facebook RSS # #

26.09.2018 13:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-20 15:20       aktualizacja: 2017-10-20 15:32       Wiadomości PAP
  A A A

Polityka wiejska. Wiceminister rolnictwa: w ustawie o polityce rozwoju nie ma jasnego umocowania polityki wiejskiej

Polityka wiejska. Wiceminister rolnictwa: w ustawie o polityce rozwoju nie ma jasnego umocowania polityki wiejskiej
Fot. Fotolia
W ustawie o polityce rozwoju nie ma jasnego i czytelnego umocowania polityki wiejskiej i jej elementów – uważa wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki zaprezentował podczas XVII Kongresu Gmin Wiejskich elementy strategii rozwoju wsi i rolnictwa.

Jak ocenił, to czego nie ma dzisiaj w ustawie o polityce rozwoju, to jasne i czytelne umocowanie w niej polityki wiejskiej i jej elementów.

„Do tej pory w ustawie o polityce rozwoju mówimy o polityce miejskiej, czasami jak spotkam się z ekspertami, to mówią o obszarach miejskich i pozamiejskich” - podkreślił Zarudzki i dodał, że trzeba „odwrócić ten trend”.

Mówiąc o poszczególnych elementach składowych polityki wiejskiej, na pierwszym miejscu wskazał Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest to, w jego ocenie, zasadnicza zmiana polityki strategii na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, które przestają być obszarami marginalizowanymi. Dlatego, że wszystkie obszary wiejskie są objęte interwencją, w tym też obszary peryferyjne.

Zdaniem wiceministra za nadanie nowego znaczenia obszarom wiejskim i za rozwój obszarów wiejskich jest odpowiedzialny cały rząd.

Drugim ważnym elementem są programy strategiczne. „Jeśli chodzi o ministerstwo rolnictwa, to realizuje 16 projektów strategicznych samodzielnie i 5 przy współpracy z innymi ministerstwami” – poinformował Zarudzki. W jego opinii programy strategiczne mają istotne znaczenie chociażby ze względu na finansowanie i programowanie unijne.

W sposób szczególny wiceminister zwrócił się do wójtów i burmistrzów. Zwrócił uwagę na problematykę infrastruktury na obszarach wiejskich i cały pakiet z tym związany: kanalizację, drogi, nowy podział, nowy algorytm, nowe zasady, infrastrukturę związaną z kulturą, oświatą, kształcenie ustawiczne dorosłych, wodę dla wsi, energię rozproszoną, politykę senioralną.

Trzecim elementem polityki wiejskiej jest „Pakt dla obszarów wiejskich”, któremu - jak zapowiada Zarudzki - będzie poświęcony rok 2018. „Będziemy systematycznie i systemowo udostępniać te informacje. Będziemy konsultować pakt” – mówił.

Projekt opierał się będzie na czterech filarach: podnoszeniu dochodów gospodarstw rolnych, jakości życia na obszarach wiejskich, pozarolniczej działalności rolników i administracji rolnej.

jas/kkż/
TAGI: ROLNICTWO , WIEŚ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25