facebook RSS # #

20.10.2018 03:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-15 16:17       aktualizacja: 2017-12-15 16:28       Wiadomości PAP
  A A A

Nadal zastrzeżenia. ZMP o nowelizacji przepisów wyborczych

Nadal zastrzeżenia. ZMP o nowelizacji przepisów wyborczych
Fot. PAP/T.Gzell
ZMP będzie apelował do senatorów o dokonanie zmian w nowelizacji ordynacji wyborczej. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące organizacji wyborów.

W piątek w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Dyskusję zdominowały kwestie poruszane w uchwalonej dzień wcześniej nowelizacji Kodeksu wyborczego i ustaw samorządowych. Czytaj: Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej

Jak ocenili obecni na spotkaniu samorządowcy, przyjęte przez Sejm zmiany uwzględniły część postulatów środowiska samorządowego, ale nadal w ustawie są zapisy, z którymi nie można się zgodzić.
„Nasz sprzeciw jest teraz znacząco złagodzony, co nie znaczy, że go nie ma wcale” – komentował Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Związek Miast Polskich negatywnie ocenia m.in. przepisy dotyczące organizacji wyborów.
„W ustawach wciąż pozostały przepisy, które utrudniają przeprowadzenie wyborów. Dwie komisje wyborcze, które muszą działać w każdym obwodzie, może ograniczą możliwość manipulowania wynikami, ale jest to rozwiązanie, które wymaga większego wysiłku, nie mówiąc już o środkach” – wskazywał Andrzej Porawski.
„Te kwestie utrudnień w organizacji wyborów musimy wciąż podnosić. Powinniśmy zwrócić się do Senatu, a potem konsekwentnie zwrócić na te problemy uwagę panu prezydentowi” - mówił.

Dla ZMP nadal aktualna pozostaje również kwestia działań na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych. Sejm przyjął w czwartek poprawkę zakładającą przywrócenie JOW-ów w gminach do 20 tys. (pierwotna propozycja PiS zakładała zniesienie ordynacji większościowej we wszystkich gminach).
„Szkoda, że tylko w gminach do 20 tys. Uważamy, że w samorządach jednomandatowe okręgi wyborcze powinny być standardem, a nie występować tylko w niektórych jst” – podkreślił Andrzej Porawski.

W kwestii wprowadzenia dwukadencyjności dyrektor Biura ZMP pozytywnie ocenił rezygnację z próby wprowadzenia działania prawa wstecz (dwukadencyjność ma być liczona od 2018 r.) i wprowadzenie wydłużenia kadencji wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
„Postulowaliśmy od jakiegoś czasu, żeby kadencja burmistrzów, prezydentów miast była wydłużona. Wprowadzenie pięcioletniej kadencji jest jakimś krokiem naprzód” – mówił.

Jak jednak podkreślił, z opinii prawnych prof. Huberta Izdebskiego i Krystiana Ziemskiego wynika, że wprowadzenie dwukadencyjności to ograniczenie biernego prawa wyborczego, a jako takie może następować tylko w drodze zmiany konstytucji.

Związek Miast Polskich sprzeciwia się także likwidacji głosowania korespondencyjnego.

Zgromadzenie Ogólne ZMP przyjęło uchwałę, zgodnie z którą zarząd korporacji został zobligowany do prowadzenia dalszych działań na rzecz powstrzymania zmian niekorzystnych dla samorządności.

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-17 19:34:22
urzędnik: Aby dobrze przebiegły wybory należy nieco przedłużyć obecną kadencję np do wiosny. I wszystko zadziała, bo będzie przez informatyków sprawdzone. Pośpiech to zły doradca!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25