facebook RSS # #

20.10.2018 05:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-18 13:28       aktualizacja: 2017-11-20 08:32       Wiadomości PAP
  A A A

Zwalczyć patologię. Zmiana ustawy o porządku i czystości w gminach pozwoli zwiększyć poziom recyklingu

Zwalczyć patologię. Zmiana ustawy o porządku i czystości w gminach pozwoli zwiększyć poziom recyklingu
Fot. PAP/T.Gzell
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek ocenia, że zmiany legislacyjne przyczynią się do zwiększenia poziomu recyklingu, będą wspierać samorządy w realizacji zadań i walczyć z patologiami.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, pytany w sobotę w radiowej Jedynce, o sposób w jaki państwo może zwiększyć recykling przyznał, że jest to duże wyzwanie stojące przed samorządami i potrzebne są zmiany legislacyjne.
 
Jedną z nich jest ustawa o odpadach, która „została zgłoszona i ma już nadany numer druku w Sejmie". Mazurek wyjaśnił, że pozwoli ona walczyć „z patologiami, które są w sektorze gospodarki odpadami". Dzięki niej ma powstać elektroniczna baza danych odpadowych.

Wiceminister przypomniał, iż pierwszą zmianą legislacyjną, którą postulowało Ministerstwo Środowiska, była tzw. procedura in-house, umożliwiająca samorządom "bezprzetargowo realizować zadania z zakresu zagospodarowania odpadów".

„W tym okresie wiele takich spółek komunalnych, które były w stanie w dobrej cenie i w wysokiej jakości te odpady odebrać i zagospodarować, niestety upadło" – wyjaśnił. Dodał, że w Polsce 60 proc. rynku w tym zakresie stanowią "duże podmioty zagraniczne, które dyktują takie, a nie inne ceny, a odpowiedzialność spoczywa na samorządach".

W związku z tym „konieczna jest zmiana ustawy o porządku czystości w gminie". "W pracach rządu taki projekt zgłosiliśmy tak, aby z jednej strony wspomóc samorządy w realizacji tych celów, z drugiej strony też, żeby walczyć z szeregiem patologii, które w tym obszarze są" – argumentował.

Przypomniał, że w kwestii odpadów powstało sześć regulujących dyrektyw europejskich. Zwrócił uwagę, że niejasne przepisy czy luki w prawie wywołują koszty dla środowiska i obywateli, a w konsekwencji dla budżetu państwa. Wyjaśnił, że w związku z tym mogą działać zorganizowane grupy przestępcze, wykorzystujące nieścisłości i nieprawidłowości w ustawach.

Wiceminister mówiąc o segregacji odpadów, przekonywał, że jest to też problem naszych przyzwyczajeń i "kultury współistnienia ze środowiskiem". "Dlatego tak ważna jest też edukacja tego najmłodszego pokolenia i też takie indywidualne podejście na poziomie samorządów" – zauważył Mazurek.

Stwierdził, że nieprawidłowości dotyczące segregacji odpadów wynikają z tego, „że kiedy wprowadzono w Polsce recykling, czy nawet zmieniono ustawę o porządku i czystości w gminie, to nie wprowadzono jednolitych standardów".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jas/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-20 08:58:58
Chochoł: Inną niewątpliwą patologią w gospodarce odpadami komunalnymi jest to, że nawet wiedząc jak pokonać niemoc w selektywnej zbiórce odpadów wynikającą ze specyficznie innych warunków jakie nie występują w innych krajach UE - podejmuje się działania bezowocne - zamiast wdrożeń przetestowanych rozwiązań mogących rzeczywiście zwiększyć poziom recyklingu... samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/129126/Bezblednie-do-kosza--Mistrzowie-z-Nakla-nad-Notecia-segreguja-odpady-jak-w-UE
 
2017-11-18 17:18:55
Wastegate: Czy comiesięczne opłaty za śmieci austriackich, holenderskich czy niemieckich rodzin budują zyski zagranicznych podmiotów? Nie – bo opłaty te trafiają do municypalnych firm wspomagając lokalny system finansowy. Trzeba przy tym dodać, że firmy samorządowe nie pracują tam przecież dla zysku – nic dziwnego więc, że zaraz za Odrą bogate niemieckie rodziny płacą już mniej za śmieci niż ubożsi mieszkańcy polskich gmin… Na tym polega najważniejsza patologia – u nas w większości gmin wyłania się w przetargach chcących kręcić lody na comiesięcznych opłatach mieszakńców za śmieci… portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25