facebook RSS # #

10.12.2018 15:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-20 16:38       aktualizacja: 2017-10-23 14:23       Wiadomości PAP
  A A A

Etaty w szkołach

Etaty w szkołach
Fot. ZGW RP
„Mamy 11,5 tys. dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli” – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas drugiego dnia XVII Kongresu Gmin Wiejskich. To pierwsze dane z Systemu Informacji Oświatowej.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że jest to zasługa samorządów, prawa oświatowego oraz ramowych planów nauczania.

Zalewska tłumaczyła, że w tym roku w szkołach pojawiły się dwie dodatkowe godziny zajęć.

„Jedna godzina w systemie to jest 1100 miejsc pracy. W następnym roku w klasie ósmej będą w systemie cztery godziny. To jest 4400 miejsc pracy. Jednocześnie tworzymy dodatkowe oddziały, które nie pozwolą na kumulowanie w siódmej i ósmej klasie roczników (…). Dzięki wam mamy ogromne uprzedszkolnienie. Jesteśmy liderem w Europie” – mówiła minister edukacji do zgromadzonych samorządowców.

Szefowa resortu edukacji przedstawiła kolejne plany związane z wdrażaniem reformy edukacji. Zapowiedziała m.in., że do 2019 r. w każdej placówce będzie szerokopasmowy internet powyżej 100 Mb/s.

„(…) każda szkoła ma wyglądać tak samo, mieć wykształconego nauczyciela (…), obojętne czy jest w Warszawie w elitarnym liceum, czy w małej wsi pod granicą” – powiedziała minister edukacji.

Poinformowała również, że w każdej szkole przez 10 lat będzie darmowy internet. „Dyrektorzy szkół nie będą do was przychodzić, że trzeba wykupić abonament, że trzeba 300 czy 500 zł miesięcznie na to, żebyśmy naprawdę byli w XXI wieku” – podkreśliła szefowa resortu edukacji.

Oprócz zapowiadanych wcześniej przez resort edukacji tabletów dla uczniów, w każdej klasie mają pojawiać się multimedialne tablice. Zalewska podkreśliła, że po stronie samorządów leży obowiązek wyposażenia pracowni naukowych w każdej placówce.

„Centrum Nauki Kopernik kończy rządowy projekt. Pokażemy państwu, jak profesjonalnie mieć zorganizowany gabinet przyrodniczy. Tam będzie kilka modeli, kilka elementów. Pamiętaliśmy nawet o laboratorium smogowym” – poinformowała szefowa MEN.

Podkreśliła, że nowy System Informacji Oświatowej ze względu na „kłopoty z trzema programistami” powinien być gotowy pod koniec roku, a nie jak wcześniej zapowiadało ministerstwo, w październiku.

„Dostaniecie państwo system oświatowy online, z wyszukiwarkami. Myślimy jeszcze o tym, żeby przygotować arkusze organizacyjne, żeby była to pomoc dla waszych dyrektorów” – mówiła minister edukacji do zgromadzonych samorządowców.

Poinformowała, że resort ma przygotowany projekt zmian w subwencji oświatowej na 2019 r. i czeka na gotowość samorządów.

Jak podkreślił Marek Olszewski, przewodniczący ZGW RP, koncepcja MEN odpowiada na nowe wyzwania, ale wprowadzanie jej od 1 stycznia 2018 r. jest ryzykowne.

„Nowy system finansowania nie powinien pojawić się teraz. Samorządy nie mają pełnej samodzielności, jeśli chodzi o sieci szkolne. Trzeba spokojnie nad nimi popracować” – zaznaczył Olszewski.

Według przewodniczącego ZGW RP, system finansowania oświaty musi być skorelowany z całym systemem edukacji i „musi zapewnić prowadzenie zadań wynikających z prawa oświatowego oraz uwzględnić dziesiątki uwarunkowań, z których większość co do zasady musi być skatalogowana i wyceniona”.

Olszewski wskazał, że potrzeba zwiększenia w algorytmie subwencji oświatowej wagi małej szkoły oraz zmian w definicji szkoły.

„To nie jest już szkoła sześcioklasowa tylko ośmioklasowa, więc nie można definiować jej przez 70 uczniów” – powiedział przewodniczący ZGW RP.

Minister edukacji wskazała, że ta liczba w małej szkole jest optymalna. Dodała, że placówki będą mieć dodatkową funkcję i zmieni się ich idea.

„Jesteśmy w absolutnym ogonie, jeśli chodzi o edukację dorosłych w XXI wieku. (…) Dlatego mała szkoła stanie się miejscem uczenia się dorosłych, m.in. tych podstawowych kompetencji, które będą potrzebne za kilka lat” – zapowiedziała minister edukacji.

XVII Kongres Gmin Wiejskich odbył się w dniach 19-20 października. W spotkaniu uczestniczyło ponad 800 osób - przedstawicieli samorządu, rządu i parlamentu. W trakcie dwudniowych obrad samorządowcy omawiali zarówno zagadnienia ustrojowe związane ze strategią rozwoju obszarów wiejskich, realizacją zadań oświatowych, integralnością terytorialną gmin, przyjętymi i planowanymi istotnymi dla samorządu rozwiązaniami prawnymi, jak i bieżące problemy z obszaru zarządzania kryzysowego.

Jma/

Czytaj również: Bez zaufania. Błaszczak: brak profesjonalizmu w samorządach
W obronie JST. Prezydent: samorządy trzeba chronić i umacniać
Kongres wsi. A. Maciejewski: gminy wiejskie się wyludniają
ZAŁĄCZNIKI: stanowisko ZGW RP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-23 12:35:22
Alko: Co to za słowo? "uprzedszkolnienie"?? To mówi minister edukacji?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25