facebook RSS # #

20.10.2018 05:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-24 17:07       aktualizacja: 2017-11-27 15:20       Wiadomości PAP
  A A A

Ile kadencji. Gowin: chcę zgłosić „wątpliwość” dot. dwukadencyjności

Ile kadencji. Gowin: chcę zgłosić „wątpliwość” dot. dwukadencyjności
Fot. PAP/T. Gzell
Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w piątek, że „są poważne analizy konstytucjonalistów, którzy mówią, że ograniczenie kadencji w samorządach jest po prostu sprzeczne z konstytucją". „Ten argument konstytucjonalistów też będziemy musieli wziąć pod uwagę” - dodał.

Sejm przeprowadził w czwartek pierwsze czytanie projektu, który wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie wyborczym - m.in. wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin.

Gowin powiedział w Polsat News, że chce zgłosić „wątpliwość" dotyczącą dwukadencyjności w samorządach. „To jest pewien paradoks, bo ja generalnie rzecz biorąc opowiadam się za ograniczeniem kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów - byłem tylko przeciwny temu, żeby to działało wstecz - ale są poważne analizy konstytucjonalistów, którzy mówią, że ograniczenie kadencji w samorządach jest po prostu sprzeczne z konstytucją i ten argument konstytucjonalistów też będziemy musieli wziąć pod uwagę" - ocenił wicepremier.

Zaznaczył, że sam jestem zwolennikiem utrzymania ordynacji jednomandatowej, zwłaszcza w małych gminach, ale przecież w większości krajów Europy Zachodniej, Unii Europejskiej „jest ordynacja proporcjonalna i nikt tam nie twierdzi, że preferuje ona taką czy inną partię".
Według niego wyniki wyborów nie zostaną w żaden sposób wypaczone przez nowy kształt ordynacji wyborczej. „To jest ordynacja demokratyczna, ważne tylko żeby wprowadzanie w życie tej ordynacji przebiegało na tyle harmonijnie, na tyle precyzyjnie było rozłożone w czasie, aby nie doszło do organizacyjnego zamętu” - podkreślił
.
W jego ocenie jest sprawą dyskusyjną, czy należy zmniejszać okręgi wyborcze, bo w dłuższej perspektywie prowadzi to do powstania bipolarnego podziału sceny politycznej może nie na dwie partie, czy raczej na dwa obozy polityczne. „Kontrowersyjne, również dla mnie jest np. zlikwidowanie okręgów jednomandatowych, ale nie twierdzę, że jest to krok niedemokratyczny albo krok preferujący Prawo i Sprawiedliwość” - powiedział Gowin.

„Najważniejsze jest pytanie, czy polskie społeczeństwo dojrzało już do systemu dwupartyjnego. Moim zdaniem byłoby to przedwczesne” - dodał.

Zaznaczył, że projekt ordynacji będzie jeszcze omawiany i prawdopodobnie powstanie nadzwyczajna komisja zajmująca się nim.

Pytany o prace nad prezydenckimi projektami ustaw Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, Gowin powiedział, że w obecnym ich kształcie - uzgodnionym między prezydentem Andrzejem Dudą i PiS - będzie za nimi głosował.

„Pewne poprawki w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zostały, przynajmniej co do kierunków, uzgodnione z panem prezydentem i ustawy w tej wersji nie budzą moich zastrzeżeń" - powiedział Gowin. „Mogę powiedzieć, że w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, będę mógł podnieść za nimi rękę i się nawet cieszyć" - dodał.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-28 11:13:18
samorządowiec: Panie Premierze, od pewnego czasu jest Pan za, a nawet przeciw. Trzeba się uczciwie zdecydować. Jestem również za dwu kadencyjnością samorządowców, ale również posłów i senatorów, i ograniczeniem wieku do 65 lat (tak jak w przypadku sędziów).
 
2017-11-27 11:08:14
jotka: Żeby konstytucja nie przeszkadzała politykom, trzeba by pozostawić z niej wyłącznie preambułę. Resztę by sobie dośpiewali. Ale konstytucja nie została przecież napisana dla polityków, chociaż z myślą o nich.
 
2017-11-27 07:41:22
jotka: Nie trzeba powoływać się na konstytucjonalistów, aby zauważyć, że ograniczenie uprawnień szefów samorządów do pełnienia funkcji przez określoną liczbę kadencji ogranicza po prostu bierne prawa wyborcze obywateli, a więc jedno z praw podstawowych w demokracji - prawo do bycia wybieranym. Tzw. Protokół Brytyjski nie obejmuje wszakże praw wyborczych obywateli, wyrażonych w Karcie Praw Podstawowych UE, która została przyjęta wraz z Traktatem Lizbońskim. Poza tym, bądźmy poważni: każde wybory toczą się zawsze po raz pierwszy.

Wybory bezpośrednie w okręgach jednomandatowych są najbardziej proporcjonalne, jak to tylko możliwe. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN 'proporcjonalny' to: «mający określony stosunek części do całości lub wyrażający określony stosunek do jakiejś wielkości». Zatem np. 40 procent głosów to proporcjonalnie więcej, niż np. 20 procent głosów.
Tenże SJP PWN definiuje także 'proporcjonalny system wyborczy': «system wyborczy, w którym uczestniczące w wyborach partie otrzymują w parlamencie liczbę mandatów ściśle powiązanych z liczbą głosów złożonych na nie w okręgach wyborczych».

Z czym ma kłopot Pan wicepremier? Z czytaniem?
 
2017-11-24 18:24:01
Józef Bogucki Wójt Gminy Boguty-Pianki: Szanowny Panie Premierze jak wykazała Palestra zatrudniona przez Instytut Samorządu Terytorialnego art. 169 ust. ust.3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej pozwala wprowadzić dwukadencyjność w samorządach. Ale rozumiem że Pan Premier myśli racjonalnie właśnie taki sam zapis zawiera art. 100 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który pozwala na wprowadzenie dwukadencyjności dla posłów i senatorów. Mam nadzieję że posłowie przeczytali lekturę pt "W pustyni i w puszczy" gdzie jest zawarta mądrość Kalego dotycząca krów, wyciągną z tego zapisu w Konstytucji RP wnioski i albo wprowadzą dwukadencyjność w samorządach oraz dla nominowanych przez ugrupowania i partie posłów i senatorów albo będą się tą mądrością kierować w swoich głosowaniach.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25