facebook RSS # #

16.12.2018 01:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-13 14:36       aktualizacja: 2017-11-13 14:52       Wiadomości PAP
  A A A

Koalicja na smog. Gminy Metropolii Krakowskiej działają wspólnie na rzecz czystszego powietrza

Koalicja na smog. Gminy Metropolii Krakowskiej działają wspólnie na rzecz czystszego powietrza
Kraków i okalające go gminy współpracują ze sobą w walce ze smogiem, prowadząc m.in. wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną na ten temat.

Poważnym problemem wielu polskich miast jest to, że ich powietrze jest zanieczyszczane także przez sąsiednie miejscowości. Nie wystarczy więc, że władze tych miast ograniczą emisję zanieczyszczeń tylko na własnym terenie. Z tego właśnie powodu Kraków podjął współpracę z otaczającymi go gminami na rzecz walki ze smogiem. Gdy nie mógł w całości wykorzystać zewnętrznego dofinansowania, które pozyskał na ten cel, przekazał jego część sąsiednim samorządom - w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. By i one zadbały o swoje piece i wprowadziły program ich wymiany.

Kolejnym przejawem tej współpracy jest umowa, jaką niedawno zawarła gmina Skawina z należącą do krakowskiego samorządu miejskiego spółką MPEC. Na mocy tej umowy mieszkańcy tej gminy będą mogli podłączyć się do sieci ciepłowniczej MPEC (to przedsiębiorstwo zainstaluje im na swój koszt węzeł cieplny), co ma tam znacząco zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza. Według danych władz Skawiny z tej oferty będzie mogło skorzystać ok. 400 gospodarstw domowych i kilkanaście firm.

15 gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Metropolia Krakowska rozpoczęło w październiku wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną, poświęconą walce ze smogiem. Ma ona potrwać do końca obecnego sezonu grzewczego i obejmować dedykowaną stronę internetową informująca o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w podkrakowskich miejscowościach (www.wymienpiec.info), dystrybucję plakatów, publikacje w gazetach gminnych, spot w regionalnej telewizji oraz wykorzystanie w kampanii autobusów aglomeracyjnych. Główne hasła akcji to: „Nie pal węglem złej jakości, mułem i flotem węglowym”, „Nie pal plastiku, mebli i innych śmieci”, „Wymień piec” oraz „Nie narażaj bliskich na ciężkie choroby”.

Kampania ma uświadamiać mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują. Inicjatorzy kampanii mają również nadzieję, że uda się przekonać mieszkańców do stosowania paliw węglowych dobrej jakości i zaprzestania spalania odpadów. Dodatkowym efektem kampanii ma być wzrost zainteresowania mieszkańców działaniami władz ich gmin na rzecz ochrony powietrza. Warto przy tym wspomnieć, że latem tego roku pracownicy urzędów podkrakowskich gmin odwiedzili 60 składów węgla, przypominając ich właścicielom o nowych normach jakości paliw stałych.

W tym roku okalające Kraków gminy zaczęły korzystać ze środków UE na wymianę kotłów. W najbliższym czasie wymienią za nie prawie 3,4 tys. nieekologicznych pieców. Występują też o fundusze na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej na program wymiany pieców chce przeznaczyć gmina Wieliczka. Zdobyła na to 10 mln zł dofinansowania. Skawina, Zabierzów i Niepołomice otrzymały na takie projekty prawie 11 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Gmina Zielonki na ograniczenie niskiej emisji chce wydać ponad 6 mln złotych.
 
Władze Krakowa podkreślają, że przełomowy – w poszerzeniu walki ze smogiem o podkrakowskie gminy – był bieżący rok.

jmk/

Źródło: UM Kraków
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25