facebook RSS # #

22.03.2019 16:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-17 08:59       aktualizacja: 2018-04-17 10:00       Wiadomości PAP
  A A A

Nocna prohibicja. Bytom planuje wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w nocy

Nocna prohibicja. Bytom planuje wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w nocy
Fot. UM Bytom
Władze Bytomia chcą wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży alkoholu między godz. 23 a 5 we wszystkich bytomskich sklepach i na stacjach paliw. Projekt uchwały w tej sprawie ma być głosowany na najbliższej sesji rady miejskiej. 

Władze Bytomia już wcześniej dyskutowały nad wprowadzeniem ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu, ale dopiero niedawna nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości daje miastu nowe możliwości w tym zakresie. 

Bytomscy urzędnicy uważają, że nocny zakaz sprzedaży alkoholu poprawi bezpieczeństwo w mieście i jest zgodny z oczekiwaniami społecznymi. 

„Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia nam wprowadzenie ograniczenia dotyczącego nocnej sprzedaży alkoholu. Za przedstawionym przez nas projektem uchwały przemawiały również docierające do nas liczne interwencje i skargi mieszkańców miasta, związane z działalnością całodobowych sklepów monopolowych – powiedział prezydent Bytomia Damian Bartyla podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 16 kwietnia. „Po wprowadzeniu tych zmian skończy się ich udręka, a także poprawi się bezpieczeństwo w mieście” – dodał Bartyla. 

Zakaz sprzedaży nocnej będzie obowiązywał od godz. 23 do godz. 5  i ma dotyczyć wszystkich sklepów, również tych usytuowanych na stacjach paliw na terenie Bytomia. Obecnie w mieście nocna sprzedaż alkoholu prowadzona jest przez 52 sklepy. 

Pozytywnie o zmianach w ustawie wypowiedziała się bytomska policja. „Obserwujemy ścisłą zależność pomiędzy liczbą interwencji a spożywaniem alkoholu. Według naszych statystyk, zwłaszcza wiosną i latem wzrasta liczba interwencji funkcjonariuszy. Większość zdarzeń, do których jesteśmy wzywani, ma związek z nadużywaniem alkoholu” – podkreślił Karol Fajer, komendant bytomskiej policji. 

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi weszła w życie na początku marca. Pozwala ona samorządom na wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od godz. 22 do godz. 6. Dotyczy to wszystkich punktów handlowych, wyłączona z tego jest gastronomia, jeśli trunek jest spożywany na miejscu. Ustawa wprowadza też ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, choć można wprowadzić wyjątki. 

Ponadto, nowelizacja ustawy wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada na gminy obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a nie jak dotychczas limitu punktów sprzedaży. Limit zezwoleń obejmuje także zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5% alkoholu oraz piwa, które do tej pory nie wchodziły w jego zakres.  

Jak zaznaczył prezydent Bytomia, przygotowany projekt uchwały miasta w tej sprawie jest zgodny nie tylko z oczekiwaniami mieszkańców, ale także realizacją postanowień Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którego jednym z głównych celów jest ograniczenie dostępności alkoholu. 

Projekt uchwały będzie poddany głosowaniu radnych za tydzień, 23 kwietnia. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta przez radnych, to jako przepis prawa miejscowego zostanie przekazana wojewodzie śląskiemu, który sprawdzi jej zgodność z prawem. Uchwała wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. 

Więcej na ten temat: Trzeźwa gmina.
amk/
TAGI: MIASTO , PRAWO
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-19 12:36:52
Smakosz wódki: Dajcie spokój z tymi zakazami. Jak ktoś ma ochotę się napić to niech sobie pije czy to w dzień czy w nocy. Zakazami głupoty ludzkiej nie zlikwidujemy. A My Polacy mamy taką naturę, że jak nam się coś zakazuje, nakazuje, zabrania ... to nas szlag trafia.
 
2018-04-18 08:24:18
psychiczna kaczka: Co się zmieni? Każdy "potrzebujący" będzie robił zakupy przed 23:00, a 52 osoby stracą pracę, bo nie będą potrzebne na nocnej zmianie ;)
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25