facebook RSS # #

20.10.2018 05:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-30 15:27       aktualizacja: 2017-11-30 16:15       Wiadomości PAP
  A A A

Klimat dla PPP. Blisko 60 samorządów zgłosiło się do udziału w Międzynarodowym Forum PPP

Klimat dla PPP. Blisko 60 samorządów zgłosiło się do udziału w Międzynarodowym Forum PPP
Fot. Fotolia
Dobre praktyki w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – to temat Międzynarodowego Forum PPP, którego działalność zainaugurowano w Płocku. W wydarzeniu wzięło udział blisko 60 samorządów z całej Polski.

Jak podkreślił obecny na spotkaniu Michał Piwowarczyk z departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju, rozwój PPP jest jednym z najważniejszych projektów przyjętej przez obecny rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak zaznaczył, to właśnie PPP może być jednym z modeli wykorzystywanych do efektywnego wydatkowania środków publicznych, w tym zarządzania usługami publicznymi i realizacji zamówień publicznych.

Według Piwowarczyka, krajowy rynek PPP nie jest obecnie duży w porównaniu do Europy Zachodniej, ale posiada znaczny potencjał rozwoju - obecnie to 116 podpisanych umów o wartości 5,5 mld zł.

„Baza projektów pokazuje, że ten potencjał jest o wiele większy, zarówno co do ich liczby, a przede wszystkim co do wartości. Widać wyraźnie, że podmioty publiczne tym modelem PPP się interesują i rozważają go w swoich planach inwestycyjnych. Na dzisiaj to jest około 160 planowanych inwestycji o wartości niespełna 62 mld zł” – podał Piwowarczyk.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski ocenił, że samorządy, które realizując obecnie różnego rodzaju inwestycje, korzystają szeroko ze środków zewnętrznych, zwłaszcza unijnych, powinny mieć świadomość, że gdy te fundusze zostaną wyczerpane warto posiadać sprawdzonego partnera, z którym wspólnie będzie można realizować ważne dla lokalnych społeczności przedsięwzięcia, właśnie w formule PPP.

„Bazując na doświadczeniach płockich mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, iż ta współpraca, samorządu terytorialnego z partnerem prywatnym, to bardzo efektywny sposób na realizację zadań publicznych” – podkreślił Nowakowski.

W lipcu rząd przyjął dokument „Polityka PPP”, którego celem jest zwiększenie skali i efektywności inwestycji realizowanych w formule PPP. Dokument analizuje główne przyczyny niewystarczającego stosowania formuły PPP w realizacji inwestycji w sektorze publicznym. Wytyczne wskazują, że do końca 2020 r. powinno zostać zawartych 100 nowych umów PPP, a wartość inwestycji realizowanych w tej formule powinna wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym. Zgodnie z dokumentem 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy, a 40 proc. postępowań zarówno rządowych, jak i samorządowych, ma zakończyć się podpisaniem umowy PPP.

Dokument zakłada m.in. monitoring listy zamierzeń inwestycyjnych PPP, opracowanie wytycznych dla projektów, wzorów umów i dobrych praktyk oraz zapewnienie na większą skalę kompleksowego, bezpłatnego doradztwa wybranym projektom. W „Polityce PPP” przewidziano również dobrowolne opiniowanie przez MR projektów planowanych do realizacji w formule PPP, wdrożenie obligatoryjnej opinii nt. formuły realizacji projektów planowanych do finansowania w kwocie powyżej 300 mln zł z budżetu państwa oraz opracowanie regionalnych strategii rozwoju PPP.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

dap/ woj/
TAGI: ROZWÓJ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25