facebook RSS # #

19.12.2018 11:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-11 16:09       aktualizacja: 2018-03-12 15:52       Wiadomości PAP
  A A A

Polska od A do Z. Premier: jeżeli zapomnimy o polskiej wsi, to niech uschnie nasza prawica

Polska od A do Z. Premier: jeżeli zapomnimy o polskiej wsi, to niech uschnie nasza prawica
Fot. PAP/R. Guz
Dla nas nie ma Polski "A", Polski "B" czy Polski "C" - jest Polska od "A" do "Z" - od akceptacji do zwycięstwa - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Przysusze. Zadeklarował, że rząd nie zgodzi się na żadne zmiany, które pogarszałyby sytuację wsi.

Było „po macoszemu”

Morawiecki mówił, że dla jego rządu wieś i tereny wiejskie to nie tylko zobowiązanie, ale też "wielka nadzieja na rozwój całego kraju". Według premiera w poprzednich latach traktowano obszary wiejskie i chłopa "po macoszemu". "Pierwsze 15 lat, zwłaszcza po rozpoczęciu zmian (ustrojowych) do 2004 r., do przystąpienia do UE, wieś miała praktycznie cały czas pod górkę" - ocenił.

Według szefa rządu "transformacje PGR-ów" były eufemizmem, pod którym kryło się zniszczenie tkanki społecznej, gospodarczej, gdzie 3 mln osób zostało "pozostawionych samym sobie". "Była to wielka tragedia, wielki błąd tamtego okresu, błąd neoliberalizmu, który my zdecydowanie odmieniamy" - stwierdził Morawiecki.

Premier ocenił, że po 2004 r. postawiono na model rozwoju dużych miast, a mniejsze miejscowości miały "radzić sobie same". "My powiedzieliśmy głośno temu - nie. Tak dalej nie może być. Rozwój musi dotyczyć wszystkich obszarów" - podkreślił.

Teraz jest Polska od A do Z

"Dla nas nie ma Polski +A+, czy Polski +B+, czy Polski +C+; dla nas jest Polska od A do Z. Od akceptacji do zwycięstwa dla wszystkich" - oświadczył Morawiecki. Zadeklarował, że rząd traktuje całą Polskę jako "wielką wartość i dobro wspólne". "Jeżeli zapomnimy o polskiej wsi, to niech uschnie nasza prawica" - powiedział.

Premier podkreślił, że wieś ma rozwijać się "równomiernie dla dobra całej Polski". "To jest główna część naszego programu" - zadeklarował. Jak stwierdził, nie jest sztuką "w Brukseli mówić językiem europejskich elit tak, żeby być zrozumianym i słuchanym".

"Sztuką jest w Brukseli mówić nie tak, żeby nas poklepywali po plecach, tylko tak byśmy byli zrozumiani i słuchani, ale żebyśmy mówili o interesach polskiej wsi, o aspiracjach polskiej i wsi i my tak właśnie mówimy" - powiedział Morawiecki.

Wszystko to dla wsi

Morawiecki podkreślił, że wprowadzony przez rząd Beaty Szydło program "500plus" skierowany jest "głównie do polskiej wsi". Jak mówił, to na polskiej wsi rodzi się większość dzieci, stąd ok. połowa środków z programu "500plus" trafia na wieś.

Premier nawiązał również do kwestii ściągalności podatku, w wyniku czego - jak mówił - do budżetu wpłynęło ponad 30 mld zł. "W ciągu 1,5 roku odzyskaliśmy to dla państwa polskiego, dla polskiej wsi, dla was" - mówił do zebranych sołtysów.

Szef rządu ocenił, że nie zawsze polska wieś jest jak w wierszu Jana Kochanowskiego - "spokojna i wesoła". "Dużo jeszcze pracy przed nami. I to mogę państwu obiecać, do tego mogę się zobowiązać w imieniu rządu RP, że będziemy robić wszystko, żeby z biegiem z lat, zaufajcie nam, żeby dbać coraz bardziej o polską wieś, żeby polska wieś odzyskała należne jej miejsce w całej naszej strukturze, architekturze społecznej i gospodarczej" - zadeklarował.

"Gdziekolwiek ja jestem - czy w Brukseli, czy ostatnio w Wilnie, czy w Berlinie - wszędzie tam mówię o polskiej wsi, o polityce rolnej, o wspólnej polityce rolnej, o programach rozwojowych polskiej wsi" - dodał Morawiecki.

Premier podkreślił, że rząd nie zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, które "byłyby pogorszeniem sytuacji polskiej wsi"; zadeklarował, że jego gabinet robi wszystko, żeby walczyć o interesy polskich rolników.

"Dlatego jesteśmy brani w kleszcze ze wszystkich stron i dlatego nie ustępujemy, bo bronimy interesu Polski i wyłącznie interesu Polski. Po to zostaliśmy powołani i na pewno tego interesu będziemy bronić" - zaznaczył szef rządu.

Nawiązując do przypadającego na 2018 r. stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślił wagę i znaczenie polskiej wsi i chłopów w procesie odzyskania niepodległości.

Premier mówił również, że wśród polskich wsi istnieją duże różnice rozwojowe, które rząd będzie chciał wyrównać w ciągu 5-10 lat. "My ten równomierny rozwój na pewno będziemy starali się zagwarantować - to jest moje zobowiązanie" - zadeklarował.

Pakt dla wsi

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nawiązał w swoim wystąpieniu do "Paktu dla obszarów wiejskich".

"Sądzę, że do końca pierwszego półrocza na mój wniosek rząd przyjmie +Pakt dla obszarów wiejskich+, który obejmie wszystkie instrumenty, które w Polsce są stosowane i będą stosowane, jeśli chodzi o rozwój polskiej wsi. Myślę, że po kilku latach powiemy, że zrobiliśmy wielki krok naprzód" - powiedział Jurgiel.

Dokument ten ma być elementem realizacji "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Jak tłumaczył wcześniej minister, ma on zapewnić spójność pomiędzy działaniami rządu i samorządów, przyczynić się do wzmocnienia wszystkich sektorów rolnictwa.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: PREMIER
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-13 08:58:33
OldestWoman: "Jeżeli zapomnimy o polskiej wsi, to niech uschnie nasza prawica"
A jeśli się sprawdzi, panie Premierze? I uschnie?
 
2018-03-12 10:31:24
kij: 500+ nie ma nic wspólnego z rozwojem, to typowy socjal pogłębiający problemy bezrobocia kobiet, gdzie np na tzw.ścianie wschodniej połowa kobiet nie pracuje , teraz część dorywczo dorabiających i z tego zrezygnowała.Jedna trzecia wiejskich gmin ma mniej niż 5% nadwyżki operacyjnej, a 15% zapewnia zaledwie odtwarzanie majątku.Dlaczego minister finansów nie nowelizował i nie nowelizuje ustawy o dochodach jst, która przeciwdziałałaby systematycznemu pogłębianiu dysproporcji. Bez nadwyżki operacyjnej nie pomogą żadne programy unijne czy rządowe, bo trzeba mieć wkład własny.Ministerstwo Ronictwa i niedorozwoju wsi w programie rozwoju obszarów wiejskich na małą infrastrukturę przeznaczyło w oktualnej perspektywie finansowej UWAGA! aż po 400 tys PLN na statystyczną gminę, to jest na pół km utwardzenia drogi przez te 7 lat, gdzie połowa dróg publicznych w terenach wiejskich nie ma twardej nawierzchni.
Dlatego jak Min Rolnictwa mówi o kolejnym już pakcie dla wsi za kilka lat, to wiele typowych polskich wsi tego nie doczeka (nie dotyczy to osiedli podmiejskich , które tak naprawdę ze wsią nie mają nic wspólnego).Potrzebne będą programy zaludniania na nowo niektórych obszarów wiejskich RP.
 
2018-03-12 09:16:41
mieszkaniec: Bardzo ładnie wszystko wygląda z góry na dołach tak nie jest,wsie leżące obok dużych miast i mimo, że są typowo rolniczymi coraz więcej jest przybyszy z miasta , którzy swoimi działaniami powstrzymują rozwój rolnictwa tak jak to ma miejsce w gminie pod bydgoskiej Dobrcz

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25