facebook RSS # #

20.10.2018 05:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-24 09:55       aktualizacja: 2017-11-24 09:57       Wiadomości PAP
  A A A

Pomnik Historii. Grudziądzkie spichlerze otrzymały tytuł Pomnika Historii

Pomnik Historii. Grudziądzkie spichlerze otrzymały tytuł Pomnika Historii
Fot. UM Grudziądz
Zespół zabytkowych spichlerzy w Grudziądzu wraz z panoramą od strony Wisły otrzymał tytuł Pomnika Historii – poinformowało Biuro Prezydenta Miasta.

Jak czytamy w komunikacie, obszar Pomnika Historii „Grudziądz - zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły” obejmuje: Bramę Wodną oraz spichlerze wraz z najbliższym otoczeniem – skarpą wiślaną i fragmentem rzeki.

W uroczystości oficjalnego nadania wyróżnienia wziął udział prezydent Andrzej Duda. Na spotkaniu, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim, miasto reprezentowali: prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wiceprezydent Marek Sikora, a także Miejski Konserwator Zabytków Izabela Fijałkowska i Dyrektor Muzeum Wioletta Pacuszka. Obecni byli również Senator RP Andrzej Mioduszewski oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński.

Jak zaznaczył prezydent Grudziądza, spichlerze są obiektami unikalnymi nie tylko w skali regionu, ale również kraju i Europy. „Otrzymanie tytułu Pomnik Historii z rąk prezydenta RP to dla mnie i dla mieszkańców naszego miasta bardzo wyjątkowa chwila, która wieńczy nasze kilkuletnie starania. Wierzę, że dzięki tej nobilitacji będziemy mogli jeszcze bardziej eksponować ten zabytek, a także pozyskiwać dodatkowe środki na jego renowację – powiedział Malinowski.

Według Biura Prezydenta Miasta, kompleks jest chroniony na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Władze samorządowe od kilku lat podejmowały również działania, by promować i pokazywać ten zabytek. Powstała iluminacja spichlerzy, przeprowadzono modernizację ulic Starego Miasta, również tych przylegających do obiektów spichlerzy oraz wybudowano Wiślaną Trasę Rowerową, której fragment przebiega tuż pod spichlerzami.

„Na Błoniach znajdujących się poniżej kompleksu organizowane są duże wydarzenia kulturalne, w tym cyklicznie koncerty plenerowe z okazji Dni Grudziądza, Pożegnania Wakacji czy Gala Światła i Energii. Panorama zachwyciła również reżysera Andrzeja Wajdę, który w Grudziądzu nakręcił film „Tatarak”, a także zyskała tytuł „Siedem nowych cudów Polski” przyznany przez magazyn National Geographic Traveler” – podkreśliło Biuro Prezydenta Miasta.

Zespól 26 spichlerzy zlokalizowany jest pomiędzy Wzgórzem Zamkowym a Bramą Wodną. Budynki istnieją od XIV w. i na przestrzeni wieków ulegały licznym przeobrażeniom. Aktualnie można wyróżnić dwa typy obiektów: te, które zachowały w pełni funkcję zabytkową i charakter magazynowy oraz te, które w końcu XIX i początkach XX w. przebudowano na cele mieszkalne.

Właścicielami budynków stanowiących kompleks spichlerzy są obecnie: gmina-miasto Grudziądz, Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi, osoby prywatne oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.

Pomnik historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Ustanawiany jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Lista wciąż jest otwarta, a do tego elitarnego grona mogą dołączać m.in. obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

dap/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25