facebook RSS # #

15.12.2018 11:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-06 16:00       aktualizacja: 2017-12-06 16:34       Wiadomości PAP
  A A A

Recepta na rozwój. Na Forum Nowoczesnego Samorządu o sposobach na rozwój JST

Recepta na rozwój. Na Forum Nowoczesnego Samorządu o sposobach na rozwój JST
Fot. PAP/ A. Markowicz
Dla skutecznego rozwoju samorządu potrzebna jest systematyczna współpraca rządu, samorządów i sektora bankowego – podkreślili uczestnicy VII Forum Nowoczesnego Samorządu, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.

W dwudniowym spotkaniu uczestniczą reprezentanci samorządów oraz przedstawiciele administracji centralnej i jednostek świadczących usługi lub wspierających realizację statutowych zadań samorządów.

Jak zaznaczył prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, samorząd terytorialny odgrywa strategiczną rolę w realizacji projektów inwestycyjnych, a jego istotnym partnerem są instytucje finansowe. „Zbudowaliśmy wspólnie polski sektor bankowy, a w gospodarce rynkowej to jest naprawdę ważne. Z kapitału 3 mld zł przeszliśmy do kapitału blisko 180 mld zł; udzieliliśmy ok. 1 bln 100 mld zł kredytu do tej pory” – wskazał.

Według Pietraszkiewicza, tempo budowy funduszy własnych w polskim sektorze bankowym ulega spowolnieniu. „Jako sektor bankowy jesteśmy w stanie wiele wnieść do współpracy, ale musimy patrzeć, gdzie nie wolno nadmiernie obciążyć klientów banków i banku, żeby nie utracić zdolności do finansowania rozwoju, bo wtedy cały program budowy polskich instytucji finansowych może wpaść w pułapkę i trzeba je będzie sprzedać. To byłby największy błąd” – ocenił.

Prezes Związku Banków Polskich podkreślił, że sektor bankowy zgromadził ponad 1 bln zł oszczędności. „To jest ogromny potencjał, ale mimo to nie udało nam się w ciągu 30 lat transformacji w sektorze bankowym nadrobić ogromnego dystansu, jaki powstał na skutek wielokrotnie przerwanego procesu budowy kapitału materiałowego. Dlatego budowa funduszy poręczeniowo-gwarancyjnych to dla nas ogromne wyzwanie. To kwestia aranżacji finansowania jednostek samorządu terytorialnego” – powiedział.

W jego opinii władze lokalne powinny przemyśleć, w jaki sposób mogą wspierać potencjał małych i średnich firm. „Jako sektor bankowy możemy dostarczyć do dyspozycji wszystkich mikro, małych i średnich firm informację gospodarczą, żeby przedsiębiorca podejmujący decyzje obarczone ryzykiem wiedział, z czym ma do czynienia. Zbudowaliśmy informację gospodarczą najwyższej próby” – stwierdził.

Jak dodał, sektor bankowy oferuje samorządom także system monitorowania wartości nieruchomości na terenie całego kraju. „Jeśli posiadamy ponad 3 mln danych dotyczących nieruchomości, to dla rządu i samorządu to jest wiedza, którą możecie mieć. Zamiast prowadzenia kilkunastu baz danych w waszych urzędach możecie podpiąć się do jednego systemu i zrobić raport w przeciągu kilkunastu sekund (…). Miejmy przyjemność z mądrej, codziennej współpracy. Dotychczasowa przyniosła bardzo wiele rezultatów ” – podkreślił.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Finansów Andżelika Możdżanowska zwróciła uwagę, że samorządy są jednym z największych niekwestionowanych sukcesów transformacji ustrojowej. „To one pełnią najważniejszą rolę w decentralizacji władzy i aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie pojawiają się przed nimi nowe zadania. To przede wszystkim konieczność inicjatyw prorozwojowych, finansowanie inwestycji i wykorzystanie rewolucji cyfrowej” – wskazała.

Zdaniem Możdżanowskiej w ostatnich latach samorządy udowodniły, że potrafią „doskonale wykorzystać środki unijne”. „To przecież samorządy mają najistotniejsze zdanie w kwestiach związanych z podnoszeniem innowacyjności gospodarki i konkurencyjności przedsiębiorstw. Perspektywa 2014-2020 koncentruje się na wydatkowaniu środków na cele związane wyłącznie z podnoszeniem innowacyjności gospodarki oraz konkurencyjnością przedsiębiorstw, a także wsparciem kapitału” – powiedziała.

Według niej, dla poprawy procesu finansowania inwestycji przez samorządy w kolejnej perspektywie finansowej istotny będzie rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego. „Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowelizacją ustawy o PPP, co wynika bezpośrednio ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaproponowane rozwiązania powinny umożliwić efektywne przygotowanie i realizację projektów infrastrukturalnych w formule PPP oraz wyeliminować niejasności w przepisach z tego zakresu” – poinformowała.

Przewodniczący sejmiku woj. łódzkiego Marek Mazur wskazał, że dynamiczny rozwój inwestycyjny w samorządach nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony Unii Europejskiej. „Perspektywa 2014-2020 pokazuje, że te inwestycje są znakomicie realizowane, ale zawsze musimy podkreślać współdziałanie samorządów z wszystkimi instytucjami na szczeblu gminy, powiatu i województwa” – stwierdził.

W ocenie Mazura realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego jest „wyzwaniem, którego należy się podjąć”. „Kiedy łączymy władzę samorządową z biznesem, to jest wiele znaków zapytania i niejasności. Istnieje ryzyko zarówno ze strony samorządowej, jak i przedsiębiorcy. Jeżeli przedsiębiorca ma pewność, że będą kontynuowane przedsięwzięcia samorządu, to bardziej odważnie podchodzi do współpracy PPP. Z drugiej strony samorządowiec, który ma nad sobą komisję rewizyjną, radę i suwerena, też ma pewne ryzyko” – powiedział.

Jak podkreślił, w sytuacji braku środków na uzupełnienie dotacji unijnych w niektórych województwach stosowane są mechanizmy wsparcia finansowego w formie dotacji i pożyczki. „Takie formuły nawiązywane są we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. One od przyszłego roku zaczną funkcjonować w wielu województwach, aczkolwiek samorządy bardzo często podkreślają także znakomitą współpracę ze strony banków prywatnych” – zaznaczył.

Forum Nowoczesnego Samorządu to jedno z największych dorocznych spotkań poświęconych wyzwaniom stojącym przed społecznościami lokalnymi. Forum jest organizowane przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Partnerami honorowymi są: Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

dap/
TAGI: ROZWÓJ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25