facebook RSS # #

20.10.2018 05:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-27 14:14       aktualizacja: 2017-11-27 14:46       Wiadomości PAP
  A A A

Karta w okienku. Projekt dot. rozwoju płatności elektronicznych – w konsultacjach

Karta w okienku. Projekt dot. rozwoju płatności elektronicznych – w konsultacjach
Fot. Fotolia
Obowiązek zapewnienia przez urzędy możliwości płatności bezgotówkowych za podatki i opłaty lokalne - przewiduje projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych, który trafił do konsultacji publicznych.

Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju w uzasadnieniu projektu, proponowane regulacje odpowiadają na oczekiwania społeczne i stanowią realizację prawa obywateli do płacenia w formie bezgotówkowej w „znacznie większej liczbie miejsc w stosunku do dotychczasowych lokalizacji”.

Projekt zakłada ułatwienia w przyjmowaniu i obowiązek zapewnienia możliwości płatności bezgotówkowych w instytucjach administracji publicznej. Według projektodawców, chodzi o możliwość dokonywania zapłaty podatków, opłat, niepodatkowych należności budżetowych, opłaty skarbowej oraz opłat w organach podatkowych, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, a także należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Proponowane przepisy nakładają na określone grupy przedsiębiorców, którzy z racji osiąganego przychodu są zobowiązani do stosowania kas rejestrujących, obowiązek zapewnienia akceptacji przynajmniej jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej.

Zgodnie z projektowanymi regulacjami wśród sposobów przyjmowania opłat znajdą się m.in. przelewy elektroniczne, karty płatnicze oraz aplikacje w telefonach komórkowych.

W ocenie MR przewidziany w rozporządzeniu wykonawczym harmonogram wprowadzania obowiązku zapewnienia przynajmniej jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej jest dostosowany do możliwości rynku w zakresie wyposażenia wszystkich zobowiązanych podmiotów w terminale płatnicze POS.

Resort rozwoju przypomniał, że w celu poszerzenia sieci instytucji akceptujących płatności elektroniczne we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową realizuje Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Ponadto powołał Fundację Polska Bezgotówkowa, której jednym z zasadniczym celów działania będzie uruchomienie i zapewnienie działania Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

„Fundusz i program na obecnym etapie nie będą angażowały środków z budżetu państwa, natomiast planowana jest koordynacja działań i wspólne inicjatywy – zwłaszcza w zakresie komunikacji społecznej i edukacji” – poinformowało MR.

dap/ woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-28 10:04:57
skarbnik: Opłacanie kartą podatków i opłat w urzędach jest oczywiście bardzo wygodne dla podatników. W naszym Urzędzie funkcjonuje w USC, gdzie od razu można wnieść opłatę skarbową. Należy jednak pamiętać, że w dużych gminach, czy nawet średnich, tam, gdzie funkcjonują płatności masowe, system płatności kartą wymaga dodatkowych czynności i zatrudnienia. Pieniądze z kart trafiają następnego dnia roboczego jednym przelewem na jeden rachunek bez identyfikacji osobowej podatnika. Taką kwotę trzeba rozksięgować w systemie posługując się wcześniej wypisanymi ręcznie przy zapłacie kartą dowodami zapłaty (żeby było wiadomo, kto, ile, za co).

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25