facebook RSS # #

19.10.2018 23:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-17 13:29       aktualizacja: 2017-11-17 15:51       Wiadomości PAP
  A A A

Zamiana ról. Czytelnicy oceniają proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym

Zamiana ról. Czytelnicy oceniają proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym
Fot. Fotolia
Proponuję projektodawcy zamienić się rolami i spróbować na mniej niż rok przed wyborami wdrożyć te zmiany na poziomie gminy - pisze Czytelnik, komentując planowane zmiany w Kodeksie wyborczym.

Jak poinformowaliśmy, w ocenie przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego przeważają rozwiązania, które mogą zakłócić, a nawet zdestabilizować prawidłowy proces wyborczy. „Nie znaczy to oczywiście, że krytykujemy wszystko, co jest zawarte w projekcie. Są tu pewne rzeczy, które z zadowoleniem można przyjąć” – dodał.

Publikujemy wybrane komentarze.

Anty komentuje: „Absurd goni absurd. Proponuję projektodawcy zamienić się rolami i spróbować w ciągu mniej niż roku przed wyborami wdrożyć te zmiany na poziomie gminy - życzę +powodzenia+! a po wszystkim z przyjemnością ocenię jego pracę”.

„Biuro rady? niby po co? Przewodniczący jako pracodawca? zwierzchnik służbowy? w jakim celu?” – pyta Anna.

Informatyk zwraca uwagę: „W tym projekcie jest jeszcze jeden kwiatek. Praca każdej komisji ma być transmitowana w Internecie. Transmisja ta ma być nagrywana i przechowywana przez 5 lat. Koszty ponosi ... samorząd”.

„Urzędnik wyborczy w każdej gminie z wykształceniem prawniczym? Skąd wziąć tylu wykształconych? Może rozszerzyć o wykształcenie wyższe administracyjne. Taka wolna uwaga dotychczasowego urzędnika wyborczego” – wskazuje Były urzędnik wyborczy.

Alicja stwierdza: „Urzędnik wyborczy w gminie to osoba od czarnej roboty. Z jednej strony musi współpracować z Krajowym Biurem Wyborczym i komisarzem wyborczym, druga strona to współpraca z burmistrzem i jego zastępcą, ponadto musi to być osoba która potrafi współpracować z członkami komisji wyborczej gminnej i obwodowej i wykonywać swoją dotychczasową pracę którą ma w zakresie obowiązków. Nie ma co liczyć na pomoc ze strony burmistrza bo w zasadzie jego interesuje tylko to czy on zostanie wybrany ponownie czy też nie”.

„Wójt, czego niektórzy nie rozumieją, tak naprawdę jest tylko organizatorem urządzenia lokali wyborczych, a swoim aparatem urzędniczym dokonuje wypłaty diet dla członków komisji. Wielomandatowe okręgi wyborcze, gdzie okręgiem jest sołectwo, już były i pewnie można do tego wrócić, druga komisja tez się może pomylić. Pomylić się może również i trzecia komisja, tylko skąd brać do tych komisji ludzi, którzy poza dieta, na którą liczą, potrafią jeszcze czytać ze zrozumieniem o co w tym wszystkim chodzi (…)” – pisze KMzP.

Janka podsumowuje: „Przykro czytać o tych zmianach. Kompletny brak zaufania do samorządów to jest to, co wyłania się bardzo wyraźnie. Ale cieszę się odpocznę w wybory i będę podziwiać TITANICA. Cóż, nie pozostawia się nam wyboru. Pozdrawiam wszystkich, którzy zajmowali się wyborami”.

„A ja, jako pracownik samorządowy zajmujący się wyborami, bardzo się cieszę. Będę miał spokojne lato/jesień 2018. Może wybiorę się w góry. Komisarz powiatowy wszystko załatwi, powodzenia. Szkoda tylko suwerena z gminy, bo teraz wszystko załatwi suweren z Warszawy” – zaznacza bbb.

dap/
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-22 08:41:27
Anna: Widać, że władza kompletnie nie wierzy ludziom, którzy w ostatnich wyborach wyliczyli, że ta władza jest na swoim miejscu.
 
2017-11-20 10:45:12
Sekretarz: Smutne jest to, że po raz kolejny daje się odczuć społeczeństwu, że totalnie się mu nie wierzy. Jak bowiem ocenić brak zaufania do przedstawicieli komitetów wyborczych kierowanych do komisji wyborczych ? Zapomina się, że w obecnym kodeksie komisje wyborcze składają się właśnie z przedstawicieli tych komitetów. Czyli nie wierzy się nawet swoim ludziom ? Co ciekawsze - wskazuje się na przykłady zachowań ("przewodniczący komisji na boczku wpisywał z informatykiem coś do komputera") osób, zaproponowanych do komisji przez ugrupowanie projektodawców ustawy ... Nie wierzymy nawet swoim ?
 
2017-11-20 07:45:19
cyberen: Gdyby przekazać zorganizowanie wyborów po nowemu np Pani Minister cyfryzacji to były by zmiany w dobrym kierunku. Zrobić to raz a dobrze, a nie pudrowanie trupa co kilka lat .

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25