facebook RSS # #

18.01.2019 17:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-06 09:29       aktualizacja: 2018-04-06 13:36       Wiadomości PAP
  A A A

Zdrowy Maluch. W Poznaniu ruszył profilaktyczny program dla noworodków i niemowląt

Zdrowy Maluch. W Poznaniu ruszył profilaktyczny program dla noworodków i niemowląt
Fot. Fotolia
Władze Poznania podkreślają, że "Zdrowy Maluch" to pierwszy w Polsce bezpłatny program diagnostyki funkcjonalnej noworodków i niemowląt. Rocznie będzie mogło z niego skorzystać około 5 tys. dzieci.
Program "Zdrowy Maluch" powstał we współpracy władz Poznania i Centrum Zdrowia ASGO.

Jak podkreślili w czwartek jego twórcy, "diagnostyka funkcjonalna umożliwia wczesną interwencję, czyli kompleksową i skoordynowaną pomoc dzieciom od najwcześniejszych dni życia. To równoczesne, uzupełniające się wzajemnie działania medyczne, rehabilitacyjne i terapeutyczne. Ich program jest opracowany i realizowany przez odpowiednio przygotowanych specjalistów: neonatologa, pediatrę, fizjoterapeutę i osteopatę".

Władze miasta podkreślają, że to pierwszy w kraju bezpłatny program diagnostyki funkcjonalnej noworodków i niemowląt. Według wstępnych wyliczeń, z bezpłatnej diagnostyki będzie mogło skorzystać nawet około 5 tys. dzieci.

"Może się zdarzyć tak, że rodzic coś przeoczy lub diagnoza w ramach NFZ zajmie za dużo czasu. Już niewielka symulacja rozwojowa i instruktaż dla opiekunów mogą przynieść duże rezultaty i zniwelować objawy na samym początku" – wskazała pediatra dr n. med. Jolanta Uchman. Jak tłumaczyła, w trakcie diagnostyki zespół medyczny będzie oceniał, czy dziecko w danym miesiącu swojego życia rozwija się prawidłowo i osiąga odpowiednie umiejętności.

Przez specjalistów badane będzie m.in. napięcie mięśniowe, a także oceniana symetria ciała – dzięki temu można będzie na wczesnym etapie rozwoju wykryć u dziecka m.in. zaburzenia o podłożu neurologicznym, psychoruchowym czy sensomotorycznym.

Diagnostyka fizjoterapeutyczna noworodków urodzonych o czasie, wcześniaków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia będzie się opierała m.in. na założeniach metody Prechtla. Jak wskazali twórcy programu, pozwala ona ocenić spontaniczną aktywność dziecka. Podczas badania wykorzystuje się kamerę, która rejestruje ruchy dziecka, a nagrania są następnie analizowane przez specjalistów.

Pozostałe niemowlęta i starsze dzieci objęte będą diagnostyką zgodnie z założeniami NDT-Bobath Baby, czyli metodą diagnostyczną pozwalającą prognozować przyszły rozwój motoryczny.

Do udziału w programie zachęcani są przede wszystkim rodzice, których dzieci urodziły się przedwcześnie, w wyniku cesarskiego cięcia lub przedłużonego porodu naturalnego.

Zdaniem zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego, wizyta u specjalisty może być dużym wsparciem dla rodziców. "Przydać się może zwłaszcza tym rodzinom, w których na świat przyszło dopiero pierwsze dziecko. Wykwalifikowana kadra rozwieje wątpliwości i poradzi, jak je prawidłowo pielęgnować, a specjaliści wskażą najlepsze metody rehabilitacji, jeśli oczywiście będzie ona potrzebna" – podkreślił Solarski.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25