facebook RSS # #

19.12.2018 11:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-19 11:55       aktualizacja: 2018-02-19 10:53       Wiadomości PAP
  A A A

Jak pracują. Szefowa MEN do nauczycieli o ocenie pracy

Jak pracują. Szefowa MEN do nauczycieli o ocenie pracy
Fot. PAP/R. Pietruszka
Przepisy o ocenie pracy nauczycieli zostały doprecyzowane tak, aby nie budziły wątpliwości i były jednolicie stosowane we wszystkich szkołach – podkreśla szefowa MEN.

Anna Zalewska, minister edukacji skierowała list do dyrektorów i nauczycieli, w którym przedstawiała ostatnie zmiany dotyczące statusu zawodowego nauczycieli. Pisze w nim m.in. o wprowadzonych ostatnio do Karty nauczyciela zmianach w systemie awansu zawodowego.

„Podstawowa ścieżka awansu zawodowego ulegnie wydłużeniu, jednakże dla nauczycieli wyróżniających się jakością swojej pracy została przewidziana możliwość skrócenia tej ścieżki. Tym samym nauczyciele, których jakość pracy jest wysoko oceniania, zyskają finansowo” - zaznacza. „Szybsza realizacja ścieżki awansu zawodowego przełoży się bowiem na wcześniejsze przeszeregowania płacowe nauczyciela, natomiast po uzyskaniu najwyższego stopnia awansu zawodowego nauczyciel będzie miał możliwość dalszego awansu finansowego” - wyjaśnia.

Jak ocenia, tego dotychczas brakowało – obecnie większość nauczycieli uzyskała już stopień nauczyciela dyplomowanego lub nauczyciela mianowanego.

Dodatek dla dyplomowanych

Motywacją do dalszego rozwoju zawodowego dla nauczycieli dyplomowanych ma być dodatek za wyróżniającą pracę. Będzie on przysługiwał nauczycielom dyplomowanym legitymującym się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy. Dodatek ten będzie wynosił docelowo 16 proc. kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Ocena pracy nauczyciela

„Chcę podkreślić, że przepisy regulujące dokonywanie oceny pracy nauczycieli zostały doprecyzowane tak, aby nie budziły wątpliwości i były jednolicie stosowane we wszystkich szkołach” – pisze Anna Zalewska.

Przypomina, że w Karcie nauczyciela określone zostały ogólne kryteria oceny pracy, a szczegółowe kryteria znajdą się w rozporządzeniu. Obecnie MEN jeszcze nad nim pracuje.

„W regulaminach ustalanych przez dyrektorów szkół będą określane wyłącznie wskaźniki oceny pracy nauczycieli, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów oceny na określonych stopniach awansu zawodowego oraz uwzględniające specyfikę pracy w danej szkole” – wyjaśnia minister. „Regulaminy te nie mogą jednak określać żadnych nowych kryteriów, które nie są przewidziane w rozporządzeniu” - dodaje.

Regulaminy te będą ponadto opiniowane przez radę pedagogiczną oraz zakładowe organizacje związkowe.

Szefowa MEN w liście do nauczycieli informuje ponadto m.in. o zapowiadanych podwyżkach i wprowadzonych zmianach w urlopie na poratowanie zdrowia.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-21 12:44:03
Agata: Może tak Pani Minister odpowie, czy ocena dokonana przez dyrektora pewnej szkoły w stosunku do zatrudnionych w tej szkole: żony, córki, zięcia, bratowej, syna i synowej (wszyscy nauczyciele) będzie wiarygodna i zgodna z kryteriami? Kto to sprawdzi? Śmiechu warte.
 
2018-02-20 08:22:17
Koben: Niektórzy nauczyciele pracują fatalnie. Szczególnie ci, którzy z gimnazjów dostali pierwsze klasy. Kompletny brak przygotowania do nauczania młodych roczników. czy władzom tzw. "dobrej zmiany" nie mieściło się to w głowach. chyba nie, bo panią Zalewską z domu Gąsior nigdy nie uważałem i nadal nie uważam za fachowca.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25