facebook RSS # #

26.05.2019 02:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-27 15:30       aktualizacja: 2018-04-27 15:41       Wiadomości PAP
  A A A

Liderzy samorządu. Nagrody IV Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie

Liderzy samorządu. Nagrody IV Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie
Fot. EKS
Kobierzyce, Dziwnów, Gliwice, Legionowo i powiat pruszkowski - to laureaci nagród „Lider Samorządu”, wręczonych podczas Europejskiego Kongresu Samorządów.

Nagrody „Lider Samorządu” wręczono – podczas czwartkowej, wieczornej gali - w pięciu kategoriach, na podstawie rankingu ekonomicznego opracowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (pełny ranking ma być upubliczniony w piątek wieczorem).

Za najlepszą gminę wiejską uznano Kobierzyce. Nagrodę odebrał zastępca wójta tej gminy Piotr Kopeć. - Jesteśmy bardzo małą gminą, ale staramy się być wielką dla naszych mieszkańców i inwestorów. Nasze motto brzmi: pomagać ludziom i nie przeszkadzać inwestorom - powiedział Kopeć.

Najlepsza gmina miejsko-wiejska to Dziwnów. Jej burmistrz Grzegorz Jóźwiak ocenił, że Dziwnów to maleńka gmina turystyczna w woj. zachodniopomorskim, ale z ogromnym potencjałem. - To jeden z najszybciej rozwijających się samorządów w Polsce - ocenił.

Nagrodę dla najlepszego miasta na prawach powiatu otrzymały Gliwice. Przewodniczący rady miasta Marek Pszonak ocenił, że jest to wyróżnienie dla samorządu, ale samorząd to ogół mieszkańców, bo bez nich realizacja zadań samorządowych nie byłaby możliwa.

Za najlepsze miasto uznano Legionowo. - Jeszcze kilkanaście lat temu o Legionowie mówiło się, że to szara sypialnia Warszawy, w której nic się nie dzieje. Przez ostatnie lata pokazujemy, że w tej sypialni mogą się dziać rzeczy miłe, przyjemne i cudowne, dzięki temu jest nas coraz więcej - żartował prezydent tego miasta Roman Smogorzewski.

W kategorii najlepszy powiat wygrał powiat pruszkowski. Starosta pruszkowski Maksym Gołoś zaznaczył, że rada tego powiatu niezależnie od barw politycznych podejmuje jednogłośne decyzje w najważniejszych sprawach gospodarczych. - Biorąc pod uwagę nasze pozyskiwanie środków zewnętrznych, myślę że w przyszłym roku zobaczymy się ponownie - zapowiedział.

Wszystkim nagrodzonym za ich osiągnięcia pogratulowała wicepremier Beata Szydło. - Samorząd to są przede wszystkim ludzie, to są mieszkańcy, którym samorządowcy służą - mówiła Szydło podczas wieczornej, czwartkowej gali, na której wręczano te nagrody. - Myślę, że dla wielu ludzi w Polsce te małe ojczyzny są najważniejsze, ale musimy pamiętać że te małe ojczyzny składają się na naszą dużą ojczyznę, w której w tym roku świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości.

W gali wziął udział także Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji i pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym.

- Spotykamy się w szczególnym czasie, bo już za miesiąc będziemy obchodzić wydarzenie 25-lecia funkcjonowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - powiedział Szefernaker. - Mamy czym się pochwalić, mamy jako państwo możliwość pochwalenia się unikatowym charakterem tej komisji, z którego czerpią inne państwa w Europie. Myślę, że to dobry czas, aby po 25 latach zwiększyć efektywność w relacjach rządu i samorządu. Przed nami wielkie, wspólne wyzwanie dla rządu i samorządu, aby razem realizować te zadania, których oczekują od nas Polacy.

W IV Europejskim Kongresie Samorządów, który potrwa do piątku uczestniczą samorządowcy, politycy, przedstawiciele świata biznesu, kultury, organizacji pozarządowych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się debaty w ramach prawie 70 wydarzeń: paneli, warsztatów, wykładów i prezentacji. Dyskusje odbywają się w kilku blokach tematycznych, poświęconych: finansom, gospodarce, innowacjom, społeczeństwu, środowisku, samorządowi gospodarczemu i turystyce.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji kongresu jest "Samorząd strategią dla przyszłości".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: KONKURS
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25