facebook RSS # #

22.11.2019 17:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-02 07:00       aktualizacja: 2018-05-02 09:46       Wiadomości PAP
  A A A

Wesprą firmy. Program wspierania przedsiębiorczości w Kielcach

Wesprą firmy. Program wspierania przedsiębiorczości w Kielcach
Fot. PAP/P.Polak
Zachęcanie mieszkańców do zakładania i rozwijania firm – to m.in. zakłada powstający samorządowy „Program wspierania przedsiębiorczości w mieście Kielce”.

Jego wstępną wersję zaprezentowano w zeszłym tygodniu podczas konferencji „Kielce atrakcyjne dla biznesu”. Główne cele programu, powstającego z inicjatywy kieleckiego urzędu miasta, to wsparcie istniejących firm i tych, które dopiero powstaną, zahamowanie odpływu mieszkańców i promocja gospodarcza miasta.

Program został opracowany o metodę partycypacyjno-ekspercką. W pracach nad dokumentem uczestniczyła Rada Programowa, w skład której weszli m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele wyższych uczelni i instytucji otoczenia biznesu. Prace tego gremium wspierali zewnętrzni eksperci.

- Program obejmuje działania, które prowadzimy od wielu lat na szczeblu samorządowym i regionalnym – mówi dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Urzędu Miasta w Kielcach Artur Hajdorowicz. - Powstaje w dobrym momencie, bo jest w tej chwili dobra koniunktura gospodarcza. Ma kilka modułów. Jeden z nich dotyczy wsparcia istniejących firm, bądź tych, które za chwilę pojawią się na rynku. W kolejnym chodzi o pobudzenie przedsiębiorczości - praca od korzeni, głównie edukacja i kształcenie. Jest też moduł promocji gospodarczej miasta i sieciowania wszystkich instytucji otoczenia biznesu, które już istnieją.

Zasadniczym celem programu jest stworzenie podstaw do rozwijania przedsiębiorczości w mieście.

- Mówimy nie tylko o ściąganiu inwestorów, co oczywiście jest jednym z założeń tego programu, ale również o stymulowaniu i zachęcaniu kielczan, aby rozwijali swoje firmy. Założenie jest takie, że potencjał rozwojowy ma również iść od środka miasta i napędzać jego rozwój na bazie kapitału ludzkiego – mówi PAP ekspert ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dr Jakub Grabowski, autor programu.

Dodał, że jednym z założeń programu jest zatrzymanie procesu odpływu mieszkańców, zwłaszcza tych młodych, którzy tuż po studiach wyjeżdżają z miasta, aby gdzie indziej realizować się zawodowo. Według dr Grabowskiego nie da się oczywiście całkowicie tego procesu zatrzymać, ale można go przynajmniej spowolnić, „można pokazać młodym ludziom, że Kielce są miastem, w którym można pracować i kreować swoje pomysły, biznesy i godnie żyć”.
- Mamy kilka priorytetów – tłumaczy ekspert. - Stawiamy na kapitał ludzki, kwalifikacje i kompetencje zawodowe, ale też zwracamy uwagę na potencjał rozwojowy firm. Dużo mówimy o współpracy samorządu lokalnego, biznesu, uczelni i instytucji wsparcia biznesu. Kielce borykają się z problemem braku marki gospodarczej. Chcemy, aby produkty kieleckich firm były rozpoznawalne, nie tylko na rynku lokalnym, ale również w kraju i za granicą. Przez to możemy stymulować popyt na te produkty.

Jego zdaniem kieleckie firmy potrzebują zmiany. M.in. dlatego, że większość przedsiębiorców z tego miasta zaczynała swoją działalność w latach 90-tych ubiegłego wieku. - Konieczna jest bez wątpienia wymiana pokoleniowa po to chociażby, żeby zapewnić sukcesję i ciągłość działalności firm – mówi dr Grabowski. - To da nowego ducha kieleckiej przedsiębiorczości. Musimy zachęcić właścicieli firm do rozwijania się i kreowania nowych pomysłów, żeby wprowadzali nowe produkty i byli innowacyjni.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że obecnie inwestorzy oczekują nie tylko uzbrojonych terenów, ale szukają przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników. Jego zdaniem wyjściem naprzeciw ich oczekiwaniom jest Centrum Kształcenia Praktycznego, które w przyszłym roku powinno przyjąć pierwszych kursantów.
- Placówka ta będzie funkcjonować w oparciu o ścisłą współpracę z przedsiębiorcami. Dążymy do tego, aby po skończeniu kursów ich absolwenci byli gotowi od razu podjąć pracę. Chcemy dalej inwestować w rozwój Kieleckiego Parku Technologicznego, bowiem działają tam przedsiębiorstwa inwestujące w nowe technologie, a jest ich coraz więcej – zapewnia prezydent.

Jego zdaniem kluczowe dla dalszego rozwoju miasta będzie powstanie w Kielcach laboratorium Głównego Urzędu Miar, które jest "dużą szansą na rozwój nauki i kieleckich uczelni".

- Kielce atrakcyjne dla biznesu? My nie stawiamy znaku zapytania, bo jesteśmy o tym przekonani. Ale chcemy też wysłuchać głosów specjalistów z zewnątrz, w których miejscu w tej chwili jesteśmy i czy zdążamy w dobrym kierunku. Gospodarka, przemysł, usługi to dziedziny, które będą decydować o naszej zamożności i komforcie naszego życia – ocenia włodarz miasta.
Ekspert ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, dr Jakub Grabowski, zaznacza, że program wspierania przedsiębiorczości w Kielcach będzie w najbliższym czasie konsultowany z różnymi środowiskami. - Chcielibyśmy, aby maksymalnie dużo interesariuszy, czyli mieszkańców, przedsiębiorców oraz samorząd lokalny, odnieśli się do jego założeń i zaproponowali swoje pomysły – zapewnia dr Grabowski. - To program, który cały czas jest tworzony. Ostateczna jego wersja powstanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-04 08:45:14
urzędnik: Tak wszystkich się zachęca do otwierania działalności tylko nie bierze się innych rzeczy pod uwagę np. osoba chcąca przejść na zasiłek przedemerytalny jeśli zamknie działalność gospodarczą zasiłku nie dostanie chyba że posiedzi sobie rok na bezrobociu, przyjmie wszystkie oferty z Urzędu Pracy i później przepracuje rok u innego przedsiębiorcy. To jest właśnie zachęta do otwierania działalności. Rozdaje się pieniądze na zakładanie pseudo sklepów ale cicho sza o tym co mało wygodne. A druga sprawa to zasiłki kto będzie się szarpał z Urzędami jak dostanie gotówkę na konto i za nic.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25