowe.

Poza tym jest również kwestia nakładów poniesionych przez gminy na tych terenach, które są włączane do miast. Nie może być tak, że inwestycje wykonane na obszarze, który zostaje przyłączony do miast, a finansowane przez gminy, sprawiają, że gminy nie mają jeszcze tej infrastruktury, a spłacają kredyty np. zaciągnięte na budowę tej infrastruktury. To są rzeczy, których w ogóle nikt nie bierze pod uwagę i chcemy żeby prawo w tej kwestii było precyzyjne i rozwiązało te sprawy.

- A co w przypadku słynnych „obwarzanków”?

- Dla mnie to jest wręcz zabawne. Jeżeli słyszę, że Związek Miast Polskich proponuje żeby gminy obwarzankowe, niemalże z mocy prawa włączać do miast, to niebawem Polska będzie jednym wielkim miastem czy kilkoma miastami. Jeżeli mieszkańcy wyprowadzają się z miasta, to znaczy, że chcą mieszkać poza nim. Więc jakieś ustawowe włączanie ich z powrotem do miasta jest po prostu śmieszne. Na razie jest to tylko pomysł Związku Miast Polskich.

- A pomysły dotyczące rozwoju gmin wiejskich?

- Mamy politykę miejską w Polsce, ale nie mamy polityki wiejskiej. Wciąż czekamy na uszczegółowienie Paktu dla wsi, który jest częścią strategii rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Nie wypełniono jeszcze tego treścią i konkretnymi działaniami. Tutaj czas nagli. Czekamy na to, kiedy polityka wiejska W Polsce stanie się tak samo ważna, jak polityka dla obszarów wiejskich.

- Jakie czynniki mogłyby wpłynąć na zmianę w postrzeganiu tego zjawiska?

- W tej chwili zmieniły się bardzo proporcje. Prawie połowa mieszkańców Polski mieszka na obszarach wiejskich. Obszary wiejskie to nie jest tylko rolnictwo. Rolnictwo to jest tylko część charakterystyki obszarów wiejskich. W tej chwili obszary wiejskie, to są usługi, handel, przemysł. Rolnictwo oczywiście wciąż jest ważne, bo powierzchniowo i ze względu na wagę strategiczną dla państwa, ale to już nie jest wyłącznie aktywność rolnicza.

Rozmawiał: Jacek Sądej

jas/ woj/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25