facebook RSS # #

22.03.2019 16:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-14 11:00       aktualizacja: 2018-03-14 02:53       Wiadomości PAP
  A A A

Odrolnienie miast. Kwieciński: 42 proc. gruntów w miastach mogłoby być odrolnione na potrzeby mieszkaniowe

Odrolnienie miast. Kwieciński: 42 proc. gruntów w miastach mogłoby być odrolnione na potrzeby mieszkaniowe
Fot. Fotolia
Rada Mieszkalnictwa dyskutowała na temat gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast - powiedział PAP szef MIiR Jerzy Kwieciński. Wskazał, że grunty te stanowią ok. 42 proc. powierzchni miast i jest to potencjał, który mógłby zostać wykorzystany na potrzeby mieszkaniowe.

Jak poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński Rada Mieszkalnictwa dyskutowała "na temat gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast". "W polskich miastach ok. 42 proc. powierzchni stanowią użytki rolne. Oznacza to, że spośród 2 mln 181 tys. ha gruntów, 920 tys. ha to są grunty rolne" - tłumaczył.

Podkreślił, że ta informacja potrzebna była pod kątem przygotowywanej specustawy. "Mamy potencjalny zasób gruntów rolnych, które mogłyby podlegać procesowi odrolnienia w celu udostępnienia tych gruntów na budownictwo mieszkaniowe" - dodał.

Drugim punktem posiedzenia Rady - jak mówił szef MIiR - była kwestia zastosowania budownictwa drewnianego na potrzeby budowy mieszkań, czyli zastosowanie "nowoczesnych technologii, które Polska mogłaby wykorzystać z racji dużego potencjału leśnego".

Rada Mieszkalnictwa podjęła także po raz kolejny temat dopłat do najmu w programie Mieszkanie plus. "Dyskusja nie została zakończona, będzie kontynuowana na kolejnych posiedzeniach" - powiedział.

Specustawa mieszkaniowa ma przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne. Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat. Nowe prawo ma skrócić ten okres do ok. pół roku, roku.

Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.

Specustawa ma dotyczyć wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym.

Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa 29 stycznia. Jej zadaniem jest wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych, służących zwiększeniu liczby dostępnych na rynku mieszkań.

W skład Rady Mieszkalnictwa - obok premiera Morawieckiego, który został jej przewodniczącym - wchodzą minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-15 10:32:48
czytelniczka: dobre pytanie kto w ogóle siedzi w tym rządzie i nad tym tematem nie znając podstaw ustaw. W miastach nie jest wymagana zgoda Ministra na klasy I-III, art 10a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych się kłania, to jest kwestia miasta czy zrobią mpzp czy nie, czy chcą wydawać wzizi. A w miastach nie robi się za często mpzp dla nowych terenów bo szkoda środków finansowych, a może czasu, a może są inne wydatki niż plany miejscowe. Inna kwestia kto urzadzi nowe tereny pod zabudowę w kwestii wody,kanalizacji,dróg, oświetlenia - te wydatki są największe i stanowią spore nadwyrężenie budżetu, więc niech się nie dziwią,że miasta nie robią planów. a potem jeszcze utrzymanie tego ....... łatwo się mówi, ale ktoś zapomina, że nic za darmo się nie zrobi, a to wszystko trzeba jeszcze utrzymać. I to nie jest problem tylko miast ale gmin pozostałych również.
 
2018-03-15 08:43:08
jola: kto tam siedzi????!!! nie mają pojęcia o co chodzi, w miastach się NIE ODROLNIA, bo jest już ustawa o tym od dawna.
jak zwykle pic i propaganda
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25