facebook RSS # #

20.10.2018 05:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-13 15:33       aktualizacja: 2017-12-13 15:43       Wiadomości PAP
  A A A

Reprywatyzacja. Samorządowcy przychylnie o proponowanych zmianach w dużej ustawie reprywatyzacyjnej

Reprywatyzacja. Samorządowcy przychylnie o proponowanych zmianach w dużej ustawie reprywatyzacyjnej
Fot. KWRiST
Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała kierunki zmian zaproponowanych w dużej ustawie reprywatyzacyjnej. Wątpliwości samorządowców budzą jednak zawarte w projekcie rozwiązania finansowe.

Podczas grudniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w środę, dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski podkreślił, że propozycje zawarte w dużej ustawie rozwiązują problemy, z którymi gminy borykają się od lat. „Mamy jednak kilka uwag dotyczących szczegółowych zapisów, ale one są mniejszego znaczenia” – zaznaczył.

Według Porawskiego, największe wątpliwości budzą wśród samorządowców rozwiązania finansowe zawarte w projektowanych przepisach. „Ocena Skutków Regulacji jest w pewnym sensie statystyczna. Ona dotyczy skutków finansowych, jakich spodziewamy się globalnie w skali kraju, ale w jednostkach samorządu terytorialnego to nie będzie rozróżnialne statystycznie. Będą takie jednostki samorządu terytorialnego, w których skutki ustawy będą znacząco większe, a z kolei inne, gdzie ich nie będzie” – wyjaśnił.

Dyrektor biura ZMP zaapelował do strony rządowej o zorganizowanie spotkania roboczego, podczas którego zostaną omówione kwestie finansowe. „Na zespole finansowym były obiecujące sygnały w tym zakresie, ale jeszcze nie zdołaliśmy w tym krótkim czasie po otrzymaniu tekstu rozeznać się, więc prosimy o kilka dni” – powiedział.

W odpowiedzi prośbę samorządowców wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapewnił, że resort jest otwarty na współpracę. Jak dodał, jeśli ustawa wejdzie w życie, jej największym beneficjentem będą samorządy.

„Większość z tych znacjonalizowanych nieruchomości trafi do jednostek samorządu terytorialnego i w ramach rekompensat zapłacicie państwo tylko niewielki procent wartości tych nieruchomości, dlatego że mówimy o 20 proc. odszkodowania. Jednocześnie wprowadzamy zapisy, że będziemy brać pod uwagę wartość nieruchomości w momencie nacjonalizacji. Dodatkowo będziemy brali pod uwagę przy obliczeniach obciążenia hipoteczne, a jak państwo wiecie w czasach II RP większość miało obciążenia hipoteczne, dlatego to dodatkowo powoduje obniżenie kwoty” – zaznaczył.

Wiceminister zwrócił uwagę, że wiele miast ma problem z inwestorami, którzy rezygnują z realizacji przedsięwzięć z powodu niewyjaśnionego statusu prawnego gruntu. „Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie to po roku status wszystkich nieruchomości będzie jasny, tzn. będzie państwa własnością. Nie będzie tego typu wątpliwości, czyli będzie zapewniona stabilność i bezpieczeństwo inwestycji” – powiedział.

Jego zdaniem jeśli duża ustawa reprywatyzacyjna nie zostałaby przyjęta, problemy z roszczeniami będą pojawiały się zawsze. „Te roszczenia dzisiaj są bezterminowe. Teoretycznie można sobie wyobrazić, że za 50 lat przyjdzie następca prawny właścicieli jakiejś państwa szkoły czy przedszkola i każe je natychmiast oddać. To nigdy się nie skończy, dlatego musimy podjąć decyzję i zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby ten projekt był dla państwa satysfakcjonujący” – zapewnił.

Jaki poinformował również, że resort finansów wyraził zgodę, by ewentualne obciążenia samorządów były rozłożone na dłużej niż siedem lat. „Idziemy wszyscy w kierunku porozumienia” – podsumował.

dap/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25