facebook RSS # #

13.12.2019 14:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-30 09:03       aktualizacja: 2018-04-30 10:57       Wiadomości PAP
  A A A

Przyspieszenie. Premier: W rok zaczniemy budowę kilkudziesięciu tysięcy mieszkań z Mieszkania Plus

Przyspieszenie. Premier: W rok zaczniemy budowę kilkudziesięciu tysięcy mieszkań z Mieszkania Plus
Fot. UMiG Jarocin
W sobotę w Jarocinie oddano pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie+, a premier zapowiedział, że w ciągu roku w jego ramach rozpocznie się budowa kilkudziesięciu tysięcy mieszkań.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki odwiedził Żnin. Podczas spotkania z mieszkańcami tego miasta powiedział, że rząd pracuje nad nowym modelem programu Mieszkanie Plus. Takim, dzięki któremu mieszkania w ramach tego programu będą powstawać także w małych miastach.

- Aby również w mniejszych miejscowościach, takich jak Żnin, było przynajmniej kilka (...) budynków mieszkalnych, które będą bardziej dostępne, nie tylko na kredyt hipoteczny, czy dla kogoś, kto wrócił akurat z zagranicy, ma trochę więcej środków (...) albo z innych względów może sobie pozwolić (od red. na zakup mieszkania), ale dla szerokich rzesz ludzi - podkreślił Morawiecki.

- Realizacja tego bardzo niełatwego programu potrwa. Przez 30 lat wszyscy sobie na nim zęby połamali, ale (...) my teraz tworzymy specjalną ustawę - przesuwamy środki do Banku Gospodarstwa Krajowego. Chcemy, żeby kilkadziesiąt tysięcy mieszkań było w budowie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Proszę w kwietniu 2019 rozliczyć mniej z tej obietnicy - dodał szef rządu.

Tego samego dnia, w sobotę, w gminie Jarocin, w Siedleminie, oddano pierwsze 96 mieszkań z rządowego programu Mieszkanie Plus. - To jedna z największych inwestycji, jaką realizujemy, ale też najważniejsza, bo inwestujemy w mieszkańców. Stwarzamy im możliwość lepszego życia w naszej gminie – mówił podczas uroczystości otwarcia tych budynków burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

W gminie Jarocin powstanie łącznie aż 366 mieszkań (w trzech lokalizacjach) w ramach programu Mieszkanie Plus. Wszystkie zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku, a 162 kolejne (oprócz tych oddanych w sobotę) jeszcze przed wakacjami. Zainteresowanie mieszkaniami w pierwszej lokalizacji, w Siedleminie, było bardzo duże.

- Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób– mówi Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które budował te mieszkania w imieniu gminy. - W ciągu ośmiu miesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były rodziny z dziećmi. Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają do kraju z Wielkiej Brytanii, USA i Hiszpanii.

Mieszkania powstające w Jarocinie w ramach programu Mieszkanie Plus są 2-3 pokojowe (o powierzchni 36 mkw. lub 55 mkw.) i wykończone pod klucz: ze stolarką okienną, panelami podłogowymi, częściowo wyposażoną kuchnią, pomalowanymi ścianami. Łazienka wyposażona jest w pełną armaturę. Każde mieszkanie jest wyposażone w indywidualne ogrzewanie gazowe. Stawka czynszu zależna będzie od lokalizacji mieszkania i będzie wynosiła od 11 zł do 12 zł/m2. W Siedleminie będzie to 385 zł za mniejsze mieszkanie i 605 zł na mieszkanie o większym metrażu.

Jarocin buduje mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus we współpracy z państwową spółką BGK Nieruchomości. - Dzięki świetnej współpracy tej rządowej instytucji i gminy Jarocin udało się wybudować mieszkania w dobrej cenie: 2,5 tys. zł za mkw. lokalu wykończonego „pod klucz” – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. - To pozwoliło nam na to, że mogliśmy zaproponować lokatorom bardzo atrakcyjny czynsz: 605 zł za 55 m2. Postawiliśmy sobie cel: wybudować mieszkania w dobrej jakości i w świetnej cenie. I to nam się udało! Mam nadzieję, że w kolejnych lokalizacjach w Jarocinie uda się tak samo dobrze, jak i w całej Polsce, czego życzę wszystkim gminom realizującym rządowy program „Mieszkanie Plus”.

jmk/

Źródło: UMiG Jarocin, Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25