facebook RSS # #

20.10.2018 05:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-12 08:48       aktualizacja: 2017-12-12 09:21       Wiadomości PAP
  A A A

Sudety razem. Sudeckie samorządy chcą specjalnego unijnego programu dla tej części Polski

Sudety razem. Sudeckie samorządy chcą specjalnego unijnego programu dla tej części Polski
Fot. Fotolia
Ponad 100 samorządów z południowo-zachodniej części Dolnego Śląska podpisało w poniedziałek „Deklarację Sudecką”. Chcą współpracować ze sobą, by przyspieszyć jej rozwój.

Dokument wyraża wolę współpracy i wspólnych działań samorządów subregionu jeleniogórskiego i wałbrzyskiego, mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców i szybszego rozwoju gospodarczego polskich Sudetów. O podpisaniu dokumentu poinformował PAP rzecznik wałbrzyskiego magistratu Arkadiusz Grudzień. - „Deklaracja Sudecka” stanowi oficjalne zawiązanie współpracy samorządów południowej i zachodniej części województwa dolnośląskiego – powiedział rzecznik.

„Wykorzystując potencjał społeczno-gospodarczy i bogactwo wszelkich zasobów tego obszaru, zobowiązujemy się do rozpoczęcia prac nad stworzeniem wspólnego planu modernizacji i rozwoju, zwanego +Strategią Rozwoju Sudety 2030+. Dokument ten będzie podstawą do przygotowania specjalnego Programu Operacyjnego dla tej części Polski” - napisano w deklaracji.

Samorządowcy podkreślili, że celem ich działań jest m.in. zabieganie o budowę efektywnego przyłączenia sudeckich gmin do systemu dróg ekspresowych oraz autostrad w Polsce i w Europie. Chcą również zabiegać o rozwój regionalnego transportu lotniczego w oparciu o istniejące lotniska i rewitalizację istniejącej sieci połączeń kolejowych, a także o udział w projekcie rozwoju kolei dużych prędkości.

„W Deklaracji Sudeckiej” zaznaczyli również, że konieczna jest fizyczna i społeczna rewitalizacja zdegradowanych obszarów regionu, zachowanie i rozwój zasobów dolnośląskich uzdrowisk poprzez ich systematyczne doinwestowanie i rozwój sektora rolno-spożywczego, opartego o zasady produkcji zdrowej żywności. Zwrócili uwagę na zrównoważony rozwój obszarów miejskich i wiejskich, poprawę infrastruktury edukacyjnej czy zapewnienie pełnej opieki medycznej dla mieszkańców tych subregionów.

Samorządowcy subregionu jeleniogórskiego i wałbrzyskiego chcą zabiegać również o likwidację zagrożeń ekologicznych (w tym redukcję niskiej emisji), rewitalizację zabytków oraz o tworzenie infrastruktury sprzyjającej rozwojowi usług turystycznych.

Sygnatariusze Deklaracji Sudeckiej wyłonili Komitet Sterujący, który stanowi szeroką reprezentację samorządów biorących udział w tej inicjatywie. Komitet ma organizować i przygotowywać decyzje podejmowane przez sygnatariuszy Deklaracji. Komitetowi przewodniczy prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-13 08:58:27
jotka: Popieram Zdolny Śląsk od Bramy Morawskiej do Zgorzelca! Tam jest potencjał. Plus działania transgraniczne jako dodatkowy atut przy ocenie projektów w powiatach i gminach mających granicę z państwem sąsiednim.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25