facebook RSS # #

22.11.2019 17:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-02 07:05       aktualizacja: 2018-05-02 11:29       Wiadomości PAP
  A A A

Browar bez piwa. W Ostrowcu Św. stary browar stanie się kulturalną i architektoniczną wizytówką miasta

Browar bez piwa. W Ostrowcu Św. stary browar stanie się kulturalną i architektoniczną wizytówką miasta
W Ostrowcu Świętokrzyskim trwa modernizacja Browaru Saskich z 1908 r. i dostosowanie go do potrzeb instytucji kulturalnych miasta. Jest to możliwe dzięki 17 mln zł unijnego dofinansowania.

Dla Ostrowca Świętokrzyskiego modernizacja browaru to obecnie największa inwestycja, której plany sięgają 2014 r., kiedy to nowo wybrany prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, zapowiedział przywrócenie temu miejscu dawnego blasku. Pomysł polegał na połączeniu w jednym gmachu trzech instytucji tj. Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz stworzenie oferty kulturalnej dla każdego mieszkańca miasta niezależnie od wieku i zainteresowań. Projekt otrzymał rekordowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.



Według prezydenta Ostrowca to był ostatni moment na realizację tej inwestycji. - Widząc, co dzieje się teraz na rynku budowlanym, wiemy, że koszty są coraz droższe. Dziś za takie pieniądze Browar Kultury na pewno by nie powstał. Dzięki temu, że przetarg został przeprowadzony w 2016 roku, to dzisiaj można powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Wszyscy czekamy na ten obiekt, bo będzie to perła tej części Polski – podkreślił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

- Najważniejsze jest to, że browar, będący naszym dziedzictwem i mający ogromną wartość historyczną dla miasta, nie zniszczeje, a będzie tętnić życiem – dodał.
 
Przed modernizacją powierzchnia funkcjonujących w browarze instytucji kultury wynosiła 2,5 tys. metrów kwadratowych. Po zakończeniu inwestycji będą one miały do swej dyspozycji ponad dwukrotnie większą powierzchnię - 5,5 tys. mkw., na których znajdą się m.in. recepcja, punkt informacji turystycznej, biblioteka, czytelnie, dwie sale wielofunkcyjne, cztery sale wystawiennicze BWA, galeria fotografii, sala konferencyjna, sale muzyczne, pracownie MCK: plastyczna, modelarstwa, grafiki komputerowej, klubu szachowego, pokoje biurowe i administracyjne oraz pomieszczenia gospodarcze.



Władze Ostrowca Świętokrzyskiego liczą, że Ostrowiecki Browar Kultury będzie miejscem, gdzie dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje pasje, a rodzice i dziadkowie odnajdą chwile relaksu.

Kulturalna historia browaru w Ostrowcu Świętokrzyskim jest bardzo bogata. Już w 1984 r. rozpoczęto adaptację budynków browaru na centrum kulturalne, dwa lata później trafiło tam Miejskie Centrum Kultury, a w 1995 r. - Biuro Wystaw Artystycznych. Przez ponad 30 lat we wnętrzach browaru odbywały się koncerty, spektakle, wernisaże wystaw, spotkania autorskie, warsztaty, próby chórów i zespołów muzycznych oraz teatralnych.

Niestety, stan techniczny budynków z roku na rok stawał się coraz gorszy. Teraz, dzięki modernizacji, ma służyć mieszańcom Ostrowca Świętokrzyskiego na nowo. Obecnie trwają prace nad montażem dachu, który nada ostateczną formę archiktektoniczną obiektom wchodzącym w skład Ostrowieckiego Browaru Kultury.



Modernizacja Ostrowieckiego Browaru Kultury to jedna z inicjatyw ostrowieckiego samorządu miejskiego w ramach idei „Miasto Od Nowa”, która zakłada m.in. reaktywację odkrytych basenów na „Rawszczyźnie”, wyburzenie zniszczonego obiektu po byłych Zakładach Odzieżowych „Gambo” i w to miejsce budowę nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, czy stypendia dla zdolnych uczniów, obniżenie podatków od środków transportu.

Browar Saskich w Ostrowcu wybudowano w 1908 r. Głównym akcjonariuszem był Stanisław Leon Saski, syn właściciela radomskiego browaru - Juliusza Saskiego. Po wojnie w 1946 r. ostrowiecki browar został wpisany do wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Skarbu Państwa za odszkodowaniem, choć rodzinne przedsiębiorstwo zatrudniało mniej niż 50 osób na jedną zmianę, a więc nie powinno być objęte nacjonalizacją.

Przez lata w browarze siedzibę miały m.in. Ostrowieckie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego, a od 1957 r. do 1970 r. na etykietach wytwarzanego tam piwa figurował napis Kieleckie Zakłady Piwowarskie - Browar Ostrowiec Świętokrzyski. Likwidacja ostrowieckiego browaru nastąpiła w latach 70-tych ubiegłego wieku, a już na początku lat 80-tych rozpoczęto adaptację budynków browaru na centrum kulturalne.

Oficjalnie Miejskie Centrum Kultury działa w browarze od 1992 r., jednak od 1948 do 1998 r. spadkobiercy Browaru Saskich toczyli sądową batalię o odzyskanie własności lub wypłacenie odszkodowania. Ostatecznie odzyskali swoją własność pod koniec 1998 r. Dopiero w 2009 r. zakończył się trwający pięć lat proces przejmowania przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski udziałów od spadkobierców rodziny Saskich.

Jak zapowiadają władze Ostrowca Świętokrzyskiego, modernizacja obiektu ma się zakończyć jesienią br.

amk/
TAGI: KULTURA , MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25