facebook RSS # #

16.12.2018 01:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-14 11:47       aktualizacja: 2017-11-14 12:07       Wiadomości PAP
  A A A

Lepsze niż „Ranczo”. Czytelnicy oceniają propozycje zmian w ustawie o samorządzie i Kodeksie wyborczym

Lepsze niż „Ranczo”. Czytelnicy oceniają propozycje zmian w ustawie o samorządzie i Kodeksie wyborczym
Fot. PAP/J. Kaczmarczyk
"Nie mogę się doczekać transmisji online obrad rady gminy. Całe rodziny będą zasiadać do sesji, z której i tak nic nie zrozumieją" – to jeden z komentarzy dot. proponowanych zmian w ustawie o samorządzie gminnym.

Jak poinformowaliśmy, w piątek PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który zakłada m.in. wprowadzenie od wyborów w 2018 r. zasady dwukadencyjności, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin i uelastycznienie terminu wyborów samorządowych. PiS przedstawiło także projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim, w którym proponuje m.in. ustawowe wdrożenie budżetu obywatelskiego, obowiązkowe transmisje obrad rady gminy, powiatu i sejmiku województwa oraz ustanowienie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców.

Po opublikowaniu informacji, na naszych forach zawrzało. Publikujemy wybrane komentarze.

Aga Laskowska pisze na profilu na Facebooku: „(…) nie mogę się doczekać tej transmisji. Przecież to będzie lepsze show, jak Ranczo. Całe rodziny będą zasiadać do sesji, z której i tak nic nie zrozumieją”.

„(…) To jest już. Na 83 tys. ogląda od 15 do 60 osób. Protokoły też wiszą. Inicjatywa uchwałodawcza też jest. A budżety obywatelskie (zabawka, a nie narzędzie) rosną jak grzyby po deszczu, bo wybory idą” – zwraca uwagę Krzysztof Kasprzycki.

Zaufanie komentuje: „I słusznie, skarbnik powinien być tak samo powoływany przez burmistrza, jak jego zastępca. Burmistrz musi mieć zaufanie, że powołany przez niego skarbnik nie podłoży mu przysłowiowej +świni+ i swoich zaniedbań w nadzorze nad gospodarką finansową nie będzie przerzucał na niego. To burmistrz, a nie rada, ponosi finansową i karną odpowiedzialność za działania skarbnika (…)”.

„Dwukadencyjność w gminach? To po co strategie, plany, programy wieloletnie skoro co zmiana władzy to zmiana wszystkiego i niestety, ale nie zawsze w dobrym kierunku. Próg wyborczy powinien być wszędzie, a zrezygnowanie z progu w gminach do 20 tys. grozi tym, że mniejszość będzie dyrygowała większości co ma robić” – ocenia czytelnik o nicku hmm.

„(…) Nareszcie urzędujący wójt nie będzie organizował wyborów, w których sam startuje. Według moich obserwacji to była główna przyczyna przyrastania do stołków. Konkurenci z zewnątrz układu związanego z urzędem gminy byli praktycznie bez szans. Cały urząd ze wszystkimi jednostkami gminnymi działały na rzecz. Wiadomo czyją. Oby tylko od tego nie wycofali się. Tylko tak można przewietrzyć. Trzymam kciuki” – podkreśla Jan.

Czytaj: Samorządowcy o projekcie reformy samorządu terytorialnego

Czytaj też: Zmiany w Kodeksie. Samorządowcy o projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego

dap/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-15 08:03:42
mic: "Nareszcie urzędujący wójt nie będzie organizował wyborów" a kto komisarzy wyborczy? ha ha już to widzę jak przeszkolą zawrą umowy znajda lokale i obsłużą komisje wyborcze... aha jeszcze komisarz kamery zainstaluje. Wszystko i tak spadnie na gminy umowy będą zawierane nie z Wójtem a z komisarzem i tylko taka będzie zmiana
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25