facebook RSS # #

25.03.2019 18:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-14 09:46       aktualizacja: 2018-04-13 09:58       Wiadomości PAP
  A A A

Jestem niewinny. Starosta opatowski w oświadczeniu: nie działałem na szkodę powiatu

Jestem niewinny. Starosta opatowski w oświadczeniu: nie działałem na szkodę powiatu
Fot. opatow.pl
Jestem niewinny, nie działałem na szkodę powiatu – zapewnił w czwartek starosta opatowski, który w środę został zawieszony w czynnościach służbowych. Prokuratora postawiła Bogusławowi W. zarzuty związane m.in. z oszustwami wobec firm, które remontowały szpital w Opatowie (Świętokrzyskie).

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w związku z remontem i pracami wykończeniowymi nowego gmachu szpitala w Opatowie, Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadzi od 2015 r. Firmy, które w 2014 r. prowadziły prace wykończeniowe w szpitalu, po zakończeniu robót nie otrzymały należności od prywatnej spółki dzierżawiącej wówczas lecznicę od powiatu. Domagały się potem, by wypłaciły je władze powiatu, bowiem prowadzona przez samorząd spółka przejęła szpital. Jesienią 2015 r. powiat ponownie wydzierżawił lecznicę - innej prywatnej spółce.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik kieleckiej Prokuratury Okręgowej Daniel Prokopowicz, starosta Bogusław W. - w związku z pełnioną funkcją - usłyszał siedem zarzutów. "Pierwsze cztery są związane z oszustwami co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech podmiotów gospodarczych, wykonujących remont szpitala w latach 2013-2014" - powiedział Prokopowicz.

Łączna wartość szkód, jakie miały ponieść te firmy, to ok. 14,5 mln oraz w jednym wypadku - usiłowanie oszustwa - na kwotę 3,3 mln zł. Piąty zarzut dotyczy usiłowania oszustwa na szkodę jednej z tych firm w maju 2014 r. na kwotę 40 tys. zł i dokonanie oszustwa na kwotę 25 tys. zł. Ostatnie dwa zarzuty dotyczą jesieni 2014 r. - są związane z przekroczeniem uprawnień przy zawieraniu umów na sprzątanie i poświadczenie nieprawdy w dokumentach przesyłanych do ZUS, w związku z zawarciem tych umów (umowy zawierało starostwo).

Starosta opatowski został zawieszony w czynnościach służbowych. Za oszustwa dotyczące mienia o znacznej wartości Kodeks karny przewiduje do 12 lat więzienia.

Bogusław W. przesłał w czwartek PAP oświadczenie, w którym czytamy m.in.: "Z informacji podawanych przez media rządowe wynika, że mogłem otrzymać piętnaście milionów złotych. Prokurator nie zarzuca mi przywłaszczenia jakiejkolwiek kwoty. To umowy pomiędzy prywatnymi firmami, kończącymi budowę szpitala a prywatnym dzierżawcą, opiewały na wyżej wymienione kwoty". Bogusław W. zapewnił w przesłanym komunikacie, że powiat opatowski i on osobiście z podpisanymi umowami nie mieli nic wspólnego.

"Nigdy nie składaliśmy żadnych deklaracji o zdolności finansowej dzierżawcy szpitala, co jasno wynika z protokołów z prac komisji stałych Rady Powiatu Opatowskiego, Zarządu Powiatu w Opatowie, Rady Powiatu w Opatowie, które są dostępne na stronach powiatu" – czytamy w oświadczeniu.

"Wyrażam głębokie przekonanie, że w Polsce sądy powszechne są wciąż instytucjami niezawisłymi. Swoje racje i swoją niewinność udowodnię przed sądem. Startując w wyborach, obiecałem, że będę dbał o interes powiatu opatowskiego oraz jego mieszkańców i zawsze to robiłem. W mojej ocenie, zarzuty oraz zawieszenie, mają na celu eliminację mnie z życia publicznego. Na zlecenie partii rządzącej, służby rządowe robią wszystko, by mnie usunąć z działalności publicznej" – podkreślił Bogusław W.

Dodał, że "nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że w powiecie opatowskim drogi są idealne, stworzono setki miejsc pracy, nowe placówki w zakresie opieki społecznej: domy dziecka, warsztaty terapii zajęciowej, za dziesiątki miliony złotych rozbudowano i rozbudowuje się szkoły i tworzy nowe kierunki nauczania".

Dlatego - jak ocenił - dobrze wykonywana przez niego praca, budzi zrozumiałe obawy konkurencji politycznej o wynik wyborów. "Konkurencja polityczna z jednego zdaje sobie sprawę: uczciwie wyborów z nami nie wygra. Trzeba nas pomawiać, oskarżać, stawiać przed sąd i prokuratora" – podkreślił.

Bogusław W. pełni funkcję starosty opatowskiego drugą kadencję, od 2010 r. Jest szefem struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie opatowskim, zasiada też w Radzie Naczelnej ugrupowania.

Wobec starosty toczył się proces związany z oskarżeniem o ujawnienie - podczas sesji rady powiatu - osobom nieuprawnionym chronionych danych dotyczących m.in. zabiegów leczniczych pacjentki szpitala w Opatowie. Sąd I instancji w ub.r. uniewinnił starostę. Sąd odwoławczy zdecydował w marcu o uchyleniu wyroku i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25